Bezsenność jako zaburzenie prawidłowego rytmu, stało się schorzeniem, doskwierającym znacznej części społeczeństwa. Czuwanie, głębokość i czas trwania snu są zaburzone. Sen jest zwykle płytki, niespokojny, jednocześnie sprawia, iż nie czujemy się w ogóle wypoczęci. Choć zwykle jest to stan krótkotrwały, może się przez długi czas utrzymywać i nieustannie powracać. Ze względu na częste podłoże psychiczne, problemy z zasypianiem są nadzwyczaj uciążliwe. Napięcie emocjonalne, nadmiar obowiązków czy nieustający stres, nie polepszają sytuacji, wręcz ją pogarszają. Co więc zrobić, by bez problemu zasnąć? Postawić na wysiłek fizyczny czy może zakupić nasenne tabletki? Jakie rozwiązanie będzie trafne? Sprawdź sam!
Spis treści
Choroba czy zwykłe objawy?
Ludzki organizm posiada swój własny rytm, składający się z dwóch faz – czuwania i snu. Niekiedy zostaje on jednak zaburzony, szczególnie wśród dzisiejszego społeczeństwa, narażonego na różnorakie zmartwienia. Zjawisko to coraz częściej widujemy u osób młodych. Niegdyś było ono kojarzone z osobami starszymi. Obecnie bezsenność zyskała miano jednostki chorobowej, a nie jak powszechnie uważano ją jedynie za objaw towarzyszący innym dolegliwościom. Źródło kłopotów ze snem jest czasem trudne do znalezienia. Niemniej jednak na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem, jesteśmy w stanie odkryć przyczyny i im zapobiegać.
Wysiłek fizyczny a lepszy sen
Aktywność tuż przed próbą zaśnięcia nigdy nie była do końca zalecana. Trening często nas pobudza i tym bardziej nie wpłynie pozytywnie na dotychczasowe nawyki. Nie zawsze jednak musi być on negatywny w skutkach. Osoby pracujące całymi dniami mogą jednak trenować wieczorem. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednią regenerację naszego organizmu oraz dotlenienie. Bez ośmiogodzinnego snu, trening nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, tym samym zaniedbamy odpoczynek i przede wszystkim zdrowie.
Bieganie przed snem
Świeże powietrze i trening po postacią cardio to idealne połączenie, które zagwarantuje nam mocny i dobry sen. Po tak intensywnym wysiłku, nasz mózg będzie dotleniony, a my poczujemy się błogo. Jeżeli wcześniej nie biegałeś, wybierz krótszy dystans, by na dobranoc nie przeciążać aż tak swojego organizmu. Bieganie niezależnie od pory roku, poprawi naszą kondycję i utrzyma wagę na prawidłowym poziomie. Latem, powietrze nas orzeźwi. Zimą zaś – zahartuje i zwiększy odporność. Dla osób nieprzepadających za jakąkolwiek aktywnością fizyczną, doskonałą alternatywą może być szybki marsz. Mimo, iż nie jest bardzo wymagający, również zapewni nam lepszy sen oraz prawidłowy puls.
Joga – wieczorny relaks na macie
Choć ma ona wielu przeciwników, jest w pełni dostosowana pod potrzeby i schorzenia trenującego. Istnieją sesje wzmacniające mięśnie, rozciągające czy nawet odprężające. Kilkuminutowy trening wystarczy, by w pełni się zregenerować i ułatwić organizmowi przejście w fazę snu. Dzięki ćwiczeniom szybciej zaśniesz, wydłużysz sen oraz znikną dotychczasowe problemy.
Czy tylko wysiłek fizyczny jest pomocny?
Otóż nie! Dla tych, którzy nie pokochali sportu i zdrowego stylu życia, metodą na bezsenność mogą się okazać ćwiczenia oddechowe. Nikt by nie przypuszczał, że świadome oddychanie może mieć aż tak znaczny wpływ na naszą codzienność. Tak prosta i zwyczajna czynność fizjologiczna pozwala osiągnąć pełne skupienie i wyciszyć myśli. W momencie gotowości do snu wystarczy położyć się na plecach i skupić na oddychaniu. Powoli go spowalniając, osiągniesz wymarzony relaks oraz zasłużony odpoczynek.
Czy warto ćwiczyć przed snem?
Niezależnie od trybu życia, jaki prowadzisz oraz czasu, jakim dysponujesz, wysiłek fizyczny w każdej formie to świetne rozwiązanie. Nie tylko poprawi naszą kondycję i sprawi, że problem bezsenności odejdzie do przeszłości, ale poczujemy się lepiej zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Jeśli do tej pory zmagałeś się z zaburzonym rytmem, być warto zmienić dotychczasowe nawyki i spróbować wyżej wymienionych ćwiczeń relaksacyjnych. Nic Cię to nie kosztuje, a w krótkim czasie zauważysz nadchodzące zmiany!