Biegi górskie – na czym polegają i jak się dobrze przygotować?

Bieganie to aktywność z którą każdy z nas miał do czynienia czy to na lekcjach wychowania fizycznego w szkole, na siłowni, biegając żeby zrzucić zbędne kilogramy. Jest to forma aktywności, do której nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, dlatego kojarzy się z jedną z najprostszych i najłatwiej dostępnych. Jednak biegi możemy różnicować. Słyszeliście o czymś takim jak biegi górskie? Jeśli nie to zaraz trochę się o nich dowiecie.

Biegi górskie – co to?

Biegi górskie to biegi/wyścigi, które odbywają się na terenach górskich. Jest to bieg w którym suma przewyższeń musi wynosić minimum 5% w stosunku do długości trasy. Możemy wyróżnić bieg górski w systemie alpejskim, gdzie bieg odbywa się głównie pod górę albo bieg w systemie anglosaskim, gdzie biega się zarówno w górę, jak i w dół. Bieganie górskie to zupełnie inny rodzaj biegania. Odbywa się w całkowicie innych warunkach, które nie przypominają porannego albo wieczornego biegania po mieście. Pisząc się na taki rodzaj sportu trzeba liczyć się z innym wysiłkiem. Trasa górska to ciągłe zmiany kąta nachylenia, kamienie i inne przeszkody pojawiające się na trasie.

Skąd się wzięły biegi górskie?

Jako pierwszy bieg górski mieszkańcy Wielkiej Brytanii zaliczyli bieg zorganizowany około 1064 roku przez króla Szkocji – Malcoma III. Jednak wtedy bieg ten miał na celu wyłonienie osoby, która będzie najlepszym posłańcem. Jednak potem szerzej o biegach górskich można się czegoś dowiedzieć w XIX wieku. Wtedy były znane jako jedna z dyscyplin, która pojawiała się na szkockich festynach. Biegi górskie w dzisiejszej formie można zawdzięczać utworzonemu w 1880 roku Amateur Athletic Association, które doprowadziło do przemian w tej dyscyplinie.

Jak przygotować się do biegu górskiego?

Do takiego biegu na pewno musimy przygotować się wydolnościowo. Pod uwagę musimy wziąć to w jakim biegu bierzemy udział – czy będzie to bieg krótszy czy może jakiś maraton, a potem dobrać do tego odpowiednie przygotowanie. Oczywiście do takiego wysiłku musimy się przygotować również ogólnie. Będziemy biec pod górę, co na pewno będzie o wiele bardziej męczące, niż tradycyjne bieganie. Możemy wtedy odczuwać mięśnie czworogłowe uda. Za to zbiegając w dół możemy czuć mięśnie kulszowo-goleniowe.

Jakie ćwiczenia powinniśmy włączyć do planu treningowego?

Wybierając ćwiczenia musimy liczyć się z rodzajem wysiłku, który był wspomniany przed chwilą. Zatem jeśli decydujemy się na biegi górskie to powinniśmy w naszym planie znaleźć przysiady, podbiegi, skipy, zakroki, wykroki. Ważne jest również, abyśmy potrafili utrzymać odpowiednią pozycje ciała, dlatego powinniśmy się skupić także na górnej partii ciała. Do jej wzmocnienia możemy wykorzystać treningi ogólnorozwojowe, gdzie będziemy „wiosłować”, „podciągać” czy „wyciskać”.

Kiedy bierzemy się za porządny trening musimy przypilnować także naszych mięśni brzucha. Przygotowania do takiego rodzaju biegu wymagają naprawdę trochę pracy. Do pracy nad mięśniami brzucha można skorzystać z ćwiczeń na wałku. Bieganie górskie to na pewno niezwykłe doświadczenie estetyczne. Można podziwiać piękne krajobrazy jednak jest to coś wymagającego, do czego na pewno powinniśmy się solidnie przygotować. Na szczęście biegów górskich w Polsce jest dużo, także zarówno początkujący, jak i bardziej wprawieni biegacze znajdą coś dla siebie.

Na jaki bieg się wybrać?

Na szczęście polski kalendarz biegów górskich jest całkiem bogaty. Dlatego wcale nie jest trudno znaleźć jakieś wydarzenie, w którym można wziąć udział. Strony internetowe na temat biegów górskich publikują mnóstwo informacji na temat co, kiedy i gdzie się odbywa.

Przedstawiamy kilka biegów górskich, które odbywają się w Polsce:

  • Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdrój – temu festiwalowi towarzyszy wiele wydarzeń pobocznych. Oprócz biegów górskich organizowane są także biegi uliczne i marsze nordic walking. Jest to wydarzenie, w którym udział mogą wziąć zarówno młodsi, starsi, mniej lub bardziej doświadczeni zawodnicy. Są różne poziomy trudności, dlatego Ci, którzy nie są tak wprawieni, nie muszą się obawiać.
  • METIB Slezanski Festiwal Biegowy – bieg odbywa się w Sobótce w województwie dolnośląskim. Festiwal ma na celu promowanie zdrowego trybu życia, a także upamiętnienie zmarłego członka klubu biegowego w Sobótce i świetnego zawodnika – Adama Palichleba.
  • Bieg Trzech Kopców Bieg – ma miejsce w Krakowie, a jego dystans wynosi 13 km. Uczestnicy muszą pokonać dystans między trzema kopcami: Krakusem, Kościuszki i Piłsudskiego. Bieg kwalifikuje się jako anglosaski.
  • Górska Przygoda Organizowane w Wiśle – zawody, w których znowu udział mogą wziąć nawet najmłodsi. Jednak oni wezmą udział w „małej górskiej przygodzie”. Wydarzenie oferuje oprócz biegu górskiego, również coś dla osób, które uprawiają nordic-walking. Trasa dla biegaczy górskich wynosi 17 km.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest