Bieganie, czyli sport cały rok

Szukasz aktywności fizycznej, której nie będzie determinowała pora roku? Tanio i łatwo dostępnej? W takim razie bieganie jest dla ciebie!

Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Biegać można samemu, z partnerem, czy z grupą przyjaciół. Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego towarzystwa do biegania skorzystaj z Internetu. Na portalach społecznościowych istnieje mnóstwo grup tworzonych przez biegaczy, którzy z chęcią będą ci towarzyszyć. Wspólna pasja motywuje i dodaje sił w słabszych momentach. Ponadto łatwiej będzie zacząć jeśli obierzesz sobie określony cel np. „za rok chcę przebiec półmaraton”, albo „w pół roku chcę zrzucić 5 kilogramów”. Sukcesywnie odnotowywane postępy i poprawa kondycji będą wynagrodzeniem za włożony wysiłek. Warto zaopatrzyć się w zegarek ze stoperem, dzięki któremu namacalnie, odnotujesz efekty. Najważniejsze, nie przeforsowuj się! Biegaj tyle na ile czujesz, że pozwala ci twój organizm.

Gdzie i w czym trenować?

Miejsc do biegania jest pełno. Jeżeli mieszkasz w mieście, odpowiedni do tego będzie park i specjalnie wyznaczone ścieżki. Natomiast dla miłośników przyrody, można wybrać się nieco dalej, na podmiejskie tereny leśne. Strój do biegania wcale nie musi być kosztowny. Z pewnością znajdziesz coś w swojej szafie. Załóż wygodne, dobrze wyprofilowane buty, które będą dobrze stabilizować stopę. Ubierz strój komfortowy, pozwalający na swobodne ruchy i przepuszczający powietrze. Ważne, aby odzież umożliwiała odprowadzanie potu, który wydzielany podczas wysiłku umożliwia ochłodzenie organizmu.

Jak przygotować się do biegania?

Po pierwsze rozgrzewka, która przyspieszy pracę serca, poprawi ukrwienie stawów i przygotuje do wysiłku. Dodatkowo ćwiczenia rozciągające, zwiększające długość i elastyczność przykurczonych tkanek okołostawowych oraz mięśni. Te dwa nieodzowne elementy zmniejszą ryzyko kontuzji. Po drugie, posiłek przed nie powinien być zbyt obfity, a przede wszystkim lekkostrawny dla żołądka. Po trzecie, nawadniaj się! Zabierz na trening butelkę wody i uzupełniaj płyny także po wysiłku, aby zapobiec odwodnieniu.

Jakie korzyści z biegania?

Pozytywnych stron jest całe mnóstwo! Serce bije szybciej, wyrzucając większe ilości krwi do naczyń tętniczych przez co poprawia się ukrwienie narządów, które z każdym treningiem stają się wydolniejsze. Procesy metaboliczne zachodzące w komórkach przebiegają sprawniej, co po kilku tygodniach zobaczysz w postaci spadku wagi. Zgromadzona tkanka tłuszczowa, zacznie być przetwarzana na energię potrzebną do skurczu mięśni, dzięki czemu zauważysz poprawę w wyglądzie sylwetki.

Jak reagować w słabszych momentach

Mogą zdarzyć się spadki kondycji, kontuzje, czy początkowe objawy przeziębienia, po treningu w chłodny wieczór. Warto wtedy zawiesić treningi na kilka dni i pozwolić organizmowi na regenerację. W przypadku bólu mięśni i stawów, czy gorszego samopoczucia, ulgę przynieść mogą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe jak np. Aspirin. Natomiast w przypadku poważnych kontuzji i urazów w postaci zwichnięcia czy skręcenia stawu, konieczna może być wizyta u lekarza. Na podstawie wywiadu i badań obrazowych postawiona zostanie diagnoza i wdrożone odpowiednie leczenie.

Do biegu, gotowi, start!

Bieganie to sport gwarantujący całe mnóstwo zdrowotnych korzyści. Przy odpowiednim przygotowaniu, stanie się wciągającym hobby, dającym ogromną satysfakcję. Nie czekaj- zmobilizuj siebie i swoje ciało, by wyruszyć przed siebie w walce o lepsze zdrowie!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest