Wszystko to brzmi abstrakcyjnie i trochę kosmicznie, ale w gruncie rzeczy jest to bardzo przyziemny i bardzo przydatny sposób na mierzenie wydolności naszego organizmu.
Spis treści
EKG wysiłkowe – czym jest?
Najprościej mówiąc: badaniem obrazującym pracę naszego serca, podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Wykonanie takiego badania jest nieinwazyjne i co ważne – potrzebne do wykonania każdemu sportowcy i osoby z problemami wieńcowymi. Specjaliści twierdzą iż każdy, przynajmniej raz w życiu, powinien przejść tego typu badanie kontrolne. Dzięki jego wynikom oceniamy nie tylko naszą wydolność, ale jesteśmy w stanie wykryć choroby serca i stan zdrowia po zawałach.
EKG wysiłkowe ile trwa?
Podczas całego badania poddani jesteśmy 3 etapom
- etap to wykonanie zwykłego badania EKG
- etap to przyłożenie kilkunastu elektrod do klatki piersiowej i rąk, które będą rejestrowały pracę serca. Pacjent wchodzi na bieżnię. Podczas spaceru pokonuje 3 różne etapy prędkości, z różnym obciążeniem
- etap to analiza i obserwowanie serca po wysiłku fizycznym. To tu odpowiadamy sobie na pytania jak się uspokaja serce i ile czasu na to potrzebuje
Całe badanie i wszystkie etapy trwają razem do kilkunastu minut.
EKG wysiłkowe cena
Dla przykładu w Tychach zapłacimy już 80zł, a w dużych miastach – takich jak Warszawa czy Katowice – od 130 zł do nawet 180zł.
Spirometria- czym jest?
Jeśli chcemy sprawdzić jaką pojemność mają nasze płuca, czy grożą nam choroby z grupy obturacyjnej, najlepiej jest wykonać właśnie spirometrię. Wykonanie jej jest bardzo proste i szybkie.
Jedynie co musimy pamiętać to:
- zabrać nieuciskający ubiór, który nie będzie krępował i utrudniał nam oddechu
- słuchać lekarza i jego komend, które dokładnie wytyczają nam moment i sposób nabierania powietrza, które
- następnie należy wydmuchać przez profesjonalną rurkę. Rurka podłączona jest do spirometru, który odczytuje nasz
- najdłuższy i najmocniejszy wydech. Czynność powtarzamy.
- wykonać uczciwie ankietę dotyczącą naszej osoby
- nie wykonywać wysiłku przed badaniem, nie palić papierosów, nie narażać płuc na jakiekolwiek możliwe
- przekłamywanie otrzymanych parametrów
Co ciekawe, najnowsze badania wykazały iż spirometrię należy wykonywać regularnie, zwłaszcza po 40 roku życia. W przypadku nieuzasadnionego kaszlu, regularnego palenia tytoniu, uprawiania aktywności fizycznej, zaleca się powtarzanie całego badania co około 2 lata.
Spirometria – normy
Badanie wskazuje nam tzw FVC, czyli największą ilość powietrza, którą można wydmuchać z płuc, oraz ilość powietrza wydmuchiwanego w pierwszej sekundzie. Gdy wynik jest zbliżony do średniej danej populacji – jesteśmy zdrowi. Gdy otrzymany wynik jest niższy należy rozpocząć działania, które pomogą zweryfikować ewentualne schorzenia.
Reszta wskaźników interpretowana jest przez lekarza, który odniesie do nich i konfrontuje je z odpowiednimi dla nas normami.
Spirometria – cena
Badanie kosztuje w granicach 40-60zł. Co ważne, w naszym kraju, obchodzony jest Światowy Dzień Spirometrii (27 czerwca), podczas którego wiele klinik oferuje zniżki lub nawet, darmowe badania.
Ergospirometria
Jest to kombinacja i połączenie dwóch powyższych badań: EKG i spirometrii. Tego typu badanie wykonują sportowcy, którzy potrzebują pełnego i profesjonalnego opisu stanu zdrowia. Podczas badania pacjent wykonuje ćwiczenia na bieżni, oraz stara się odpowiednio oddychać. Komputer na bieżąco nadzoruje pracę płuc i naszego serca. Badanie kończy się, gdy tętno osiągnie swoje maksimum.