Badania dla sportowców – jakie badania sportowe powinni wykonywać amatorzy

Nowy rok – nowy, nowa ja! A co za tym idzie, postanowienia, deklaracje i tysiące myśli w głowie – ja chcę, ja muszę. Jeśli naszym postanowieniem jest zrzucić parę kilo lub po prostu zacząć aktywnie spędzać czas i pobiec w maratonie, warto znać podstawy dotyczące nie tylko diety, treningów, ale także badań. Badania dla przyszłych sportowców pomogą kontrolować nie tylko sprawność naszego ciała ale także uchronią przed ewentualnymi urazami.

Dlaczego badania dla sportowców są ważne?

Możesz pobiec amatorsko w biegu na kilka kilometrów i wyjść z niego bez szwanku. Możesz też przepłynąć kilka basenów wzdłuż i wszerz i nabawić się kontuzji. Jak to możliwe? Jeśli chcesz uprawiać sporty amatorsko, musisz wykonać chociażby podstawowe badania lekarskie, dotyczące przeciwwskazań lub wydolności. To co może wydawać się prozaiczne, wcale takie nie jest. Badania lekarskie są na tyle ważne, że zawodowi sportowcy mają obowiązek wykonania ich przed ważnymi zawodami oraz przed treningiem. Jeśli nie wierzysz w sens badań lekarskich, pomyśl o konsekwencjach. Czy nie słyszałeś o kontuzjach osób trenujących amatorsko lub wypadkach w trakcie zawodów, spowodowanych złym stanem zdrowia zawodnika? Dzisiaj na szczęście coraz większa ilość osób wie, jak ważne są analizy przeprowadzone w jednostkach medycznych. Sprawdź jakie badanie powinieneś wykonać dla siebie.

Badania sportowe, jakie należy wykonać

  • Pomiary – podstawowe pomiary masy ciała, takie jak: waga, wzrost, szczególne cechy, psychologia.
  • EKG – badanie pracy serca oraz wykrycie nieprawidłowości. Do tego badania wykonuje się także próbę wysyłkową serca, aby sprawdzić jak działają komory podczas wysiłku.
  • Badanie moczu – czyli podstawowe badanie, każdego śmiertelnika. Pozwala na wykrycie chorób związanych z nerkami oraz układem moczowo-płciowym.
  • Pełne badanie krwi z automatycznym wymazem – krew ujawni potrzebne informacje na temat stanu naszego organizmu, ewentualnych problemów z glukozą, infekcjami, nadmiarem lub niedoborem różnego typu pierwiastków. Glukoza we krwi pokaże pracę trzustki oraz pomoże wcześnie zdiagnozować ewentualną cukrzycę.
  • Lipidogram – jako wskaźnik cholesterolu we krwi.
  • Kinaza keratynowa – wykrywana podczas badania krwi. Jest to białko występujące w mięśniach prążkowych, sercowym oraz mózgu. Badanie wykrywa nieprawidłowości występujące przy bólach klatki czy ewentualnych zatruciach lekami, przebytych zawałach i zapaleniach.
    Kreatynina, potas i sód – to bardzo ważne związki występujące w ciele, które mogą świadczyć o niedożywieniu, wyniszczeniu organizmu, niewystarczającą regeneracją mięśni i nieprawidłowym funkcjonowaniu układu nerkowego i mięśniowego. Badanie powszechnie znanych elektrolitów, pomoże wskazać niedobory w nawodnieniu organizmu oraz pracy nerek.
  • Żelazo – ważny składnik podczas produkowania hemoglobiny, której zadaniem jest dostarczanie tlenu w organizmie.

Badania dla sportowców pozwalają na zmniejszenie ryzyka powikłań i kontuzji. Sprawdzając kondycje swojego organizmu oraz obserwując je podczas treningów, posiadamy większą wiedzę na temat naszego ciała i skutecznie niwelujemy nieprawidłowości, poprawiając nasze wyniki wysiłkowe. Badania powinny wykonać również te osoby, które regularnie uprawiają sport minimum 3 razy w tygodniu, czyli przeciętną dawkę sportu dla początkującego na siłowni. Wykonanie badań nie jest czasochłonne. Aktualnie placówki medyczne oraz specjalizujący się w medycynie sportowej lekarze, oferują bogate pakiety badań sportowych, które możemy wykonać w jeden dzień. Warto zasięgnąć porady lekarza także wtedy, kiedy podejrzewamy możliwość kontuzji. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w układzie ruchu, pozwala na szybką diagnozę i powrót do zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest