Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna jest świetnym rozwiązaniem, niosącym spore korzyści, nawet dla kobiet w ciąży. Stan ten jest uznawany za wyjątkowy, jednakże kobiety nie powinny całkowicie rezygnować z wysiłku. Jak powszechnie mówiono, ciąża to nie choroba. Fit blogerki i osoby cieszące się niesamowitą popularnością oraz zasięgami, wręcz zachęcają do odrobiny ruchu. Anna Lewandowska w trosce o kobiety stworzyła specjalny plan treningowy. Dzięki temu możesz zobaczyć jak ćwiczyć oraz dowiesz się które partie ciała wymagają najwięcej uwagi.
Spis treści
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Pierwszą i podstawową zasadą każdego treningu jest dbałość o nasze zdrowie. Uprawianie sportu w trakcie trwania ciąży nie zostało uznane za szkodliwe czy zagrażające życiu, wręcz przeciwnie. Aktywność zmniejsza uciążliwe bóle kręgosłupa, jest pomocna przy wzdęciach oraz zaparciach, poprawia samopoczucie oraz gwarantuje nam codzienną dawkę energii. W dodatku niweluje ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zakrzepicy i otyłości, tym samym ułatwi nam powrót do ładnej sylwetki tuż po porodzie. Z łatwością możemy zauważyć korzyści płynące z treningów. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem w celu upewnienia się, iż nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych.
Postaw na klasyczne rozwiązanie
Trening cardio jako najmniej wymagający rodzaj wysiłku sprawdzi się wówczas idealnie! Taka forma aktywności uchroni dziecko przed nadmiernymi wstrząsami, jednocześnie nie zagrozi jego bezpieczeństwu. Jeżeli nie cierpisz na problemy ze stawami, jogging czy taniec okażą się dobrym rozwiązaniem. Bieganie, pływanie czy zwykły spacer pozwolą nam na zachowanie ładnej sylwetki oraz poprawę dotychczasowej kondycji.
Jak ćwiczyć oraz czego unikać w I trymestrze ciąży – rady od Anny Lewandowskiej
Stopień intensywności oraz częstokliwość wykonywania treningów powinny zostać dostosowane indywidualnie pod kobietę oraz jej samopoczucie. Jeśli już przed ciążą sport stanowił część twojej codzienności, wysiłek fizyczny nie sprawi ci teraz trudności. Wiele zależy również od trymestru, w którym obecnie jesteś. W czasie pierwszych kilku miesięcy kobiety powinny być o wiele bardziej uważne. To właśnie wtedy może dojść do poronienia ze względu na obciążenie, jakie zostaje dostarczone naszemu organizmowi. Ćwiczenia te nie powinny zbytnio opierać się na wzmożonym napięciu brzucha. Zalecane są zaś ćwiczenia oddechowe oraz te, które korygują naszą postawę. Ćwiczenia rąk i nóg są dobrym rozwiązaniem już od samego początku, gdyż prawidłowa postawa pozytywnie wpłynie na nasz kręgosłup.
II oraz III trymestr
Kolejne miesiące przynoszą coraz więcej zmian w naszym organizmie. Nie są one jednak przeciwskazaniem do zaprzestania treningu. W drugim trymestrze należy powtarzać te same ćwiczenia, które wykonywałaś do tej pory. Możesz także skupić się na wzmocnieniu mięśni dna miednicy, w czym pomoże ci tzw. marsz na pośladkach lub krążenia nogami, zapewniające elastyczność i ruchomość stawów. Unikaj jednak gwałtownych podskoków, leżenia przodem oraz tyłem, unoszenia nóg, wspinaczki, jazdy na rolkach i łyżwach, a nawet unoszenia ramion powyżej linii barków. Ćwiczenia te mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego oraz zaburzyć odpływ krwi z macicy.
Trzeci trymestr charakteryzuje się znacznym rozwojem płodu. To właśnie wtedy kobietom zaleca się ćwiczenia oddechowe oraz relaksacyjne, których głównym celem jest rozluźnienie konkretnych partii. Krążenie nadgarstkami czy uginanie palców poprawi też ich ukrwienie oraz zapobiegnie tworzeniu się żylaków.
Czego powinnaś unikać?
Regularne ćwiczenie nie tylko w okresie ciąży poprawie twoją sylwetkę, samopoczucie fizyczne i psychiczne, ale także złagodzi bóle mięśni i stawów. W natłoku obowiązków często zapominamy jak duży wpływ mamy na rozwój dziecka. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, suplementacja to naturalny wspomagacz ciąży. Te 9 miesięcy, które cię czekają to czas, w którym powinnaś zadbać o siebie, jak i swoją pociechę. Spraw, by ten okres był wyjątkowy i przyjemny!