Bez względu na wiek, podstawą do posiadania silnego i zdrowego organizmu jest ruch. To, ile wiosen już minęło, nie jest pretekstem do zaprzestania aktywności fizycznej, po pięćdziesiątce też trzeba się ruszać.
Spis treści
Rozgrzewka przed treningiem
Podczas wykonywania ćwiczeń najważniejszy jest prawidłowy oddech, pod żadnym pozorem nie wolno go wstrzymywać, ponieważ prowadzi to do gwałtownego podniesienia ciśnienia krwi. Odpowiednie rozgrzanie mięśni i stawów pozwala na uniknięcie niechcianych kontuzji, dlatego każdy trening należy rozpoczynać rozgrzewką. W przypadku osób starszych ważniejsza jest regularność ćwiczeń niż ich intensywność. Powinny je wykonywać od 3 do 5 razy w tygodniu po 30 minut. Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie mogą obciążać stawów, a w szczególności kolan. Wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny ma wiele zalet: poprawia kondycję, niweluje bóle, wzmacnia mięśnie, obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.
3 najlepsze ćwiczenia dla osób starszych
Unoszenie rąk i nóg w pozycji siedzącej
To ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa i poprawienie koordynacji ruchowej rąk. Siedząc na krześle, oprzyj ręce na kolanach, a stopy ustaw stabilnie na podłożu. Wyprostuj się, podnieś rękę i przeciwną do niej nogę do góry. W tej pozycji wytrzymaj 5 sekund.
Rozciąganie dolnych mięśni pleców
Połóż się wygodnie na plecach na macie, kocu albo po prostu dywanie. Zegnij nogi w kolanach, ustawiając stopy całą powierzchnią na rozpiętość bioder. Ręce ułóż wzdłuż tułowia, powoli opuszczaj kolana w bok w jedną stronę. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz to samo na drugą stronę. Po wykonaniu tego ćwiczenia mięśnie dolnych pleców rozciągną się, co skutkuje zmniejszeniem bólu lędźwi.
Koci grzbiet
Ustaw się w klęku podpartym. Aby była to pozycja poprawna, istotne jest, żeby nadgarstki znalazły się pod barkami, a kolana pod biodrami. Ćwiczenie polega na naprzemiennym wykonywaniu kociego grzbietu i okrągłych pleców. Kręgosłup wyciągaj jak najbardziej ku górze, chowając głowę między ramionami. Trening mięśni grzbietu ma wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych w krzyżu.