Szczupła sylwetka to marzenie każdego z nas. Jednak wygląd to nie wszystko. Liczy się również to, jak się czujemy. Na te dwie kwestie duży wpływ mają kalorie. Każdy człowiek ma określone zapotrzebowanie energetyczne. Jakkolwiek istnieje określony limit spożywanych przez nas kalorii, potrzebny do utrzymania zdrowia i prawidłowej wagi. Jak zatem pozbyć się nadmiaru kcal? Spalanie kalorii w dużym stopniu zależy od naszego wysiłku. Jednak nie jest to jedyny czynnik. Istotna jest również pora dnia, w jakiej tracimy ich najwięcej.

Jakie produkty dostarczają najwięcej energii?

Z badań naukowych wynika, że najwięcej energii dają tłuszcze. Przy spożyciu około 1 g masła, dostarczamy organizmowi aż 9 kcal. Drugie miejsce pod względem ilości kalorii zajmują węglowodany obecne w makaronie, kaszy lub słodyczach. Następną grupą są alkohole. Badania wykazały, że na 1 g alkoholu przypada między 6-8 kcal. Nieco mniej kalorii dostarcza błonnik, obecny w takich produktach jak: otręby, ryż oraz płatki zbożowe.

Od czego zależy zapotrzebowanie na energię?

Zapotrzebowanie energetyczne nie jest u każdego jednakowe. Optymalna ilość kalorii, jaką człowiek powinien dostarczać organizmowi, zależy od naszej wagi i wzrostu. Im większa masa ciała, tym większe zapotrzebowanie na energię. Wpływ na to ma także płeć oraz wiek. Warto zaznaczyć, że im jesteśmy starsi, tym zmniejsza się nasze zapotrzebowanie na energię. Jednak spadek następuje stopniowo i ma miejsce dopiero po ukończeniu 30 roku życia. Największe zapotrzebowanie mają osoby w wieku 19-30 lat. Jeżeli chodzi o płeć, to więcej kalorii potrzebują mężczyźni niż kobiety. Jednak to nie wszystko. W grę wchodzi również nasza aktywność fizyczna. Im więcej ćwiczymy, tym więcej możemy jeść. Jeżeli jednak prowadzimy bierny tryb życia, powinniśmy zachować pewny umiar w spożywaniu posiłków. Aby obliczyć dokładne zapotrzebowanie, należy wziąć pod uwagę wszystkie, wyżej wymienione czynniki.

Spalanie kalorii a pora dnia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ogromny wpływ na spalanie kalorii ma pora dnia. Większość z nas decyduje się na poranny trening. Otóż bieg o godzinie 6.00 rano to nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego tak jest? Wyniki badań wykonanych w mieście Harvard (Stany Zjednoczone) wykazały coś zupełnie przeciwnego. Według nich najwięcej kalorii spalamy późnym popołudniem lub wieczorem. Skąd takie stwierdzenie? W tym celu naukowcy wykonali odpowiedni eksperyment. Badanie trwało 30 dni. Zadaniem uczestników było trenowanie w późniejszych porach dniach. Co najciekawsze, eksperyment odbywał się w zamkniętym pomieszczeniu bez dostępu do internetu, telefonu i innych środków komunikacji. Uczestnicy postępowali zgodnie z narzuconym rozkładem dnia. W badaniu wzięło udział około 8 osób. Wyniki były takie same. Jaki z tego wniosek? Jeżeli zaplanujemy trening wieczorem, wówczas mamy szansę na spalenie dużej ilości kalorii. Jednak nie jest to jedyna korzyść. Praktyka pokazuje, że osoby, które decydują się na wysiłek wieczorem, znacznie łatwiej zasypiają.

Dodatkowe zalety późnego treningu

Wysiłek późną porą nie tylko wpływa na skuteczne spalanie kalorii. Okazuje się, że wieczorne ćwiczenia zwiększają naszą odporność na stres. Oprócz tego pozytywnie wpływają na nasze emocje, dzięki czemu mamy nad nimi większą kontrolę. Dlaczego tak się dzieje? Otóż poruszając się wieczorem, odprężamy się po całym dniu. Wobec tego późny trening to idealny sposób na uspokojenie.

Wieczór to dobra pora nie tylko na odpoczynek po całym dniu pracy, ale i trening. Jednak powinniśmy pamiętać, że kalorie spalamy codziennie nie tylko poprzez wykonywanie drobnych czynności, ale i odpoczynek. Jeśli zależy nam na ich szybkim pozbyciu się, bądźmy aktywni właśnie pod wieczór!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Ostatnie artykuły