Odwrotne pompki – czy są skuteczne? Jak je poprawnie wykonać?

Współczesne czasy wymagają od nas dbałości o rozwój umysłu jak i ciała. Z tego powodu dbanie o kondycję fizyczną i zdobywanie wiedzy na jej temat jest powszechne. Z tego powodu coraz bardziej popularne stają się ćwiczenia mające pomóc w osiągnięciu idealnej sylwetki.

Do wykonania tego ćwiczenia konieczne jest podwyższenie(np. szeroka ławka lub inne tego typu, ale musi być stabilne). Do podwyższenia należy stanąć tyłem mając wyprostowane i przylegające do siebie nogi. Natomiast ręce należy ułożyć na podwyższeniu tak, aby ciężar ciała był oparty na nadgarstkach.

Dla kogo odwrotna pompka?

Ćwiczenie to nie jest zbyt łatwe do wykonania i z tego powodu jest raczej zalecane osobom już ćwiczącym jak i mężczyznom (większa siła). Odwrotne pompki na pewno dobrze wpływają na jego kondycję w łóżku, gdyż działa na różne partie mięśniowe i zwiększa wydolność, gibkość czy wytrzymałość. W przypadku mężczyzn zalecany jest regularny trening, w tym wykonywanie pompek.

Jak wykonywać ćwiczenie odwrotna pompka?

Odwrotna pompka powinna zacząć się od sprawdzenia stabilności podwyższenia. Dłonie na podwyższeniu powinny leżeć płasko, a ramiona powinny być rozstawione trochę szerzej niż na szerokość ramion. Łokcie powinny być skierowane do tyłu. Prawidłowe ułożenie rąk zapobiegnie kontuzji. W trakcie ćwiczenia należy podciągać się na rękach tak wysoko jak się tylko da i w tej pozycji powinno się wytrzymać około 3 sekund. Dopiero po tym czasie można opuścić się powoli na ziemię. Takie ćwiczenie powinno być wykonywane w 2 seriach(w każdej po 10 pompek) z przerwą około 45 sekund. Należy także pamiętać, aby równocześnie z opuszczeniem ciała w dół wykonać wdech. Wydech wykonujemy wracając do pozycji początkowej.

Jakie efekty przynosi wykonywanie odwrotnych pompek?

Warto zwrócić uwagę, że odwrotne pompki mogą być elementem głównym treningu lub tylko jego dodatkiem. Efekty przyniosą ćwiczenia, w trakcie których praca mięśni jest wyczuwalna. Jest to możliwe przy odpowiednio wypracowanej technice. Do widocznych efektów wykonywania tego ćwiczenia należy zaliczyć:

  • wzmocnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • lepszy wygląd ramion i pleców,
  • wyrzeźbienie górnej partii ciała, mięśni dolnego odcinka pleców, pośladków, ud, a nawet brzucha,
  • wzmocnienie mięśni międzyżebrowych i mięśni pasa barkowego,
  • spalanie tłuszczu.

Dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczenia zadbamy o utrzymanie prawidłowej postawy ciała(dzięki mocnym mięśniom pleców i brzucha). W trakcie treningu z odwrotną pompką zyskujemy wyrzeźbione mięśnie klatki piersiowej, barków i ramion oraz całego korpusu. Do wykonania ćwiczenia nie są przyrządy czy karnet na siłownię. Pompki świetnie rozwijają mięśnie klatki piersiowej i są idealne dla osób, które chcą rozwinąć mięśnie klatki piersiowej, barki, biceps lub triceps.

Czy warto zaopatrzyć się w akcesoria do pompek?

Oczywiście każdy może zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które urozmaicą trening. Wśród akcesoriów do pompek uwagę zwracają:

  • poręcze do pompek, które mogą być mocowane do ściany lub wyposażone w drążek,
  • uchwyty do pompek, które nie zabierają dużo miejsca. Powinny być wyposażone w antypoślizgowe stopki, a uchwyt w kształcie delty, co podniesie stopień bezpieczeństwa wykonywanych ćwiczeń.

Jak często wykonywać odwrócone pompki?

Pompki są ćwiczeniem, które może być wykonywane każdego dnia. Należy tylko pamiętać o stopniowym zwiększaniu liczby wykonywanych powtórzeń, aby organizm nie miał szansy na przyzwyczajenie się do wysiłku.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest