Efekty diety makrobiotycznej – sprawdź jakie produkty wybierać

Interesuje Cię świat Starożytnego Wschodu? W swojej kuchni możesz czuć się, jak w Starożytnych Chinach. Dieta skomponowana przez Georga Oshawę w 1911 roku w wywodzi się właśnie z zaczerpniętej stamtąd medycyny oraz filozofii. Według autora diety – wszystko potrzebuje równowagi, również nasz pokarm powinien być zrównoważony. Twierdzi też, że to dieta długowiecznych, wolnych od chorób mnichów.

Zasady diety makrobiotycznej

Podstawą diety makrobiotycznej, bo o niej mowa są nieprzetworzone, niekonserwowane produkty. Około 60% dziennego zapotrzebowania powinny stanowić pełne, niełuskane ziarna pszenicy, żyta, owsa, kaszy jaglanej i jęczmiennej, kukurydzy, gryki i ryżu oraz produkty z nich wytworzone. 30% jadłospisu stanowić powinny warzywa ze strefy, z której pochodzimy – z wyłączeniem ziemniaków, pomidorów oraz bakłażanów. Resztę należy dopełnić owocami oraz niewielką ilością roślin strączkowych. Raz w tygodniu można pozwolić sobie na orzechy, nasiona, ryby i owoce morza w niemal śladowych ilościach. Ważne jest, że KAŻDY produkt powinien być spożywany w całości – np. marchewka z natką, ryba z głową i ogonem itd. Bez obaw, drogie czytelniczki – nie dotyczy orzechów, możecie pominąć łupiny.Do picia proponowane są woda, zioła, kawa z prażonego jęczmienia, kawa zbożowa.

Czego unikać w diecie makrobiotycznej?

Z jadłospisu należy wykreślić mięso, jaja, nabiał, cukier i wszystko, co zawiera jego dodatek, owoce tropikalne i południowe (oraz soki z nich), kawę, czarną herbatę, tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy, ocet spirytusowy, silne napoje alkoholowe, produkty konserwowane, mrożone, rafinowane, oczyszczane, ekstrakty, barwione sztucznie, aromatyzowane. Dlaczego? Zawierają tylko pierwiastek Yin lub tylko pierwiastek Yang. Odpowiednie do spożycia produkty zawierają w sobie oba te pierwiastki.
Tłuszcze roślinne są dozwolone w ilości około łyżki dziennie. Ważny jest również sposób spożywania posiłków. Należy robić to wolno, bardzo uważnie przeżuwając. Ostatni posiłek zjadamy nie później niż trzy godziny przed snem.

Czego należy unikać na diecie?

Dieta Oshawy jest dietą niskobiałkową, nie powinna być stosowana dłużej niż dwa miesiące, gdyż może to prowadzić do niedoborów białka, witaminy B12, żelaza i wapnia. Powinny wystrzegać się jej osoby chorujące na osteoporozę, mające problemy z sercem, nadczynnością tarczycy, kamieniami nerkowymi, ponadto – kobiety w ciąży i w trakcie menopauzy, wszyscy ludzie w trakcie wzrostu organizmu.

Efekty diety makrobiotycznej

Uważana jest za dietę odchudzająco-oczyszczającą, choć należy zaznaczyć, że jedno wynika z drugiego – procesy detoksykacji są bardzo energochłonne. W czasie dwóch miesięcy może ubyć nam około 10 kg. Pierwsze efekty zauważalne będą stosunkowo szybko, nawet po kilku dniach. Dieta ta reguluje też procesy trawienne, dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego. Często stosowana przez zwolenników medycyny wschodu. Rzeczywiście – może wspomagać walkę z chorobami, choć trzeba pamiętać, że nie zastąpi leczenia!

Czytaj więcej:Efekty diety makrobiotycznej – sprawdź jakie produkty wybierać
5 (100%) 1 głosów