Dieta makrobiotyczna – zasady, efekty i jadłospis

Interesuje Cię świat Starożytnego Wschodu? W swojej kuchni możesz czuć się, jak w Starożytnych Chinach. Dieta skomponowana przez Georga Oshawę w 1911 roku w wywodzi się właśnie z zaczerpniętej stamtąd medycyny oraz filozofii. Według autora diety – wszystko potrzebuje równowagi, również nasz pokarm powinien być zrównoważony. Twierdzi też, że to dieta długowiecznych, wolnych od chorób mnichów.

Zasady diety makrobiotycznej

Podstawą diety makrobiotycznej, bo o niej mowa są nieprzetworzone, niekonserwowane produkty. Dieta makrobiotyczna do dieta niskobiałkowa, której celem jest nie tylko spalenie tkanki tłuszczowej ale także oczyszczenie organizmu z toksyn. Około 60% dziennego zapotrzebowania powinny stanowić pełne, niełuskane ziarna pszenicy, żyta, owsa, kaszy jaglanej i jęczmiennej, kukurydzy, gryki i ryżu oraz produkty z nich wytworzone. 30% jadłospisu stanowić powinny warzywa ze strefy, z której pochodzimy – z wyłączeniem ziemniaków, pomidorów oraz bakłażanów.

Resztę należy dopełnić owocami oraz niewielką ilością roślin strączkowych. Raz w tygodniu można pozwolić sobie na orzechy, nasiona, ryby i owoce morza w niemal śladowych ilościach. Ważne jest, że KAŻDY produkt powinien być spożywany w całości – np. marchewka z natką, ryba z głową i ogonem itd. Bez obaw, drogie czytelniczki – nie dotyczy orzechów, możecie pominąć łupiny. Do picia proponowane są woda, zioła, kawa z prażonego jęczmienia, kawa zbożowa.

Czego unikać w diecie makrobiotycznej?

Z jadłospisu należy wykreślić mięso, jaja, nabiał, cukier i wszystko, co zawiera jego dodatek, owoce tropikalne i południowe (oraz soki z nich), kawę, czarną herbatę, tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy, ocet spirytusowy, silne napoje alkoholowe, produkty konserwowane, mrożone, rafinowane, oczyszczane, ekstrakty, barwione sztucznie, aromatyzowane. Dlaczego? Zawierają tylko pierwiastek Yin lub tylko pierwiastek Yang. Odpowiednie do spożycia produkty zawierają w sobie oba te pierwiastki.

Tłuszcze roślinne są dozwolone w ilości około łyżki dziennie. Ważny jest również sposób spożywania posiłków. Należy robić to wolno, bardzo uważnie przeżuwając. Ostatni posiłek zjadamy nie później niż trzy godziny przed snem. W menu powinny się znaleźć także świeże owoce oraz warzywa, które najlepiej spożywać surowe. Dozwolone są: fasola, ciecierzyca, soczewica, groch zielony i żółty, soja. Z napojów dozwolona jest głównie woda źródlana, kawa zbożowa, kawa z prażonego jęczmienia, napary ziołowe.

Przykładowy jadłospis diety makrobiotyczej

1. Śniadanie 

  • miska płatków z pełnego ziarna

2. Przekąska

  • pół miski warzyw jak ogórek, pomidor, marchew

3. Obiad 

  • miska zupy z fasoli

4. Przekąska 

  • pół miski owoców

5. Kolacja

  • brązowy ryż z różnymi warzywami

Efekty, wady i zalety diety

Uważana jest za dietę odchudzająco-oczyszczającą, choć należy zaznaczyć, że jedno wynika z drugiego – procesy detoksykacji są bardzo energochłonne. W czasie dwóch miesięcy może ubyć nam około 10 kg. Pierwsze efekty zauważalne będą stosunkowo szybko, nawet po kilku dniach. Dieta ta reguluje też procesy trawienne, dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego. Często stosowana przez zwolenników medycyny wschodu. Rzeczywiście – może wspomagać walkę z chorobami, choć trzeba pamiętać, że nie zastąpi leczenia!

Diety makrobiotycznej nie powinny stosować osoby cierpiące na osteoporozę, choroby serca, nadczynność tarczycy, kamicę nerkową oraz kobiety w ciąży, w okresie menopauzy, a także dzieci i młodzież w okresie wzrostu. Wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego może doprowadzić do niedoboru pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza i wapnia, a co za tym idzie – do anemii, zmęczenia i osłabienia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest