Dziurawiec – właściwości lecznicze i zastosowanie

Dziurawiec zwyczajny, zwany też zielem świętojańskim, jest byliną porastającą łąki, polany, oraz widne zarośla, zbocza, a także skraje lasów. Dziurawiec to jedno z najczęściej używanych ziół o wszechstronnym działaniu.

Właściwości dziurawca

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum) jest rośliną, która swe właściwości lecznicze zawdzięcza pewnym substancjom:

 1. hyperycynie (czerwonemu barwnikowi), która działa moczopędnie,
 2. rutynie i kwercetynie, uszczelniającym naczynia włosowate,
 3. garbnikom
 4. antybiotyczne działającej hyperforynie.

Oprócz tego dziurawiec zawiera żywice, olejki eteryczne i kwasy organiczne a także pektyny, cholinę, i sole mineralne i cukry oraz witaminy A i C. Dziurawiec ma działanie uspokajające, dlatego stosuje się go w przypadku wyczerpania nerwowego, zaburzeniach równowagi nerwowej lub niepokoju. Dziurawiec stosuje się też w zaburzeniach psychowegetatywnych i w depresji. Można go też zastosować u dzieci, które mają lęki nocne lub cierpią na moczenie nocne.

Depresja coraz częściej dotyka osób w różnych grupach wiekowych i pozostaje niezdiagnozowana. Jej najczęstszymi objawami jest ogólnie rozumiany zły nastrój – smutek, złość, ciągła irytacja, przygnębienie, apatia, poczucie winy i bezużyteczności oraz brak odczuwania przyjemności. Podejmując walkę z depresją, przede wszystkim należy zadbać o zmianę nawyków żywieniowych. Oprócz dziurawca, skuteczna będzie czekolada, produkty bogate w witaminę B, D i kwasy omega-3. Dziurawiec jest stosowany przede wszystkim w leczeniu stanów depresyjnych, ale łagodzi również stany lękowe, bóle migrenowe i bezsenność. Silne działanie antydepresyjne zawdzięcza zawartości hiperycyny i pseudohiperycyny. Są to substancje, które hamują rozkład serotoniny, której niedobór powoduje część objawów – takich jak złość, stany lękowe czy przygnębienie.

Dziurawiec swoje działanie uspokajające oraz przeciwdepresyjne zawdzięcza hyperycynie. Substancja ta hamuje rozkład serotoniny której niedostateczna ilość w organizmie daje objawy lęku, przygnębienia oraz niepokoju.

Oprócz depresji leczy między innymi:

 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Kruchość naczyń krwionośnych i zaburzenia krążenia
 • Choroby wątroby i dróg żółciowych
 • Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, m.in. wrzody żołądka oraz dwunastnicy i wzdęcia
 • Choroby układu moczowego
 • Schorzenia dróg oddechowych
 • Ma działanie antynowotworowe

Zastosowanie dziurawca

Herbatki z dziurawca nie pomogą jednak w leczeniu depresji, ponieważ hyperycyna nie rozpuszcza się w wodzie. W kuracji przeciwdepresyjnej poleca się standardowe preparaty na bazie dziurawca, ogólnie dostępne w aptekach. Wyciągi z dziurawca stosuje się też w leczeniu bielactwa, a więc zaniku pigmentu skóry. Preparaty z tego ziela podaje się doustnie, a równocześnie smaruje miejsca zmienione chorobowo sokiem albo olejem dziurawcowym oraz naświetla promieniami nadfioletowymi.

Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *