Domowe sposoby leczenia zapalenia dziąseł

Jeśli dziąsła krwawią w trakcie szczotkowania może to być objawem łagodnej formy zapalenia dziąseł. Zapalenie dziąseł może być spowodowane przez bakterie, można na nie zachorować latem jeżeli np. nie umyje się rąk i spożyje pokarm.

Zapalenie dziąseł – skąd się bierze?

Zapalenie dziąseł może  być wywołane nieodpowiednią higieną jamy ustnej np. gdy podczas wakacji nie można umyć zębów. W przypadku zapalenia dziąseł należy zgłosić się do stomatologa, ale bywają sytuacje takie jak np. dłuższy wyjazd wakacyjny gdy nie można tego zrobić. Dlatego można skorzystać z kilku sposobów które pomogą zwalczyć albo złagodzić stan zapalny dziąseł do chwili powrotu z wypoczynku.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

  • Płukanka z szałwi albo z rumianku skutecznie pomaga w tym schorzeniu –szałwię oraz rumianek można kupić np. w markecie. Po zagotowaniu wody robi się napar. Gdy płukanka ostygnie można płukać nią jamę ustną 3 razy dziennie. Szałwia działa antyseptycznie oraz ściągająco, a rumianek łagodzi zapalenie.
  • Kurkuma to przyprawa kuchenna znana z właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwgrzybiczych. Badania, które przeprowadzono w 2015 roku sugerują, że żel który zawiera kurkumę może zapobiec powstawaniu płytki nazębnej i zapaleniom dziąseł. Żel z dodatkiem kurkumy jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i z produktami medycyny naturalnej1.
  • Olejek goździkowy –pomaga zmniejszyć stan zapalny dziąseł i zatrzymuje krwawienie. Dlatego należy natrzeć dziąsła olejkiem goździkowym albo żuć goździk2.
  • Aloes –ma właściwości łagodzące i działa bakteriobójczo. Należy wsmarować aloes w dziąsła, gdyż złagodzi on stan zapalny choć nie powstrzyma krwawienia tak jak goździk.
  • Szczotkowanie oraz nitkowanie zębów – bardziej zapobiega niż leczy . Nawet w czasie urlopu należy dbać o higienie jamy ustnej. Jeśli nie ma możliwości umycia zębów codziennie w czasie urlopu warto zabrać którąś z dostępnych płukanek do jamy ustnej.
  • Woda utleniona – stosowana 3 razy dziennie skutecznie powstrzymuje wzrost bakterii. Dlatego należy 3% roztwór wody utlenionej zmieszać z wodą w proporcji 1:1 i taką mieszanką płukać usta przez 30 sekund.
  • Witamina C – zmniejsza krwawienie dziąseł.
  • Woda z solą –wykazuje właściwości ściągające.
Czytaj więcej:Domowe sposoby leczenia zapalenia dziąseł
5 (100%) 1 głosów