Surówka z marchewki – trzy proste przepisy na obiad!

Marchew to warzywo, o którego właściwościach leczniczych i wartościach odżywczych decydują witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Możemy ją jeść na surowo, przyrządzać koktajle z jej dodatkiem, czy też idealnie sprawdza się w wersji gotowanej. Surówka z marchewki jest idealnym dodatkiem do obiadu, a można ją przygotować na setki różnych sposobów!

Marchewka jest skarbnicą beta-karotenu (prowitaminy A), z której w organizmie człowieka powstaje witamina A. Beta-karoten najbardziej znany jest z tego, że przyspiesza proces opalania i przedłuża efekty kąpieli słonecznych. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność, a także wspomaga leczenie trądziku oraz opóźnia pojawianie się zmarszczek.

Właściwości marchewki

Powszechnie uważa się, że codziennie należy pić 2 szklanki soku z marchwi, by cieszyć się skórą muśniętą słońcem. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, gdyż wówczas nie osiągnie się pięknej opalenizny, lecz skóra z czasem zyska marchewkowy kolor. Poza tym witamina A w zbyt dużych ilościach jest toksyczna i może doprowadzić do powiększenia wątroby, nadmiernej pobudliwości, chorób skóry oraz zaburzeń ze strony wzroku. Beta-karoten jest również przeciwutleniaczem, co oznacza, że może zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Dowiedziono, że może obniżyć występowanie takich nowotworów, jak: rak jamy ustnej, krtani, przełyku i pęcherza moczowego. Marchewka sprawdza się jako codzienny dodatek do obiadu. Żeby się nie znudzić, możemy ją urozmaicać i dodawać do niej inne składniki!

1. TRADYCYJNA SURÓWKA Z MARCHEWKI

Składniki:

  • 4 marchewki
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • Szczypta soli i cukru
  • Czas przygotowania: 5 minut
    Sposób przygotowania:
    1. Obierz marchewki (możesz je również oskrobać) i zetrzyj na dużych oczkach tarki.
    2. Skrop sokiem z cytryny, dodaj do smaku cukier i sól (ilość według uznania).

2. SURÓWKA Z MARCHEWKI Z POREM

Dodanie pora do tradycyjnej wersji surówki z marchewki nada jej ostrzejszy smak i całkowicie odmienną konsystencję.

Składniki:

  • składniki potrzebne do przygotowania tradycyjnej surówki z marchwi
  • 1 duży por
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
    Sposób przygotowania:
    1. Przygotuj tradycyjną surówkę (jak w przepisie powyżej)
    2. Pokrój pora na cienkie plasterki (jego jasną i jasnozieloną część) i dodaj do surówki.
    3. Na koniec możesz skropić ją 2 łyżkami oliwy z oliwek.

3. SURÓWKA Z MARCHEWKI Z JABŁKIEM

Składniki:

  • 600g marchewki
  • 2 jabłka
  • Sok i skórka z jednej cytryny
  • 100ml jogurtu, majonezu lub śmietany zwierzęcej lub roślinnej
  • Sól, cukier, pieprz do smaku

Sposób przygotowania:
1. Marchewki i jabłka obierz, a następnie zetrzyj na tarce.
2. Umyj cytrynę, zetrzyj z niej skórkę i wyciśnij sok.
3. Pomieszaj w misce warzywa z sokiem i skórką cytryny oraz śmietaną.
4. Dopraw solą i pieprzem według uznania. Najlepiej podawać schłodzoną.

Marchew przeciwdziała miażdżycy!

Tak, oprócz innych zbawiennych efektów wymienionych na początku, marchewka przeciwdziała także miażdżycy. Sprawcą tego są zawarte w marchwi pektyny, które obniżają również poziom cholesterolu we krwi.  W związku z tym współczesna fitoterapia poleca stosować pomocniczo marchew w początkach miażdżycy. Z kolei wyciągi z owoców marchwi podaje się doustnie w lekkich, przewlekłych stanach choroby wieńcowej. Natomiast w przypadkach ciężkich wyłącznie jako lek pomocniczy i wspomagający.

Marchew u cukrzyków?

Tylko surowa! Surowa marchewka ma niski indeks glikemiczny (IG = 30), jednak im bardziej jest rozgotowana, tym bardziej wzrasta jego wartość. IG gotowanej marchewka może wynosić nawet 90. Dlatego osoby z cukrzycą typu 2 mogą spożywać marchewkę tylko niepoddaną obróbce termicznej. W związku z tym najlepiej sprawdzą się właśnie wielorakie przepisy na surówki.

Marchew zawiera nie tylko beta-karoten, lecz także inne witaminy i pierwiastki mineralne, dzięki czemu jest stosowana przy awitaminozie A, czyli niedoborze witaminy A. Stan ten objawią się bardzo przesuszoną skórą na łokciach i kolanach, a także na ramionach i udach (suchość nie ustępuje po posmarowaniu kremem czy balsamem), niedowidzeniem o zmierzchu i w nocy oraz suchością
gałki ocznej.

Poza tym marchew można podawać małym dzieciom i młodzieży w przypadkach niedożywienia, niedokrwistości i stanów zapalnych skóry.
Pozytywnych efektów zdrowotnych przy regularnym spożywaniu marchewki jest naprawdę wiele, a jej przygotowanie jest bardzo proste! Na zrobienie surówki bądź soku wystarczy poświęcić nie więcej niż 5-10 minut, a jej koszt także jest bardzo niski  Smacznego!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest