Śniadanie – posiłek najważniejszy w ciągu dnia. Ma dać nam energii na cały dzień. Mniej ważne są inne posiłki, jednak jak wiadomo, na samym śniadaniu trudno funkcjonować. W pewnym momencie zaczyna doskwierać głód… w głowie tylko myśl o pysznym obiedzie. A po obiedzie… brak sił do dalszej pracy, najlepsza byłaby drzemka. Potem może kawa i ciasto, cukier, którego zabrakło w ciągu dnia. Wieczorem znowu brak sił, zmęczenie.. Czy to faktycznie ma tak wyglądać? Czy jednak nasze pożywienie nie powinno dodawać werwy?
Spis treści
Senność po posiłku
Codzienne posiłki są różnorodne. Staramy się urozmaicać dietę, aby nic się nie przejadło. Stąd senność po jedzeniu nie musi występować po każdej rzeczy, którą mieliśmy na talerzu. Jeśli jednak pojawia się to dosyć często lub codziennie, to oznacza, że jednak gdzieś w naszej diecie popełniamy błąd. I należy go szukać w naszym obiedzie, w końcu to po tym posiłku, w ciągu dnia, pojawiają się marzenia o krótkiej drzemce. Marzenia, które nie jest łatwo spełnić ( no chyba, że nikt nas nie przyłapie). Senność po obiedzie jest nie lada kłopotem – nie można wówczas normalnie funkcjonować. Praca umysłowa, czy prowadzenie auta stają się ogromnym wyczynem. Troszkę lepiej poradzą sobie Ci, którzy pracują fizycznie lub coś w tym czasie trenują – ruch pomaga „spalić” obfity posiłek i pobudzić organizm do działania. Co jednak jeśli nie możemy iść nawet na spacer? Czy da się jakoś pozbyć uczucia senności?
Co wpływa na uczucie senności po posiłku?
Aby walczyć z sennością, należy pamiętać co na nią wpływa, a później to wyeliminować, zaspokoić, lub udać się do specjalisty. Senność pojawia się:
- po zjedzeniu obfitego posiłku
- zazwyczaj po południu
- po przyjęciu pozycji leżącej
- w przypadku zachorowania na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, anemię, depresję
- w przypadku odwodnienia, gdy nie jest dostarczana odpowiednia ilość płynów
- gdy pojawia się głód
Dlaczego właściwie jedzenie usypia?
Spanie po jedzeniu jest objawem dosyć częstym. Dzieje się tak dlatego, że po zjedzeniu posiłku układ trawienny zaczyna pracować, a potrzebuje do tego dodatkowego przepływu krwi w okolicach brzucha. Zatem objętość krwi zostaje przesunięta z mózgu do partii okołotrawiennych. W ten sposób mózg jest chwilowo niedotleniony, usypia się i zaczyna działać nieco wolniej.
Co nie tak jest z dietą?
To węglowodany są odpowiedzialne za uczucie senności, a właściwie zbyt duża ich ilość. Ziemniaki, kasze, makaron, ryż, chleb, a do tego desery, słodkie napoje, oto winowajcy stanu uśpienia. Często towarzyszy im mięso, a już rzadziej warzywa. Nic więc dziwnego, że pojawia się uczucie ciężkości i chęć odpoczynku. Bowiem dodatkowo spożywanie mięsa do posiłku, a także soi i produktach sojowych, jajek, serów i mleka, usypia znacznie skuteczniej. Ilość spożywanych posiłku także ma znaczenie. Spożywanie zbyt dużych posiłków w pośpiechu, zanim dojdzie do mózgu informacja, że jesteśmy już syci, gwarantuje uczucie senności.
A oto sposób na senność po posiłku:
- Należy jeść każdy posiłek w ciągu dnia regularnie. Pomijanie któregoś z nich może doprowadzić wilczego głodu, który spowoduje, że będziemy w stanie zjeść konia z kopytami.
- Zbilansowana dieta, bogata w: białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Jeśli zabraknie któregoś z tych elementów, bądź któregoś będzie zbyt dużo, konsekwencje są nie do uniknięcia. To bardzo ważne, a mało kto tym się przejmuje.
- Jedzenie przy stole, w spokoju, w towarzystwie lub nie, lecz na pewno nie przed telewizorem.
- Posilanie się „ na styl japoński”, czyli do uczucia sytości, a nie ponad to.
- Spożywanie posiłków powoli, małymi kęskami, nie w pośpiechu.
- W porze obiadu, należy ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Najlepiej zastąpić je świeżymi warzywami. Można do diety włączyć zdrowe tłuszcze: pestki, orzechy, oleje roślinne tłoczone na zimno, siemię lniane, awokado, tłuste ryby.
- Wykluczenie słodkich napojów spożywanych do posiłku.
- Zrezygnowanie z zaspokojenia „żołądka deserowego” po objedzie. Należy trochę odczekać, chociażby do podwieczorku, po wbrew uczuciu potrzeby podniesienia cukru we krwi, może to doprowadzić właśnie do uśpienia.
- Ograniczenie słodyczy do minimum, niestety nie mają nic dobrego do zaoferowania dla naszego organizmu.
- W miarę możliwości, po posiłku, iść na spacer, albo chociaż przewietrzyć się.
Jeśli, mimo stosowania się do wyżej wymienionych zaleceń, senność po posiłku jest notoryczna, należy zrobić badania i sprawdzić swój stan zdrowia. Senność może być przyczyną różnych chorób, w tym głównie cukrzycy, czy niedoczynności tarczycy. Mogą ją także powodować niektóre leki. Aby dokonać właściwego bilansu swojej diety, należy zwrócić się do dietetyka, który dokładnie sprawdzi, które z produktów powodują uczucie senności.