Porozmawiajmy o… zapotrzebowaniu kalorycznym!

Z biegiem czasu coraz częściej zadajemy sobie pytania o naszą dietę i słuszność treningu. Zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania, a na jedno z nich, już dziś, odpowiemy.

“(…) Ostatnio z koleżanką rozmawiałyśmy o tym ile dziennie zjadamy kalorii. Ona zjada ich dużo więcej ode mnie, a mimo to chudnie. O co chodzi? Słyszałam o zapotrzebowaniu kalorycznym, ale nawet nie wiem od czego ono zależy i jak je wyliczyć. Są jakieś sposoby na dobranie idealnego zapotrzebowania w ciągu dnia?”

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Dziennie zapotrzebowanie kaloryczne (tzw.BMR) to bardzo indywidualna sprawa. Porównywanie go z innymi osobami, może wprowadzić nas w błąd, a tym samym przysporzyć sporo problemów. Ważne jest, by odchudzając się, nie jeść zbyt niskokalorycznych potraw, które spowolnią nasz metabolizm, a dodatkowo przyczynią się do niechcianego efektu jojo. Zbyt duża ilość kalorii to z kolei wolne i nieskuteczne odchudzanie. Najlepiej jest więc znaleźć złoty środek, który uniknie zarówno pierwszej jak i drugiej, niechcianej, sytuacji.

csalok dietaja

Zapotrzebowanie kaloryczne, jak sama nazwa wskazuje, jest zależne od kalorii, które powinniśmy spożywać w ciągu dnia, w taki sposób by zaspokoić potrzeby organizmu, oraz dostarczyć mu wszystkich mikro i makroelementów.
Pamiętajmy, że zapotrzebowanie energetyczne to kompilacja wielu, niezależnych wartości, których suma i wypadkowa daje nam indywidualną liczbę. Podkreślamy to wyraźnie, bowiem nie można określić jednej, magicznej liczby, która będzie odpowiednia dla wszystkich.

Jak sprawdzić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Słyszeliśmy, że dieta 1000 kcal lub 1500 kcal jest słuszna i właściwa dla każdego. Nie trudno zgadnąć, że to mit, który możemy obalić dzięki przeliczeniu zapotrzebowania, przy użyciu dostępnych kalkulatorów. Po wpisaniu w wyszukiwarkę google “zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator” uzyskamy wiele stron, które za darmo i w ułamku sekundy policzą za nas wszystkie parametry. Każdy z nich opiera się na tych samych danych: naszej płci, wieku, wadze, wzroście i rodzaju aktywności fizycznej, który wykonujemy na co dzień. Inny wynik otrzymamy gdy chcemy zachować wagę, a inny gdy planujemy schudnąć lub przytyć. Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła pewnego rodzaju szablon, który sugeruje zapotrzebowanie energetyczne w zależności od grup wiekowych. Oczywiście, nie są to sztywne wytyczne, ale pewnego rodzaju podpowiedź, którą można zestawić i zweryfikować po otrzymanym wyniku z kalkulatora.

Obliczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego – przykład

Weźmy dla przykładu 25 letnią kobietę, która waży 85 kg przy wzroście 170 cm. Nie prowadzi aktywnego trybu życia, a większość dnia spędza na pracy siedzącej. Jej zapotrzebowanie dzienne wynosi 1999 kcal. Oznacza to, że jedząc tyle kalorii dziennie utrzyma swoją wagę na długi czas. Gdy zdecyduje się schudnąć, musi zredukować tą liczbę do 1699kcal. Kobieta w tym samym wieku, o tej samej wadze i wzroście, która ćwiczy regularnie 4 razy w tygodniu by utrzymać swoją wagę musi jeść ponad 3100 kalorii, a aby schudnąć 2866 kcal. Jest różnica, prawda? A to tylko różnica w jednym parametrze!

Dodatkowo, pamiętajmy, że ogromny wpływ na nasze zapotrzebowanie mają aspekty, których nie jesteśmy w stanie zawrzeć w kalkulatorach. Należy do nich min. stres, choroby czy praca umysłowa, która też spala kalorie i ciężko ująć ją w kontekście aktywności fizycznej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest