Pod lupę bierzemy kotlety sojowe! Sprawdź, co w sobie kryją!

Soja – mająca swoich przeciwników i zwolenników, główny punkt w diecie wegetarian i wegan, alternatywa dla żywności pochodzącej od zwierząt. Czy wiesz co w sobie kryje? Popularna dzięki dużej zawartości białka, witaminom z grupy B, nienasyconym kwasom tłuszczowym, negowana przez modyfikacje generyczne. Jak więc z nią jest? Co ze słynnymi kotlecikami sojowymi? Wszystko sprawdziliśmy!

Jak zrobić kotlety sojowe?

Przed przygotowaniem soję należy namoczyć w wodzie na noc. Potrzebne nam będą następujące składniki:

  •  200 g soi
  • sól i pieprz
  • 2 ziemniaki
  • cebula
  • majeranek, bazylia, gałka muszkatołowa (wystarczy wszystkiego po około szczypcie)
  • 2 ząbki czosnku
  •  sos sojowy (opcjonalnie)
  • 1 jajko
  • otręby pszenne/mąka/bułka tarta (wedle wyboru, do obtaczania)
  • olej do smażenia
    Sposób wykonania:
    Namoczoną wcześniej soję gotujemy w wodzie by była miękka. Gdy już ostygnie, dodajemy do niej ziemniaki i mielimy do uzyskania jednolitej masy. Cebulę lekko podsmażamy i razem z jajkiem, solą i wszystkimi innymi przyprawami dokładamy. Wszystko powinniśmy zblendować, jeśli jednak nie możemy to przeciskamy składniki przez maszynkę do mielenia. Możemy dodać również otrąb pszennych lub mąki by uzyskać twardszą strukturę. Dalej formujemy kotleciki i obtaczamy w mące/bułce tartej zależnie od tego co nam bardziej smakuje. Smażymy na oleju.

Kotlety sojowe – kalorie

Zależnie od sposobu przygotowania mogą być one wysokokaloryczne. Sama soja to 420 kcal w 100 gramach. Jeśli nasze kotleciki będą usmażone ważyły około 30-35 gram powinniśmy się liczyć z około 80-90 kcal. Przygotowywane w bułce tartej i na głębokim tłuszczu mogą się okazać wysokokaloryczne i ciężkostrawne, staraj się zamieniać te produkty na np. otręby lub smaż bez użycia panierki, w taki sposób również smakują wyśmienicie. Możesz je również ugotować co na pewno zmniejszy tę liczbę o wiele, ponieważ może to być 80-90 kcal za porcję 100 gram!

Kotleciki sojowe – czy są zdrowe?

Soja oprócz wyżej wymienionych zawiera również potas, żelazo, magnez i fosfor. Obniża również poziom złego cholesterolu co sprawia, że powinny ją jeść osoby z chorobami serca oraz przy leczeniu miażdżycy. Obniża również poziom cukrów we krwi oraz łagodzi objawy menopauzy. Ze względu na liczne występowanie minerałów i wapnia zwiększa gęstość mineralną kości, czyli zachorowań na osteoporozę. Zawiera w sobie wiele fitoestrogenów, a więc jest świetna dla kobiet, ponieważ zapobiega nowotworom piersi oraz jajników. Posiada również swoje wady. Wysoka zawartość fitoestrogenów może doprowadzać do zmniejszania poziomu testosteronu u mężczyzn. Zawiera w sobie związki upośledzające pracę tarczycy, a więc jej spożywanie powinno zatrzymywać się na około 80 gramach dziennie przy regularnym jej jedzeniu.

Kotlety które zaproponowaliśmy wykorzystują wiele dodatków takich jak majeranek, bazylia, gałka które napędzają nasz układ trawienny. Oprócz tego zawierają w sobie witaminy A, B, C oraz błonnik. Możemy zaobserwować również niską zawartość tłuszczów a sporą białka i węglowodanów.
Wiele kontrowersji powstało wokół tematu genetycznego modyfikowania soi. Takie produkty muszą być oznaczone na opakowaniach, jeśli trafimy na taki na pewno zauważymy napis na etykiecie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest