Pescowegetarianizm, czyli dieta wykluczająca niektóre typy mięsa

Pescowegetarianizm zyskuje coraz większą popularność wśród osób, którym trudno całkowicie zrezygnować ze spożywania mięsa. Na czym dokładnie polega?

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest pescowegetarianizm,
  • co łączy pescowegetarianizm z wegetarianizmem,
  • jakie są zalety pescowegetarianizmu,
  • jakie są wady pescowegetarianizmu,
  • jakie posiłki spożywać, będąc na tej diecie?

Dieta wegetariańska nakazuje całkowite wykluczenie z menu mięsa oraz ryb. Jej surowszą odmianą jest weganizm, który zakłada wykluczenie z diety wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Tymczasem złotym środkiem może okazać się pescowegetarianizm, który wyklucza jedynie niektóre typy mięsa, pozwalając jednocześnie na spożywanie ryb. Jakie są zasady diety pescowegetariańskiej i czy warto ją stosować?

Czytaj także: Czy weganizm lub wegetarianizm pozwoli mi schudnąć?

Czym jest Pescowegetarianizm?

Pescowegetarianizm bywa porównywany do diety śródziemnomorskiej bądź japońskiej. W tym przypadku, w przeciwieństwie do wegetarianizmu, nie mamy do czynienia z całkowitym wykluczeniem mięsa z menu. Co prawda będąc na tej diecie nie spożywa się kurczaka czy wieprzowiny, jednak możemy pozwolić sobie na ryby oraz owoce morza. Stanowią one główne źródło białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oczywiście, ryby nie stanowią tutaj bazy do przygotowywania posiłków – optymalnie spożywa się je 2-3 razy w tygodniu, choć można też częściejPescowegetarianie muszą więc zadbać także o inne źródła białka w codziennej diecie. Z założenia mogą oni jeść produkty pochodzenia zwierzęcego, podobnie jak wegetarianie. Nie muszą więc odmawiać sobie jajek, mleka krowiego czy koziego oraz produktów pochodnych. W rzeczywistości pescowegetarianie wykluczają więc z diety mięso zwierząt lądowych. Pescowegetarianizm bywa tym samym porównywany do semiwegetarianizmu, znajdując się w grupie diet pseudowegetariańskich. Co ważne, pescowegetarianizm wyklucza spożycie:

  • słodyczy,
  • produktów przetworzonych,
  • fast-foodów,
  • napojów gazowanych czy słodkich soków owocowych,
  • słonych przekąsek.

pescowegetarianizm czyli dieta wykluczajaca niektore typy miesa

Co wspólnego pescowegetarianizm ma z wegetarianizmem?

Można przyjąć, że wspólnym mianownikiem jest tutaj właśnie odrzucenie mięsa zwierząt lądowych. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że nieco inne mogą być intencje wegetarian oraz pescowegetarian. W pierwszym przypadku zwykle mowa o zadbaniu o dobro zwierząt, które często hodowane są na ubój w nieludzkich warunkach. Rezygnując ze spożywania mięsa, można uratować kilka istnień bądź zwrócić uwagę na problem bezlitosnego traktowania zwierząt. Wegetarianom mogą również przyświecać idee zdrowotne, jednak zdecydowanie częściej o przejściu na dietę decyduje troska o zwierzęta. Tymczasem w przypadku pescowegetarianizmu jest nieco inaczej. Tutaj główną rolę odgrywają właśnie kwestie zdrowotne, a więc pescowegetarianami zostają głównie ci, którzy chcieliby zadbać o swój organizm i lepsze samopoczucie. Powszechnie wiadomo, że spożywanie mięsa, zwłaszcza w dużych ilościach, może okazać się szkodliwe. O wiele lepszą alternatywą są ryby – zdrowe, dostarczające wielu cennych składników odżywczych, w tym kwasów omega.

Jakie są zalety pescowegetarianizmu?

Pescowegetarianizm nie jest jeszcze bardzo popularnym sposobem żywienia, jednak zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie. Do zalet tej metody należą między innymi:

  • rezygnacja ze spożywania mięsa, które może negatywnie wpływać na nasz organizm, zwłaszcza w większych ilościach,
  • zastąpienie mięsa innymi produktami białkowymi, korzystnymi dla organizmu,
  • spożywanie dużych ilości ryb, bogatych w składniki odżywcze,
  • rezygnacja z niezdrowych produktów, na przykład słodyczy czy dań gotowych,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca czy układu krwionośnego,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu,
  • bliższe przyjrzenie się swojemu codziennemu menu – diety z grupy wegetariańskich wymagają kontrolowania, czy w organizmie nie występują niedobory składników odżywczych.

Patrząc na zalety diety pescowegetariańskiej, można stwierdzić, że jej prowadzenie jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Z drugiej strony może być ona dobrym sposobem na to, aby po jakimś czasie przejść na dietę wegetariańską – zwłaszcza w przypadku osób, które nie potrafią całkowicie odstawić mięsa niemalże z dnia na dzień.

Jakie są wady pescowegetarianizmu?

Dieta pescowegetariańska, porównywana do śródziemnomorskiej, wydaje się idealnym sposobem żywienia, jednak należy pamiętać, że nie jest ona całkowicie wolna od wad. Przede wszystkim pescowegetarianie muszą nauczyć się zastępować mięso innymi źródłami białka, zwłaszcza jeśli ryby spożywają jedynie 2 razy w tygodniu. Jest to zdecydowanie zbyt mała porcja, aby mówić o pokryciu dziennego zapotrzebowania na białko. Muszą więc wprowadzić do swojego menu rośliny strączkowe czy większe ilości nabiału. Rezygnacja z mięsa, a także wędlin czy innego rodzaju podobnych produktów może okazać się trudna, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Wtedy też warto spożywać większe ilości ryb, tak aby organizm nie odczuwał braków. Wadą pescowegetarianizmu może być również jego cena. Mowa tutaj o wysokich kwotach, jakie trzeba zapłacić za ryby. Mięso w porównaniu do nich jest nieco tańsze, dlatego bycie na diecie, która oparta jest właśnie na organizmach wodnych, może okazać się stosunkowo kosztowne. Wadą pescowegetarianizmu jest także częściowe niedopasowanie tej diety do naszych uwarunkowań klimatycznych. Bazuje ona na świeżych warzywach i owocach, do których dostęp w miesiącach zimowych jest ograniczony. Podobnie jest z rybami – nie zawsze w sklepie możemy kupić pełnowartościowe, świeże ryby.

pescowegetarianizm czyli dieta wykluczajaca niektore typy miesa 2

Jak wyglądają dania diety pescowegetariańskiej?

Co jeść na diecie pescowegetariańskiej? Wbrew pozorom możliwości jest naprawdę sporo, zwłaszcza że z menu wykluczamy wyłącznie mięso zwierząt lądowych oraz niezdrowe produkty. Przykładowe menu na 2 dni przedstawia tabela:

Posiłek Śniadanie II śniadanie Obiad Kolacja
Dzień pierwszy owsianka na mleku z malinami, płatkami migdałów i nasionami chia twarożek z pomidorem, papryką, natka pietruszki i chlebem pełnoziarnistym łosoś pieczony z pesto i z ziemniakami, sałatka z rukoli i pomidorów zupa krem z pomidorów z soczewicą
Dzień drugi bułka grahamka z hummusem, pomidorem i kiełkami brokułu jabłko, garść orzechów włoskich dorsz z gotowanym, brązowym ryżem i surówką z marchwi i selera zupa krem z marchwi z pestkami dyni i natką pietruszki.

W przypadku, gdy między posiłkami czujemy głód, możemy dodatkowo sięgnąć po owoc, warzywo bądź garść orzechów czy migdałów. Jadłospis na diecie pescowegetariańskiej może być uzupełniony o dodatkowy posiłek, na przykład podwieczorek. Składa się on z porcji warzyw lub owoców, opcjonalnie można też wypić szklankę soku owocowego czy warzywnego, najlepiej świeżo wyciskanego. Przepisy na diecie pescowegetariańskiej można czerpać z inspiracji wegetariańskich, natomiast menu należy dodatkowo poszerzyć o posiłki rybne. Możliwości jest tutaj wiele, lecz jednocześnie musimy pamiętać, aby dzienne menu pokrywało nasze zapotrzebowanie energetyczne, a także na składniki odżywcze. Dzięki temu dieta będzie przede wszystkim zdrowa i nie wyrządzi żadnych szkód naszemu organizmowi, a wręcz przeciwnie – przyniesie mu wiele korzyści.

FAQ:

Czym jest pescowegetarianizm?

Pescowegetarianizm bazuje na wykluczeniu z diety mięsa zwierząt lądowych, słodyczy, produktów wysoko przetworzonych. Jednocześnie można spożywać ryby i owoce morza.

Czy dieta pescowegetariańska jest dla każdego?

Dietę pescowegetariańską mogą stosować osoby, które chcą wykluczyć z menu mięso. Uchodzi ona za zdrową, dlatego nadaje się dla większości osób, jednak w przypadku ciąży, karmienia piersią czy chorób przewlekłych najpierw warto skonsultować się z lekarzem.

Jak wyglądają posiłki na diecie pescowegetariańskiej?

Posiłki na diecie pescowegetariańskiej bazują na wartościowych źródłach białka, owocach i warzywach. Powinno się spożywać co najmniej 3 duże posiłki dziennie oraz 1-2 mniejsze przekąski.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest