Oscypek – jak rozpoznać prawdziwy i na co zwracać uwagę przy zakupie

Oscypek to symbol gór, wakacji i pieszych wycieczek. Nic nie smakuje przecież tak dobrze jak ciepły, rozpływający się serek z grilla podawany z żurawiną. Coraz częściej jednak oscypki sprzedają i wyrabiają nie tylko prawdziwi górale, ale osoby, które nie mają z produkcją tych serów nic wspólnego – w efekcie ser nie jest tak smaczny, a jego pochodzenie oryginalne. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że w okresie wakacyjnym „prawdziwego” oscypka można zjeść także… nad morzem! Jak więc można odróżnić prawdziwe oscypki od wyrobów jedynie do nich podobnych i co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zakupie góralskich serków?

Uwaga, podróbki!

Tak naprawdę prawdziwy oscypek jako produkt regionalny Podhala, jest chroniony przez Unię Europejską zatwierdzonym znakiem jakości. Chodzi o to, że dzięki tej regulacji, nie każdy ser owczy który kupujemy, w rzeczywistości jest oscypkiem. W tym zakresie obowiązują bardzo restrykcyjne normy, które określają dokładnie wielkość, kształt czy fakturę serka.

Dlatego też pomysłowi górale mają szereg sposobów, które pozwalają im na obejście tych zasad – na przykład na stoiskach z nieoryginalnymi setkami używają nazw takich jak oscypek, serek z gór czy ser bacy. Nazwa jest więc pierwszym kryterium, które pomaga w wyborze oryginalnych oscypków.

Kolejną ważną rzeczą jest skład oscypka. Przepisy unijne mówią, że żeby oscypek został “uznany” za prawdziwy, musi zawierać przynajmniej 60 procent mleka owczego.
Ponadto ma lekko brązowy, jasny kolor (podrobione serki bywają czasem farbowane), jest miękki i niewysuszony,ma lekko ostry smak.
Mleko krowie i warunki produkcji

Kolejnymi warunkami prawdziwości oscypków są warunki higieniczne i sanitarne, w jakich produkuje się sery. Istnieje specjalna komisja sanepidu powołana w celu kontrolowania procesu i warunków przygotowywania oscypków. Na Podhalu możemy spotkać sery produkowane w całości z mleka krowiego. Są one znacznie delikatniejsze w smaku, a ich produkcja jest po prostu łatwiejsza i tańsza. Także one jednak nie są oryginalnymi oscypkami.

Tak naprawdę odróżnić prawdziwy oscypek od tego podrobionego jest naprawdę trudno. Najlepiej jednak kupować je od zaufanych sprzedawców, którzy mają swoje bacówki, nie są nastawieni na masową produkcję i posiadają odpowiedni unijny certyfikat.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest