Jeszcze parę lat temu termin „odchudzanie w ciąży” społeczeństwo uznałoby za oksymoron. Obecnie zjawisko to nie szokuje tak bardzo i mimo że nie funkcjonuje jeszcze jako termin medyczny, to jest przedmiotem zainteresowania lekarzy z wielu dziedzin.
Spis treści
Czym jest pregoreksja?
Pregoreksja to zaburzenie odżywiania podczas trwania ciąży, przyszłe mamy z pregoreksją nadmiernie kontrolują naturalny przyrost wagi, ćwiczą, aby utrzymać ją na tym samym poziomie, nie jedzą wystarczająco dużo. Sam termin „pregoreksja” wywodzi się z połączenia dwóch słów „pregnancy” – ciąża oraz anorexia, czyli anoreksja. Najczęściej zjawisko to dotyczy kobiet, które jeszcze przed zajściem w ciążę miały problemy z zaburzeniem odżywiania. Nie jest to jednak regułą – zdarza się, że obsesja na temat swojego zmieniającego się ciała i próba zapanowania nad tym pojawia się pierwszy raz podczas oczekiwania na dziecko. Warto też zaznaczyć, że pregoreksja nie jest jedynie odchudzaniem w trakcie ciąży, a poważnym zaburzeniem odżywiania, które tak jak wszystkie inne ma swoje podłoże w psychice.
Pregoreksja – powody
Są przede wszystkim dwa powody, przez które kobiety zapadają na progresję. Pierwszy z nich to potrzeba kontroli. Podczas rozwoju anoreksji jednym z głównym czynników jest chęć oraz silna potrzeba kontrolowania siebie, swojego ciała oraz potrzeb. Tak samo jest w przypadku pregoreksji – ciąża to okres kiedy w ciele kobiety zachodzi mnóstwo zmian – dzieje się to schematycznie, jednak nie zależnie z wolą osoby zainteresowanej. Kobieta oczekująca dziecka chcąc ograniczyć wpływ ciąży na tryb życia oraz swój wygląd zewnętrzny zaczyna kontrolować spożywane posiłki oraz zwiększa aktywność fizyczną.
Drugą przyczyną pregoreksji jest obawa/lęk przed przytyciem. Oczywiście nie ma nic złego w dbaniu o swój wygląd zewnętrzny poprzez racjonalną dietę oraz ćwiczenia. Jednak obsesyjne myślenie o możliwości przytycia podczas spożycia kostki czekolady jest już chorobą. Z drugiej strony pop kultura bombarduje nas zdjęciami celebrytek, które w trakcie ciąży mają jedynie większy brzuszek, a zaraz po urodzeniu dziecka wyglądają jakby w ciąży nigdy nie były. Nic dziwnego, że przyszłe mamy boją się nadmiernie przytyć – dlatego też rozpoczynają proces odchudzania.
Objawy pregoreksji
Kobieta cierpiąca na to zaburzenie będzie próbować zmniejszyć kaloryczność swoich posiłków, przy czym zwiększając aktywność fizyczną, dlatego też najpopularniejsze objawy to:
- spożywanie niewielkich porcji niskokalorycznych posiłków, przy czym nie spożywa normalnych lub wysokokalorycznych potraw, tłumacząc, że źle się czuje lub ma mdłości;
- zwiększenie intensywności ćwiczeń, wzmożenie aktywności fizycznej w trakcie dnia (np. spacery);
- prowokowanie wymiotów, aby pozbyć się niewchłonionych kalorii (może tłumaczyć, że są to mdłości);
- przyjmowanie środków przeczyszczających, aby przyspieszyć chudnięcie;
- kontrolowanie swojej wagi, ustalanie celów, aby nie przekroczyć założonej liczby kilogramów.
Jeśli zauważysz w swoim otoczeniu kobietę, będącą w ciąży, która ma takie objawy warto jak najszybciej zareagować. Jest to bowiem bardzo niebezpieczne, szczególnie dla zdrowia dziecka.
Skutki odchudzanie w czasie ciąży
Konsekwencje pregoreksji są ogromne – restrykcyjne diety powodują niedostarczanie odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów zawartych w pożywieniu, co wiąże się z tym, że dziecko jest narażone na nieprawidłowy rozwój w okresie prenatalnym (takie same konsekwencje przynosi przyjmowanie leków przeczyszczających), natomiast kobieta nie jest wystarczająco dobrze przygotowana na poród oraz późniejsze karmienie piersią. Zwiększona aktywność fizyczna może być niebezpieczna dla płodu, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Poza tym pregoreksja może wywołać: poronienie oraz przedwczesny poród.
U dziecka jest ryzyko zgonu w okresie okołoporodowym, pojawienia się wad wrodzonych, problemów z przybieraniem na wadze, otrzymanie niskiego wskaźnika skali Apgar, występowanie problemów ze ssaniem, w przyszłości natomiast dziecko jest narażone na zaburzenia odżywiania.
Skutki pregoreksji dla kobiety są także poważne, przyszła mama jest narażona na niedokrwistość, krwawienie z dróg rodnych, konieczność rodzenia przez cesarskie cięcie oraz depresję poporodową.
Jak widać odchudzanie w trakcie ciąży jest ryzykowne zarówno dla maluszka, jak i jego mamy. Kobiety w ciąży powinny zwrócić dużą uwagę na to, co spożywają w tym czasie oraz skonsultować z lekarzem, jak często i jakie ćwiczenia mogą wykonywać. Warto podejść do tego tematu z dużym rozsądkiem, aby nie popadać ze skrajności w skrajność.