Obiad dla całej rodziny a dieta jednego z jej członków. Jak to pogodzić?

Przygotowywanie posiłków dla bliskich jest przyjemne i daje satysfakcje, jednak angażuje dużo czasu i pracy. Dodatkowy problem pojawia się, kiedy jeden z członków rodziny jest na innej diecie niż pozostali. Jak pogodzić różne diety w jednej kuchni? Jak przygotowywać różne posiłki w taki sposób, żeby nie tracić dużo więcej czasu? Podpowiadamy.

Czym jest dieta?

Wbrew temu, co myśli większość z nas, dieta nie oznacza jedynie jedzenia w taki sposób, aby utracić masę ciała. Dieta oznacza po prostu sposób odżywiania. A zatem, dietą nazwiemy zarówno jadłospis osób jedzących wszystko, odchudzających się, a także wegetarian czy też ludzi nietolerujących glutenu bądź laktozy.

Jakie diety są popularne wśród Polaków?

Niektóre diety cieszą się dużą popularnością w polskich domach. Stosują je całe rodziny, lub tylko wybrani członkowie.
Zbilansowana dieta odchudzająca, w której nie eliminuje się żadnego ze składników odżywczych. Osoby będące na niej jedzą praktycznie wszystko, ale w umiarkowanych i określonych ilościach. Unikają jedynie wysoko przetworzonej żywności oraz niezdrowych cukrów prostych (np. tych pochodzących ze słodyczy).

  • Dieta ketogeniczna, która cieszy się coraz większą popularnością. Polega na zwiększeniu ilości spożywanych tłuszczów oraz na ograniczeniu przyjmowania węglowodanów. W efekcie, organizm przechodzi w stan ketozy, czyli efektywnego spalania tkanki tłuszczowej.
  • Dieta bezglutenowa, stosowana coraz bardziej powszechnie. Po pierwsze ze względu na to, że znaczna część ludzi cierpi na nietolerancję glutenu, a po drugie dlatego, że stała się po prostu modna. Gluten jest obecny pszenicy, życie i jęczmieniu oraz wszystkich ich przetworach. Dlatego też, osoby będące na diecie bezglutenowej powinny wykluczyć wszystkie te produkty.
  • Dieta bezlaktozowa, która polega na wyeliminowaniu mleka oraz jego przetworów.
  • Dieta wegetariańska, opierająca się na eliminacji mięsa, z jednoczesnym spożywaniem jaj i nabiału.
  • Dieta wegańska, czyli taka, która opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego.

Co można zrobić, kiedy nie wszyscy członkowie rodziny stosują taką samą dietę?

Rozwiązaniem idealnym byłoby ustalenie, że cała rodzina będzie odżywiać się tak samo. Najczęściej niestety jest to rozwiązanie trudne lub niemożliwe do zrealizowania. Ciężko byłoby namówić zatwardziałego mięsożercę do przejścia na weganizm i odwrotnie. Trudno też nakłonić miłośnika makaronu z pszenicy durum do zmiany diety na bezglutenową.

Jedną z metod postępowania w takim przypadku, jest przygotowywanie osobno wszystkich posiłków. W takiej sytuacji wszyscy domownicy będą zadowoleni, ponieważ będą jedli swoje ulubione potrawy. Wszyscy, oprócz osoby, która będzie odpowiedzialna za ich przygotowanie. Przyrządzanie dwóch potraw na każdy posiłek będzie bowiem czasochłonne i wymagające dużo więcej pracy. Ciężko gotować w ten sposób przez dłuższy okres czasu.

Innym wyjściem z sytuacji, może być ustalenie, że domownik będący na innej diecie niż pozostali, sam przygotowuje swoje posiłki. Jest to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że taka osoba jest już na tyle samodzielna, że potrafi sama radzić sobie w kuchni. Takie rozwiązanie niestety nie sprawdzi się w przypadku małych dzieci.

Skuteczną receptą może być sytuacja, w której jedna osoba przygotowuje posiłki dla rodziny, delikatnie je przy tym modyfikując. Na przykład, kiedy jedno z dzieci jest wegetarianinem, dostaje na obiad ziemniaki, surówkę i kotleta roślinnego, podczas gdy reszta rodziny zajada się w tym czasie schabowym z tymi samymi dodatkami. Podobnie można postąpić w przypadku diety odchudzającej. Podczas gdy rodzina je smażone filety z kurczaka w panierce, osoba odchudzająca się, może jeść to samo mięso, ale upieczone w piekarniku lub przygotowane na patelni grillowej bez dodatku tłuszczu. Można przygotować sos bolognese dla całej rodziny, z tym że dziecko nietolerujące glutenu zje go z ryżem bądź makaronem bezglutenowym. Takie rozwiązanie sprawi, że każdy z domowników otrzyma posiłek dostosowany do swojej diety, a jednocześnie osoba przygotowująca jedzenie, nie zostanie obarczona dużą ilością dodatkowej pracy.

Podsumowując, przy odrobinie chęci i dobre woli bez problemu można pogodzić to, że jeden z członków rodziny stosuje inną dietę niż pozostali. Rozwiązań jest kilka. Warto przetestować rożne i wybrać takie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku Waszej rodziny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest