Gazowane nie musi być niezdrowe! To jeden z mitów krążących na temat odżywiania. Prawdą jest, że większość takich produktów zawiera w składzie słodziki, barwniki i różne sztuczne dodatki, ale są też zdrowe napoje gazowane. Dowiedz się, które z nich mogą być dla Ciebie optymalnym wyborem.
Nie każdy przepada za piciem zwykłej wody gazowanej – niestety większość napojów z bąbelkami to często produkty przetworzone i niesprzyjające diecie. Jednak nie wszystko, co ma bąbelki, szkodzi naszemu zdrowiu i zaburza procesy trawienne.
Spis treści
Zdrowa alternatywa na letnie orzeźwienie
Jest wiele metod na orzeźwienie, m.in. zimny prysznic lub ulubiony napój. Na nogi szybko stawia np. napój energetyczny, ale lepszym wyborem będą naturalne soki, koktajle i woda. Jeśli wolisz gazowane produkty, dobrą alternatywą dla popularnych napojów jest oczywiście woda gazowana. Warto pamiętać, że sama obecność w napoju dwutlenku węgla nie jest dla nas szkodliwa!
Co więcej, bąbelki są korzystne dla zdrowia – dzięki nim nie rozwijają się bakterie, które mogą wywoływać nawet choroby zakaźne. Jeśli jednak smak wody nie jest dla ciebie wystarczający, na rynku są też napoje musujące na bazie tłoczonych soków oraz warzone napoje botaniczne.
Napoje botaniczne z gazem
Niewiele jest gazowanych napojów bezalkoholowych dla dorosłych, które miałyby dobry skład. Jeśli dbasz o zdrowie i sylwetkę, na pewno unikasz popularnych produktów z bąbelkami i szukasz alternatywy. Warto wybierać m.in. musujące napoje na bazie tłoczonego soku oraz warzone napoje botaniczne.
Ich skład jest wyjątkowo prosty – otóż napoje botaniczne to najczęściej produkty na bazie wody i słodu jęczmiennego z dodatkiem naturalnych wyciągów i aromatów owoców, ziół i kwiatów. Do wyboru jest połączenie kwiatu bzu, tymianku i cytryny, malin z lawendą i eukaliptusem lub zielonej herbaty z jaśminem i bergamotką. Mogą one stanowić naturalną i zdrową alternatywę dla tradycyjnych napojów gazowanych.
Napoje gazowane – czy zawsze z cukrem i sztucznymi dodatkami?
Napoje gazowane zwykle zawierają dość dużo cukru. Wielu producentów dodaje do nich także substancje chemiczne, np. kwas ortofosforowy. Po wypiciu takiego napoju nagle podnosi się poziom cukru we krwi, insulina wydziela się zbyt gwałtownie i dostarcza cukier do komórek, w których zostaje on zmagazynowany jako tłuszcz. Wniosek jest prosty – wypijanie bardzo dużych ilości napojów gazowanych może prowadzić do rozchwiania poziomu cukru w organizmie. Jeśli w dodatku pijesz je codziennie, np. po 3-4 puszki lub butelki, może zwiększać poziom agresji, czy obniżyć odporność organizmu i zdolności intelektualne.
Napoje gazowane często zawierają dużo wysoko fruktozowego syropu kukurydzianego i innych substancji skutecznie pobudzających nasze kubki smakowe (m.in. aspartam, benzoesan sodu, kwas fosforowy, sztuczne barwniki na czele z tartrazyną itd.). Co więcej, mogą odwadniać lub zakwasza organizm, a dodatkowo nie dostarczają wielu witamin czy mikroelementów, przez co zazwyczaj trudno połączyć je ze zbilansowaną dietą.
Warto zrezygnować z substancji chemicznych i cukru na rzecz cennych składników i intrygującego smaku – postaw na soki owocowe, smoothies, tłoczone soki oraz popularne ostatnio napoje botaniczne BLIFE Botanicals czy też inne kompozycje chmielowo-owocowe (np. Tymbark Radler o smaku cytrynowym oraz inne napoje typu radler). Mogą stanowić one bardzo ciekawą kompozycję wody, wyciągów roślinnych i aromatów. Okazuje się, że gazowane może być także zdrowe!