Wiele osób uważa kiełki za źródło wielu składników odżywczych. Niektóre badania pokazują, że usprawniają trawienie, pomagają w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi oraz mogą chronić przed chorobami serca. Jednak spożywanie kiełków wiąże się także z niebezpieczeństwem zatrucia pokarmowego. Czy potencjalne korzyści warte są ryzyka? Czy kiełki powinny znaleźć się na Twoim talerzu?
Spis treści
Co to właściwie są kiełki?
Kiełki to nasiona, które wykiełkowały i stały się bardzo młodymi roślinami. Proces kiełkowania zwykle rozpoczyna się od moczenia nasion przez kilka godzin. Następnie wystawia się je na działanie odpowiedniej temperatury i wilgotności i pozwala rosnąć przez 2 do 7 dni. Kiełki charakteryzują się niską zawartością kalorii, a jednocześnie są bogatym źródłem składników odżywczych, których zawartość różni się w zależności od odmiany. Do najpopularniejszych kiełków można zaliczyć: kiełki rzodkiewki, fasoli mung, brokuła, soczewicy, słonecznika, groszku, rzeżuchy, buraka, lucerny, soi. Można je jeść na surowo lub lekko podgotowane.
Korzyści zdrowotne
Kiełki mogą pomóc osobom z cukrzycą typu 2 lepiej kontrolować poziom cukru we krwi. Dlaczego tak jest? Badacze nie są zgodni w tej kwestii. Jedni wskazują, że może to wynikać z faktu, że kiełkowanie zmniejsza całkowitą ilość węglowodanów w nasionach. Inni twierdzą, że kiełki mogą zwiększać zdolność regulowania aktywności enzymu amylazy, który rozkłada cukry. Pomimo zachęcających rezultatów eksperymentów, badań jest wciąż zbyt mało, żeby wyciągać znaczące wnioski.
Kiełki mogą ułatwiać trawienie. A to wszystko dzięki znacznej zawartości nierozpuszczalnej frakcji błonnika, który pomaga w trawieniu i zmniejsza prawdopodobieństwo zaparć. Gdy nasiona kiełkują, ilość zawartego w nich błonnika wzrasta i staje się bardziej dostępna. Poza tym, kiełki zawierają mniejszą ilość substancji antyodżywczych ich niewykiełkowane odpowiedniki, co ułatwia organizmowi wchłanianie substancji odżywczych podczas trawienia.
Kiełki mogą poprawić zdrowie serca poprzez obniżenie „złego” cholesterolu LDL, całkowitego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, jednocześnie zwiększając „dobry” cholesterol HDL. Włączanie kiełków do codziennej diety może przynieść korzyści Twojemu sercu. Dzieje się tak głównie dlatego, że kiełki mogą zmniejszać czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Ale….
Kiełki są podatne na zakażenie szkodliwymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella. Powodem, dla którego kiełki mogą być niebezpieczne jest ich hodowla. Do wzrostu potrzebują ciepła i wilgoci, a są to też warunki, w których rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy takie jak E. coli i Salmonella. Kiełki zwykle spożywane są na surowo, a to zwiększa ryzyko zatrucia. Objawy takie jak biegunka, skurcz żołądka i wymioty mogą pojawić się od 12 do 72 godzin po spożyciu kiełków. Chociaż nie są to symptomy, które mogą zagrażać życiu, to jednak mogą być niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży czy osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym, dlatego zaleca się, aby osoby takie unikały ich całkowicie, lub gotowały przed spożyciem.
Kiełki w diecie
Kiełki można spożywać na wiele sposobów, w łatwy sposób urozmaicając danie. Można je jeść na surowo na kanapce czy dodać do sałatki. Świetnie sprawdzą się też w posiłkach na ciepło takich jak dania z ryżu, omlety, zupy, burgery. Ciekawe wykorzystanie kiełków to dodanie ich do smoothie, naleśników czy zmielenie ich na pastę do smarowania chleba, krakersów lub warzyw.
Zyskują popularność wśród dbających o zdrowie konsumentów. Czym się kierować przy wyborze kiełków? Na pewno smakiem, ale też warto wiedzieć jakie mają korzyści zdrowotne.
Kiełki fasoli mung to grube, soczyste kiełki o białych łodygach i bardzo łagodnym smaku. Ich chrupiąca konsystencja i tendencja do nabierania smaku dowolnego dodanego sosu lub przyprawy sprawiają, że kiełki fasoli mung są doskonałym dodatkiem do smażenia. Fasola mung jest bogata w składniki odżywcze i przeciwutleniacze, co może zapewnić korzyści zdrowotne. Mogą wspomagać zdrowie układu pokarmowego, sprzyjać utracie wagi i obniżać „zły” cholesterol LDL, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.
Kiełki fasoli mung są podstawą w kuchni azjatyckiej, a zatem doskonale nadają się do dań takich jak smażony ryż i sajgonki.
Kiełki rzodkiewki są bardzo smukłe, z czerwonymi końcami liści. Pięknie wyglądają jako ozdoba. W smaku przypominają dojrzałą rzodkiewkę, ale z mniejszą ilością ostrego smaku. Są pełne witamin, a badania sugerują, że te niezwykle odżywcze kiełki mogą być nawet skuteczniejsze w zapobieganiu rakowi niż kiełki brokułów.
Kiełki soczewicy występują w różnych kolorach, dzięki czemu stanowią atrakcyjny dodatek do potrawy wymagającej odrobiny kontrastu kolorystycznego. Mają świetną, chrupiącą konsystencję i bogaty, orzechowy smak. Kiełki soczewicy zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, które mogą obniżać poziom cholesterolu. To z kolei może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Kiełki brokuła to grube, mocne kiełki, które mają orzechowy, ostry smak (trochę jak rzodkiewka). Nie smakują jak brokuły, ale są pysznym dodatkiem do wszystkich dań, w których przydałby się trochę przypraw. Są również szczególnie bogate w przeciwutleniacze. Jeśli dodajesz kiełki do swojej diety, aby poprawić zdrowie to kiełki brokuła są dobrym wyborem.
Kiełki zielonego groszku są chrupiące, o świeżym, słodkim smaku przypominającym groszek zielony. Są łagodne i dobrze komponują się z większością innych smaków. Te kiełki są dodatkiem do kanapek dla wielu osób. Zawierają kwas foliowy, niezbędny składnik odżywczy zapobiegający wadom serca i cewy nerwowej.
Kiełki słonecznika mają grube, soczyste liście o głębokim, orzechowym smaku, który jest przepyszny. Świetnie komponują się z sałatkami, kanapkami, a ich słodki smak sprawia, że są one również wykorzystywane jako dodatek do owocowych smoothie.
Kiełki buraka mają łodygi w kolorze ciemnoczerwonym, a liście w odcieniach jasnozielonych, jeśli chcesz ożywić swoje danie kolorystycznie, to są to kiełki dla Ciebie. W smaku są lekko ziemiste i bardzo słodkie.
Kiełki są bardzo pożywne i mają szereg korzyści zdrowotnych, poprawiają trawienie, mogą wpływać na poziom cukru we krwi i chronić przed chorobami serca. Są pyszne i kolorowe, ale ich spożycie może wiązać się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. Te zabawne, chrupiące roślinki, których wybór jest naprawdę duży świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, kanapek czy ciepłych dań.