Pośród szerokiego asortymentu towarów dostępnych w supermarketach niezwykle ważna jest możliwość wyboru produktów naprawdę wysokiej jakości. Oczywiście warto pamiętać o tym, jak zaoszczędzić jak najwięcej na zakupach. W tym artykule zebraliśmy najbardziej przydatne wskazówki dla oszczędnego kupującego, które pomogą Ci poczuć się znacznie pewniej w labiryncie supermarketów i rynków spożywczych, a także jeść codziennie pyszne i zdrowe produkty żywnościowe.
Spis treści
Sekrety opłacalnych zakupów: weź je pod uwagę
Chcesz kupować tanio? Rozwiązanie jest oczywiste: systematycznie zapoznawaj się z promocjami organizowanymi w różnych sklepach. Być może wydaje się to banalne, ale doświadczeni kupujący potrafią co miesiąc oszczędzać około 30% środków, kupując towary na promocji. W celu zapoznania się z dostępnymi zniżkami nie musisz odwiedzić sklepu bezpośrednio – promocyjne ulotki większości znanych supermarketów dostępne są dzisiaj online. Dobrym tego przykładem jest ukazująca się co tydzień gazetka Carrefour, zawierająca informacje o najlepszych zniżkach, która pozwoli oszczędzać na wysokiej jakości produktach, w tym tych z klasy premium.
To jednak nie wszystkie ważne reguły, o których nie można zapominać! Bezpieczne sklepy do robienia zakupów to także ważny warunek zdrowego i oszczędnego odżywiania się. Warto mieć listę miejsc, w których systematycznie robisz zakupy, a przychodząc do takich lokali zawsze zwracaj uwagę na poniższe kwestie:
- Informacje o sprzedawanych produktach powinny być podawane w języku polskim;
- Na opakowaniu produktu powinny mieścić się informacje o jego składzie. Uważnie zapoznawaj się z nimi nawet w tym przypadku, jeśli nadrukowane są drobną czcionką;
- Pamiętaj, że okres przechowywania produktów w stanie zapakowanym i otwartym może się różnić;
- Etykieta musi zawierać nazwę produktu, nazwę producenta, ilość białek, tłuszczów, węglowodanów, a także kaloryczność produktu.
Jak prawidłowo kupować tanie i wysokiej jakości artykuły spożywcze?
Przed udaniem się do sklepu warto sporządzić dokładną listę zakupów, która powinna uwzględniać zdrowe menu na tydzień, stan zapasów posiadanych już w domu, a także możliwość zakupu alternatywnych produktów w przypadku, gdy te, które zdecydujesz się kupić, okażą się zbyt drogie. Wybierając produkty, oceń je według kilku cech jednocześnie:
- Właściwości organoleptyczne. Staraj się wybierać te produkty, które nie mają pęknięć, wgnieceń lub innych wad, które mogłyby być spowodowane niewłaściwym transportem i późniejszym przechowywaniem;
- Jeśli to możliwe, warto spróbować produktu. Jeśli jego smak nie jest naturalny, lepiej zrezygnować z zakupu;
- Kupując łatwo psującą się żywność, taką jak mleko, ryby i mięso, zwłaszcza jeśli są sprzedawane po obniżonej cenie, zwróć uwagę na ich termin przydatności do spożycia i na to, czy są przechowywane w odpowiednich warunkach w sklepie;
- Kupuj jak najwięcej lokalnie produkowanej żywności. Jest tańsza i dostarczana do sklepu w krótszym czasie, co oznacza, że na Twój stół trafi żywność posiadająca lepszą jakość;
- Nie zapomnij przeczytać etykiet. Często zdarza się, że produkty zawierające długi skład są sprzedawane z dużymi rabatami. Takie oferty wyglądają bardzo kusząco, ale najlepiej z nich zrezygnować. Warto przypomnieć, że o złej jakości produktów może świadczyć nie tylko ich skład, ale także długa data przydatności do spożycia.
Idealny stosunek jakości do ceny: jak wybrać najlepsze produkty?
Cena jest dość często ważnym kryterium oceny jakości produktu, jednak najwyższa cena nie zawsze jest oznaką najwyższej jakości. Często znane marki zmuszają kupującego do płacenia nie tyle za zawartość opakowania, ile za markę. Czy to ma sens? Absolutnie nie! Dużo łatwiej jest kupić produkty mniej znanych producentów w przystępniejszej cenie: wiele z nich będzie naprawdę niezrównanej jakości. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem produktu od znanego producenta, powinieneś poczekać, aż sklep zaoferuje go w promocyjnej cenie.
Warto także zwrócić uwagę na jakość opakowania: wysokiej jakości towary zawsze mają dobre opakowanie zarówno pod względem materiałów, z których zostało wyprodukowane, jak i designu. Zwykle dobrej jakości opakowania mają produkty klasy premium, których wcale nie trzeba kupować w sklepach delikatesowych, gdyż takie sieci jak Biedronka, Carrefour, Kaufland i wiele innych posiadają własne linie produktów klasy premium, które są naprawdę przystępne cenowo dla większości klientów.
Jeśli poszukujesz produktów z idealnym stosunkiem ceny do jakości, bardzo pomocna okaże się podstawowa znajomość zasad matematyki. Podejmując decyzję o tym, czy warto kupować konkretny produkt, warto porównać jego cenę za litr lub kilogram (na metkach cenowych często wpisywany jest koszt za opakowanie, ale nie podawana jest na przykład cena za 100 gramów). Najlepiej jest sporządzić listę najczęściej kupowanych produktów, a następnie porównać ich koszt w kilku sklepach, żeby na tej podstawie zadecydować o miejscu, w którym będą robione zakupy.
Nie warto zapominać także o sprawdzeniu sezonowej oferty sklepów. Produkty sezonowe zwykle mają niższą cenę, a jednocześnie zawierają więcej witamin i odżywczych elementów, obowiązkowych w zdrowej diecie. Jeśli jest taka możliwość, tanie produkty sezonowe można kupić na przyszłość i przechowywać je w zamrażarce.
Akcje i oferty promocyjne są także wspaniałym sposobem na oszczędzanie. Jednak kupując przecenione produkty zwracaj uwagę na to, by miały odpowiednią datę ważności. Po dokonaniu zakupu warto zachować paragony. Pomogą Ci nie tylko w zwróceniu produktu, jeśli okaże się on złej jakości, ale także w monitorowaniu cen Twoich ulubionych produktów, aby w przypadku korzystnych promocji można było je kupić do wykorzystania w przyszłości.
Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą oszczędzać pieniadze na zakupie wysokiej jakości produktów żywnościowych, tak ważnych dla zdrowia i dobrego humoru całej Twojej rodziny!