Jajka a odchudzanie – jak podejść do tematu?

Jajka przygotowywane na różne sposoby, od lat stanowią jeden z bardziej istotnych składników diety człowieka oraz podstawę wielu potraw. Są one również bogatym źródłem substancji odżywczych, a pod postacią kawioru uważane są za swego rodzaju luksus. Dodatkowo poprawiają wzrok, pozwalają nam uniknąć chorób oczu oraz podobno neutralizują szkodliwość cholesterolu. O zaletach jaj mówiono wiele. Wśród wielu straciły jednak na wartości i charakteryzują się mocno zróżnicowaną opinią. Jak zatem klaruje się sytuacja? Czy warto jeść jajka i pod jaką postacią? Zobacz sama!

Czy jedzenie jajek codziennie jest dobrym pomysłem?

Choć jajka zawierają białko łatwo przyswajalne przez ludzki organizm, nie są one zalecane każdemu. Kwestia ich zdrowotności stała się polem nieustających dyskusji. Poważne wątpliwości stanowił wówczas cholesterol pokarmowy, który znajduje się w żółtku. Powszechnie doszukiwano się związku jego występowania z zachorowaniem na miażdżycę. Teza ta została jednak w krótkim czasie obalona, ale wciąż pozostał przesąd, iż jajek nie powinniśmy codziennie spożywać.

Dietetyczne, ale czy zdrowe?

Na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia, znanej również jako WHO, ilość spożywanych tygodniowo jajek nie powinna przekroczyć dziesięciu sztuk. Mimo iż znajdziemy w nich witaminy z różnorakich grup, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe czy lecytynę, nie powinny stanowić składnika w diecie osób cierpiących na schorzenia wątroby. Żółtko ze względu na zawarty w nim tłuszcz, nie jest wówczas dobrym rozwiązaniem. Białko natomiast możemy spożywać bez większych ograniczeń.

Jajka – dieta, czy możliwa jest szybka utrata wagi?

Zmieniając nawyki żywieniowe bardzo często brakuje nam podstawowej wiedzy. Niewielu zdaje sobie zatem sprawę jak dużą wagę odgrywają one w dietach odchudzających. Składniki odżywcze w nich zawarte, cechują się niską kalorycznością. Tym samym są one bardzo sycące, dlatego też stanowią one główny składnik diet eliminujących tłuszcze oraz węglowodany. Czy to dobrze? Niekoniecznie! Diety tego rodzaju, czyli przykładowo Dukana, nie do końca są zdrowe dla naszego organizmu. Przekraczają zalecaną powszechnie normę. Białko nadmiernie spożywane skutkować może złym samopoczuciem oraz mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zbyt często spożywane może obciążyć nerki, zakwasić organizm oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób stawów. Niedobór węglowodanów obniża zaś poziom koncentracji. Warto więc zachować zdrowy rozsądek.

Jajka a dieta – nie tędy droga

Dieta oparta głównie na spożyciu jajek pozwala nam na szybką utratę nadprogramowych kilogramów. Jak wiadomo, restrykcyjne sposoby odżywiania nigdy nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Tak też i w tym przypadku stosowanie diety tej może być szkodliwe. Choć białko ma właściwości odchudzające na dłuższą metę nie jest skutecznym rozwiązaniem. Szybciej uzyskamy efekt jojo niż zadowalające efekty…
Jadłospis oparty wyłącznie na tym składniku, to nic innego jak powolne doprowadzanie organizmu na skraj. Dlatego słusznym byłoby włączenie ich do diety jako składnika dodatkowego, a nie głównego. Dieta powinna zostać wówczas wzbogacona warzywami, owocami, a nawet mięsem.

Kiedy i jak jeść jajka?

Jajka poddawane obróbce, takiej jak smażenie czy długie gotowanie, wciąż cieszą się niesamowitą popularnością zwłaszcza wśród sportowców ze względu na budulec, jaki stanowią dla naszych mięśni. Dodatkowo nie pozwalają one na przybranie na wadze. Stanowią świetną alternatywę dotychczasowych śniadań. Pozwolą nam na zachowanie uczucia sytości przez długi czas oraz ułatwią spalanie tłuszczów. Jaki sposób ich przyrządzania zatem wybierzesz? Na miękko czy twardo? Niezależnie od wyboru, pamiętaj o podstawowych kwestiach!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest