Kwiaty niewątpliwie uważane są za jeden z elementów dekoracyjnych – czy to mieszkania, czy sali na przyjęcie, czy po prostu stołu. Walory wizualne są także jednym z elementów wykorzystywania kwiatów w kuchni, a jakie są pozostałe właściwości kwiatów?
Spis treści
Kwiaty na talerzu
Wbrew powszechnej opinii jedzenie kwiatów posiada bardzo długą tradycję – sięga ona czasów starożytnych. Nie powinniśmy się dziwić, znany nam kalafior czy brokuł to nic innego jak kwiaty. Jeżeli jednak mówimy o kwiatach ozdobnych, w Indiach czy Chinach dodawano do potraw aksamitki oraz jaśmin. Patrząc bliżej w Polsce wykorzystywana była róża (do dziś zresztą konfitura z róży jest bardzo popularna, szczególnie jako nadzienie do pączków) lub rumianek (napar z rumianku jest cały czas znanym środkiem uspokajającym czy przeciwbólowym). Ostatnimi czasy dodawanie kwiatów do potraw wzbudza coraz większe zainteresowanie – nie tylko wśród kucharzy czy cukierników, ale również wśród pozostałych konsumentów, szukających nowych doznań smakowych.
Korzyści płynące z jedzenia kwiatów
Korzyści, jakie zapewnia nam spożywanie kwiatów jadalnych jest całe mnóstwo. Zaczynając od wspomnianych wcześniej walorów estetycznych, na właściwościach leczniczych i smakowych kończąc. Właściwości lecznicze kwiatów jadalnych były już znane wieki temu. Kwiaty bogate są w przeciwutleniacze oraz antyoksydanty, które wspomagają układ immunologiczny oraz działają przeciwnowotworowo. Przykładowo herbatka ze stokrotki pospolitej łagodzi kaszel, pomaga przy zapaleniu gardła oraz atopowym zapaleniu skóry, kwiat nasturcji pomaga przy zapaleniu oskrzeli i dróg moczowych, wzmacnia układ odpornościowy dzięki hamowaniu rozmnażania się bakterii i wirusów. Warto też wspomnieć o korzyści jedzenia kwiatów dla całego ekosystemu. Wykorzystanie kwiatów pozwala na zminimalizowanie odpadów.
Kwiaty na talerzu – które wybrać?
- Nasturcja – kwiaty o lekko pikantnym smaku, który można porównać do rzeżuchy czy rzodkiewki, mają intensywny zapach. Kwiaty oraz liście nadają się do jedzenia – na ich bazie można przyrządzić różnego rodzaju sałatki (w zastępstwie za sałatę czy rukolę).
- Stokrotka – jej lekko miętowy smak świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie do herbaty czy zimnych napojów. Stokrotkę wykorzystuje się głównie do sałatek oraz deserów (tutaj głównie ze względów estetycznych).
- Bratki – kwiat bratka tak jak w przypadku stokrotki często jest wykorzystywany jako dodatek do deserów oraz sałatek. Słodko – cierpki smak bratka sprawdzi się do różnego rodzaju syropów czy napojów. Niektórzy podają bratki jako dodatek do serów.
- Róża – z tego najbardziej popularnego kwiatu ozdobnego jadalne są przede wszystkim płatki oraz owoce. Delikatny smak róży świetnie sprawdzi się przy produkcji różnego rodzaju przetworów (wcześniej wspomniany nadzienie różane dodawane do pączków). Na rynku jest także wiele herbat o smaku tego kwiatu. Różę można wykorzystać do przyrządzenie różnego rodzaju deserów, np. lodów.
- Czarny bez – przy wykorzystaniu samego czarnego bzu należy uważać – kwiaty są jadalne, jednak niedojrzałe owoce oraz łodygi – trujące. Czarny bez jest doskonałym wyborem do produkcji różnego rodzaju nalewek, syropów czy herbatek – szczególnie, że ma właściwości przeciwgorączkowe – taki napar pomoże nam przy przeziębieniu. Charakterystyczny smak tego kwiatu sprawdzi się także przy przygotowaniu słodkich potraw – tj. naleśniki czy gofry.
- Lawenda – głównie stosowana jest jako przyprawa do potraw mięsnych, ale także jako dekoracja do sałatek czy deserów, kwiaty lawendy dodadzą niepowtarzalny aromat do różnego rodzaju słodkich wypieków, produkowany jest także miód lawendowy.
Nagietek lekarski – dodawany jest do sałatek, zup oraz sosów. Kwiaty nagietka mogą być także wykorzystywane jako barwnik do ryżu czy serów.
Gdzie zebrać kwiaty i jak je przechowywać?
Kwiaty jadalne najlepiej zbierać w swoim ogródku. Jeżeli nie mamy takiej możliwości możemy je kupić w sklepie ekologicznym lub od specjalnego dostawcy, który zajmuje się dostarczaniem kwiatów przeznaczonych do jedzenia. Niezwykle ważne jest, aby kwiaty nie były nawożone czy pryskane – co przy kwiatach ozdobnych nie jest rzadkością. Kwiaty myjemy przed spożyciem lub jeżeli chcemy – suszymy (rozkładając na papierze w przewiewnym i ciepłym miejscu) wtedy na dłużej zachowają swój aromat.
Coraz więcej osób wykorzystuje kwiaty w swojej kuchni – jako dodatek do dań, przyprawę, czy ozdobę. Na przyjęciu czy spotkaniu sałatka ze stokrotką lub muffiny z bratkami na pewno wywołają szerokie uznanie wśród gości.