Jabłko czy gruszka – jak sprawdzić swój typ budowy

Kobiece sylwetki mają różne kształty i rozmiary. Budowa typu jabłko, gruszka, klepsydra czy papryka charakteryzują się unikalnymi cechami. Rodzaj figury w dużym stopniu uwarunkowany jest genetycznie, choć można na nią wpłynąć odpowiednią dietą i ćwiczeniami, a także ubiorem.

Typy budowy kobiecej sylwetki

Choć typ budowy ciała, czyli somatotyp, w znacznym stopniu warunkują geny, to na rodzaj sylwetki można wpłynąć. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia, plan treningowy oraz dieta potrafią wyszczuplić obciążone nadmierną tkanką tłuszczową okolice oraz wzmocnić osłabione partie ciała i wyeksponować atuty kobiecej urody. Chcąc poznać swój typ sylwetki i pragnąc podjąć odpowiednie kroki zapobiegające nadwadze i otyłości oraz wielu przewlekłym chorobom metabolicznym, np. cukrzycy, wystarczy stanąć przed lustrem i zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech.

Powszechnie wyróżnia się 4 rodzaje kobiecych figur: jabłko, gruszka, papryka i klepsydra. Figura jabłka to jeden z najczęściej spotykanych typów. Wyróżnia się szerokimi barkami, pełnym biustem, słabo zaznaczoną talią i wąskimi biodrami, ale zgrabnymi, szczupłymi nogami. Górne partie ciała proporcjonalnie są większe od dolnych, co przekłada się na ogólny obraz osoby kształtem przypominającej budowę jabłka. Z kolei gruszka, czyli kształtne pośladki, szerokie biodra, wąska talia i smukłe ramiona, uważana jest za jeden z bardziej atrakcyjnych typów damskiej figury, szczególnie wówczas, kiedy BMI dojrzałej, młodej kobiety mieści się w granicach 18,5–24,99. Prawidłowa waga i proporcje ciała występują u klepsydry. To typ sylwetki charakteryzujący się zbliżonym pod względem wartości obwodem bioder i biustu. Jednym z najmniej atrakcyjnych rodzajów kobiecej sylwetki jest papryka, której brakuje krągłości w okolicy bioder i klatki piersiowej. Szerokie ramiona, płaski brzuch i pośladki oraz masywne i proste nogi przypominają raczej chłopięcy, męski wygląd.

Jak bezpiecznie i skutecznie pracować nad sylwetką?

Najczęściej swoją sylwetkę pragną poprawić kobiety o typie budowy przypominającej jabłko. Osoby borykające się z zaokrąglonymi kształtami powinny przede wszystkim podjąć się regularnych treningów aerobowych, które nie tylko poprawią układ krążeniowo-oddechowy, ale też pozwolą spalić zbędną tkankę tłuszczową z okolic brzucha. Warto przy tym uwzględnić w jadłospisie więcej dań jarskich bogatych w błonnik, a ograniczyć produkty wysoko przetworzone, słodycze i alkohol.

Również figurę typu papryka można nieco ukształtować, podejmując się treningów siłowych kształtujących pośladki i uda, np. wąskie i szerokie przysiady czy mostek z unoszeniem bioder.

Dla utrzymania lub poprawy kształtów gruszki dobrym wyborem jest wysiłek ogólnokondycyjny oraz joga i taniec. Dobrze jest również pić zieloną herbatę, jeść dużo warzyw i owoców oraz ograniczyć sól.

Klepsydrom polecane są natomiast ćwiczenia na brzuch, pośladki i barki oraz lekkostrawna, ale zbilansowana dieta.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest