Ile schudniesz po porodzie? Wszystko zależy od ciebie!

Żyjąc w czasach cyfryzacji, zmagamy się z bombardowaniem przez media wzorem idealnie zbudowanej, zadbanej i zdrowej sylwetki. Współczesne mamy mają nie lada wyzwanie sprostać takim oczekiwaniom. A czas połogu i pierwszych miesięcy na pewno nie należy do najłatwiejszych. Podczas gdy noworodek wymaga całodobowej atencji, a przecież trzeba odespać chociaż te kilka godzin i nakarmić się samej, ostatnią rzeczą, o której myśli nowo upieczona mama jest wypad na siłownię w celach rekreacyjnych. Jak to tak naprawdę jest z tymi ponadprogramowymi kilogramami i jak się ich pozbyć?

Nie daj się zwariować! Czyli utrzymanie balansu w trakcie i po ciąży

Amerykańska Narodowa Akademia Medyczna rekomenduje, aby waga ciążowa nie przekroczyła 16 kilogramów. Więc zanim się ucieszysz, że teraz możesz jeść wszystko, bo w ciąży wolno i w końcu to dla dobra dziecka, zastanów się. Ponad połowa ciężarnych kobiet przybiera ponad ustalony zdrowy dla matki limit. Zgodnie z badaniami Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych trwającymi prawie 20 lat, konsekwencje takiego podejścia kosztują kobiety zwiększonym ryzykiem nadwagi, cukrzycy, chorób serca oraz najistotniejsze ryzykiem komplikacji poporodowych. Realistyczne podejście pozwala na utrzymanie stabilnej wagi w czasie ciąży i szybsze dojście do siebie po jej zakończeniu. Po porodzie najważniejsze jest dziecko i to, aby kobieta powoli i w swoim czasie mogła się zregenerować. Odchudzanie po porodzie zaczyna się już pierwszego dnia, kiedy dziecko znajduje się na świecie. Pierwsze zgubione kilogramy to nic innego jak sam noworodek, łożysko i wody płodowe. Przyjmuje się, że jest to około 6 kilogramów. Przez następne dni można się spodziewać kolejnych 2,5 kilogramów ukrytych w nadmiarze zatrzymanej w organizmie wody. Od tego momentu każdy kilogram w większości zależy od nastawienia kobiety.

Sposoby przyspieszające utratę wagi

  • Karmienie piersią. To prawda, że tym sposobem można spalić nawet do 500 kalorii dziennie, ale nie należy zapomnieć o spożywanych w ciągu dnia kaloriach i o tym, iż szczególnie w pierwszych tygodniach aktywność fizyczna jest ograniczona. Faktem jest natomiast redukowanie rozmiaru macicy i tym samym jej ciężaru dzięki karmieniu piersią. Kobiety karmiące mlekiem modyfikowanym chudną wolniej.
  • Odpowiednia ilość snu. Jak powszechnie wiadomo, sen pomaga w zgubieniu wagi. Nie jest to mit, a w przypadku młodych ma to szczególne znaczenie. Nie dość, że faktycznie pomaga w powrocie do wagi sprzed ciąży, to jest wręcz wskazana do odpowiedniego funkcjonowania.
  • Uzupełnianie wody w organizmie. Picie 1 litra wody pomaga w pozbyciu się 2 kilogramów rocznie. Ponadto wypicie dodatkowej połowy spali 24-30% więcej kalorii z każdą godziną.
  • Unikaj przetworzonego jedzenia i fast foodów. Nie dość, że spowalniają rezultaty, są naładowane cukrami, niezdrowymi tłuszczami, solą i kaloriami, to dodatkowo rozwijają uzależniające zachowania żywieniowe.
  • Wybieraj produkty bogate w błonnik i wysokie w proteiny. Odpowiednia ilość spożytego błonnika redukuje apetyt i ogranicza liczbę przyjmowanych kalorii. Proteiny redukują działanie greliny, hormonu głodu i przyspieszają uczucie sytości dzięki hormonom peptydowym CCK, PYY i GLP-1.
  • Licz spożyte kalorie. Nie jest tu mowa o restrykcyjnych dietach, ważeniu posiłków, czy sprawdzaniu makro kanapki. Warto jednak dla zdrowia swojego i dziecka śledzić dietę, sprawdzać, czy aby na pewno dostarczane są minimalne ilości protein, tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów.
  • Zapełnij swoją szafkę zdrowymi przekąskami. Pełnowartościowe posiłki to nie wszystko. Zawsze znajdzie się miejsce na przyjemną przekąskę. Zamiast ciasteczek, czekolad i chipsów można zaopatrzyć się w orzechy, suszone i świeże owoce, warzywa i jogurty. Nie wolno jednak przesadzić z ilością owoców w ciągu dnia. Mimo że fruktoza nie podnosi stężenia glukozy we krwi, to jej nadmierne spożycie doprowadza do odkładania się tkanki tłuszczowej. Najbezpieczniejszymi owocami będą w takim wypadku owoce jagodowe, pestkowe, ziarnkowe i cytrusowe.

Czas na rozpoczęcie pierwszych ćwiczeń siłowych i kardio jest zupełnie indywidualną sprawą. Jeżeli jednak po konsultacji z lekarzem można zacząć pierwsze zajęcia, najlepiej rozpocząć je od spaceru. Z wózkiem czy bez dla każdej kobiety jest to chwila relaksu i dotlenienia organizmu. W kombinacji z odpowiednią dietą nawet najmniejsza forma ruchu przyspiesza efekty.

Bycie mamą wiąże się z ogromem pracy i może być często zniechęcające. Deprywacja snu, stres i regenerujące się ciało mogą być przytłaczające. Aż do 15% matek doświadcza depresji poporodowej! Osiągnięcie prawidłowej masy ciała po ciąży jest ważne, ale nie powinno powodować nadmiernego stresu i niepokoju. Jeśli czujesz się przygnębiona lub niespokojna, lub po prostu masz problemy z radzeniem sobie, nie bój się sięgać po pomoc. Poproś znajomych i rodzinę o pomoc w domu, przygotowywanie posiłków lub opiekę nad dzieckiem przez kilka godzin, aby pozwolić ci odpocząć lub poćwiczyć. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, możesz udzielić pomocy swojemu lekarzowi, dietetykowi, pielęgniarce rodzinnej lub psychologowi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest