Dieta przerwana na jeden dzień? Pewnie czujesz się opuchnięta i masz wrażenie, że przytyłaś? Nic bardziej mylnego. Jednodniowe obżarstwo nie spowoduje przybrania na wadze, a jedynie opuchnięcie spowodowane zgromadzeniem się wody w organizmie. Odżywiając się zdrowo na co dzień możemy pozwolić sobie na jeden dzień uczty.
Spis treści
Podstawowa przemiana materii
Do obliczania podstawowej przemiany materii służy wzór Harrisa i Benedicta:
- PPM (kcal) dla kobiet = 665,09 + 9,56*waga (kg) + 1,85*wzrost (cm) – 4,67*wiek
- PPM (kcal) dla mężczyzn = 66,47 + 13,75 x waga (kg) + 5 x wzrost (cm) – 6,75 x wiek
Na przykład PPM kobiety w wieku 30 lat, o wzroście 170 cm i wadze 65 kg, będzie wynosiło:
665,09 + 9,56*65 + 1,85*170 – 4,67*30, tj. 665,09 + 621,4 + 314,5 – 140,1 = ok. 1468 kcal/dobę
Nie powinno się dostarczać mniej kalorii niż wynosi PPM, także podczas odchudzania. W przeciwnym razie dojdzie do spowolnienia metabolizmu i zahamowania obniżania masy ciała.
1kg ludzkiego tłuszczu to około 7500kcal. Dlaczego tak mało skoro normalny tłuszcz z oleju to 9000kcal na kilogram? Ponieważ kilogram ludzkiego tłuszczu zawiera również mniejsze lub większe ilości innych tkanek (głównie łącznej) oraz wody.
Żeby przytyć w ciągu jednego dnia 1 kg tłuszczu, musiałabyś zjeść ponad 9000kalorii.
Dodatkowe kilogramy
Bilans energetyczny to różnica pomiędzy ilością energii dostarczonej wraz z pożywieniem a ilością energii wydatkowanej w ciągu określonego czasu (zwykle jednego dnia). O zrównoważonym bilansie energetycznym można mówić wtedy, gdy tyle samo energii jest przyjmowanej i wydatkowanej – to warunek utrzymania prawidłowej masy ciała. Dodatni bilans energetyczny jest wtedy, gdy dostarcza się zbyt dużo kalorii w stosunku wydatkowanej energii. To właśnie on sprawia, że tyjemy. Po jednym dniu obżarstwa nasza waga na pewno się podniesie, nawet kilka kilogramów, ale to nie powinno powodować odstąpienia od niej. Dodatkowe waga to także woda zgromadzona w organizmie i treści pokarmowe zalegające w jelitach. Co pomaga w magazynowaniu wody w organizmie?
- sól – cząsteczki soli wiążą wodę i zatrzymują ją w organizmie nawet na kilka dni,
- błonnik – również łączy cząsteczki wody,
- cukry proste,
- alkohol – dodatkowo niesie ze sobą dużą dawkę energii.
Jeżeli taki napad na jedzenie zdarzy się raz – nie panikuj. Potrzeba czasu, ale zbędne kilogramy znikną. Jednak częstsze dni obżarstwa mogą spowodować, że w końcu przytyjemy. Warto też wiedzieć, że okresy ograniczenia kalorii i ich nadmiernej podaży to szybki sposób na spowolnienie przemiany materii, która także ma wpływ na wagę.
Jednodniowe obżarstwo – skutki
- wieczorem waga może wzrosnąć nawet o 5kg,
- brzuch stanie się wielki i twardy, a nawet będzie bolał,
- jeżeli nie ograniczysz jedzenia przez kolejne dni by wrócić do swojej wagi, zrzucenie ciężaru będzie trwało około tygodnia
Co zrobić, gdy jest już po fakcie?
Co zrobić, gdy już się objadłaś? Po pierwsze nie obwiniaj się. Trudno, stało się. Są jednak pewne sposoby, aby pomóc organizmowi w trawieniu. Najpierw wypij szklankę ciepłej wody z cytryną. Taki miks wspomaga pracę wątroby i odkwasza organizm. Flawonoidy zawarte w cytrynie przyspieszą trawienie, a dodatkowa dawka witaminy C nie zaszkodzi. Aby poczuć ulgę i wspomóc trawienie, wypij napar z mięty lub kopru.
Wprawdzie ostatnia myślą po obżarstwie jest aktywność fizyczną, ale powinno się ją rozważyć. Można odczekać dwie godziny po przejedzeniu i wybrać się na energiczny spacer czy marszobieg. Tuż przed snem natomiast warto wypić siemię lniane. Nasiona siemienia lnianego regulują trawienie i są niezwykle pomocne w przypadku bólu brzucha, a zwłaszcza niedomagającego po obżarstwie żołądka.
Częste obżarstwo – konsekwencje
Powiedzieliśmy, że jeden dzień obżarstwa to nic strasznego. Jednak jeżeli takie dni występują przynajmniej raz w tygodniu, możemy doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Częste objadania się powoduje, że w końcu tracimy nad tym kontrolę, czujemy wstyd oraz wyrzuty sumienia. To prawdopodobnie początek zaburzeń odżywiania i powinniśmy udać się na leczenie.