Czy herbatki odchudzające są skuteczne?

Rozpoczęcie diety odchudzającej jest trudne: wymaga od nas ogromnych pokładów cierpliwości, samodyscypliny i trzymania się wyznaczonych wcześniej celów. A w związku z tym, zwykle taka dieta jest długotrwała, chętnie sięgamy po różnego rodzaju specyfiki, które mają nam pomóc w utracie zbędnych kilogramów lub przyśpieszyć cały zabieg. Jedną z metod wykorzystywanych podczas diety jest picie herbatek na odchudzanie. Produkty są zachwalane w reklamach i obiecuje się nam, że z pomocą takiego napoju szybciej osiągniemy szczupłą sylwetkę.

Czy jednak aby na pewno herbatki odchudzające są skuteczne? W czym tkwi sekret ich popularności i czy naprawdę warto po nie sięgnąć?

Jest kilka rodzajów herbat odchudzających i każda z nich ma nieco odmienny wpływ na nasz organizm. Przed zakupem należy zatem dobrze zapoznać się z jej składem, działaniem i sposobem spożycia. Zbyt duża ilość herbat dedykowanych osobom na diecie, może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wypijanie codziennie pewnej ilości herbaty odchudzającej może wyłącznie pomóc w procesie odchudzania, a nie zagwarantuje nam utraty zbędnych kilogramów bez odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego. Zasadniczym zadaniem herbaty odchudzającej jest pobudzenie organizmu i przyspieszenie przemiany materii. Mają też właściwości oczyszczające, wobec czego są pomocne przy zwalczaniu różnego rodzaju wirusów lub bakterii. Jednak proces oczyszczania organizmu, to także wypłukiwanie z niego cennych minerałów, na przykład żelaza lub wapnia. Właśnie dlatego ważne jest przestrzeganie dozwolonej dawki dziennej.

Wśród napojów, które mają właściwości odchudzające, zaleca się wybranie zielonej herbaty. Liczne badania udowodniły, że tego rodzaju napar posiada właściwości zapobiegające rozwojowi chorób nowotworowych, czy chorób układu krążenia. Na plus przemawia także fakt, iż zawarte w zielonej herbacie antyutleniacze, blokują wnikanie glukozy w komórki tłuszczowe i zapobiegają odkładaniu się jej w naszym ciele. Jednak aby zachować jej właściwości, należy parzyć ją do 3 minut w temperaturze od 60°C do 80°C.

Kolejnym rozwiązaniem jest herbata czerwona, która przyspiesza przemianę materii i ułatwia procesy trawienne, dlatego najlepiej wypijać ją po posiłku. Według badań, czerwona herbata jest także dobrym antidotum na efekt jo-jo: jej regularne spożywanie zapobiega ponownemu przybraniu na wadze. Dodatkowo, wspomaga pracę układu odpornościowego i oczyszcza go z toksyn.

Najwięcej kontrowersji wśród dietetyków wywołują herbaty przeczyszczające. Ich długotrwałe spożywanie w nadmiernych ilościach może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Ich zasadniczym celem jest poprawa funkcjonowania jelit i ułatwienie wypróżniania się, dlatego najczęściej stosowane są w przypadku zaparć. Nieodpowiednie spożywanie herbat przeczyszczających może prowadzić do odwodnienia organizmu, biegunek, bólu brzucha, a także wypłukanie wielu cennych składników i minerałów.
Umiar zdaje się być kryterium decydującym o skuteczności herbatek odchudzających. Nadmierne ich stosowanie może poważnie nam zaszkodzić, dlatego należy zadbać o odpowiednie dawkowanie.

Wybór typu herbatki odchudzającej pozostaje kwestią indywidualną, jednak zalecamy zakup tych naturalnych, o sprawdzonych właściwościach. I pamiętaj – herbata jest tylko dodatkiem do diety: przede wszystkim skup się na prawidłowym odżywianiu i regularnym treningu, jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się szczupłą i zgrabną sylwetką.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest