Gotowanie na parze – przepisy na pierogi i truskawkowe parowańce!

Gotowanie na parze jest nie tylko modne, ale przede wszystkim zdrowe. Wystarczy zainwestować w wysokiej jakości naczynia kuchenne oraz produkty, by móc cieszyć się pysznymi, sycącymi i bogatymi w wartości odżywcze daniami. Jak gotować na parze? Czy jedzenie z parowaru jest smaczne? Poznaj nasze najlepsze przepisy na mięsne pierogi gotowane na parze oraz tradycyjne parowańce podawane ze śmietanką i świeżymi truskawkami!

Gotowanie na parze

Jak działa naczynie do gotowania na parze? Bardzo prosto! Jak czytamy na stronie marki Philipiak:
Gotowanie w małej ilości wody pozwala gotować warzywa dzięki zawartej w nich wilgoci, na zasadzie powstałej z tej wilgoci pary. Umożliwia to specjalne dno i pokrywa naczynia. Potrawa nie przegrzewa się, gotuje się równomiernie zachowując większość substancji odżywczych korzystnie wpływających na nasze zdrowie, ponieważ nie są one wypłukiwane przez wodę, w której się gotują. (źródło: http://www.najwyzszajakosczycia.pl/dbaj-o-zdrowie).

Czy gotowanie na parze jest zdrowe? Jak najbardziej! Decydując się na ten sposób gotowania mamy pewność, że produkty zachowują swoje wszystkie składniki odżywcze (nie wypłukują się wraz z wodą), zaś eliminacja tłuszczu sprawia, że żywność nie zmienia smaku ani też nie nasącza się szkodliwymi dla naszego zdrowia trans tłuszczami. Ponadto warto mieć na uwadze, że Instytut Żywności i Żywienia przyznał produktom Philipiak znak profilaktyki cholesterolowej, co oznacza, iż przy odpowiednim doborze składników i stosowaniu metody parowej obróbki cieplnej żywności przyczyniamy się do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Co gotować na parze? Niemal wszystko: mięso przygotowane w ten sposób jest delikatne i pozbawione dodatkowego tłuszczu, zaś warzywa na parze są wyjątkowo chrupiące. W naczyniu do gotowania na parze można przygotować nawet pierogi i lubiane przez dzieci kluski z truskawkami!

Przepis na drożdżowe pierogi gotowane na parze

W porównaniu do tradycyjnych pierogów, obiady na parze mają o wiele bardziej delikatne ciasto, a dzięki obecności pary wodnej wewnątrz naczynia farsz zachowuje odpowiednią wilgotność, co w efekcie pozwala uzyskać pierogi z soczystym i wyrazistym w smaku nadzieniem.

Składniki: ciasto: ½ kg mąki pszennej 650, ¾ szkl. mleka, 1 jajko, 1 opakowanie suchych drożdży, łyżka masła, sól; farsz: 30 dag mięso wołowego, 1 jajko, 2 łyżeczki siekanej natki pietruszki, ½ łyżeczki słodkiej papryki, tymianku, po ¼ łyżeczki soli i pieprzu, 1 cebulka, 1 gotowana marchewka.

Wykonanie: Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej suche drożdże, sól, mleko, jajko oraz masło. Wyrób na gładkie ciasto i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ciasto powinno podwoić swą objętość). W międzyczasie przygotowujemy farsz: ugotowane w warzywnym bulionie mięso wołowe mielimy, następnie mieszamy z podsmażoną cebulką i zmieloną marchewką, dodajemy pietruszkę, jajko i przyprawy. Wyrośnięte ciasto kroimy na kwadraty, na środek nakładamy porcję farszu i zlepiamy brzegi. Wszystkie pierogi pozostawiamy do wyrośnięcia pod przykryciem na około 40 minut. Gotujemy pierogi na parze: do 1/3 wysokości naczynia do gotowania na parze Philipiak wlewamy wodę. Do środka wkładu delikatnie kładziemy pierogi owinięte w bawełnianą ściereczkę. Gotujemy pod przykryciem przez około 15 minut. Serwujemy z topionym masłem.

Przepis na parowańce z truskawkami

Klasyka polskiej kuchni. Parzaki, pampuchy, parowańce – znane pod wieloma nazwami kluski na parze królują w kuchniach regionalnych Wielkopolski, Lubelszczyzny, Śląska oraz Kujaw. To szybki i prosty przepis na danie z parowaru.

Składniki: 400 gram mąki pszennej 450, 2 opakowania świeżych drożdży, 1 szklanka mleka, 2 łyżki masła, 1 łyżeczka cukru, ½ łyżeczka soli, opakowanie cukru wanilinowego, świeże truskawki, śmietanka 12%, cukier do smaku.

Wykonanie: Przesianą mąkę mieszamy z ciepłym mlekiem, masłem, drożdżami oraz cukrem i solą. Wymieszane ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie z ciasta formujemy małe kuleczki i ponownie pozostawiamy do wyrośnięcia na około 15-20 minut. Kluski układamy w naczyniu do gotowania na parze i parujemy przez około 10-15 minut, aż urosną i zrobią się delikatnie lepkie. Serwujemy je na słodko z dodatkiem świeżo pokrojonych truskawek w towarzystwie kwaśnej śmietanki oraz z ewentualnym dodatkiem cukru.

Zarówno kluski na parze, jak i pierogi można przygotować w szybki i łatwy sposób, w wersji deserowej, jak i słonej, a wystarczy kilka wolnych chwil i urządzenie do gotowania na parze. Prosto, zdrowo i smacznie!

Jak gotować na parze? Jakie wybrać naczynia?

Z jednej strony możemy po prostu zdecydować się na specjalną wkładkę do garnka i problem wydaje się być rozwiązany. Inni korzystają ze zwykłego, metalowego sitka do odcedzania, które wkładają do garnka z wodą i gotują pod przykryciem lub też kupują specjalne naczynie do gotowania na parze. Jeszcze inną opcją są dedykowane naczynia do gotowania na parze na prąd, jakie można nabyć dyskontach w cenie oscylującej około 100 złotych. Jednak niemal każde z wymienionych sposobów do gotowania na parze ma swoje minusy: wkładka do garnka nie zawsze pasuje do naczyń, które już posiadamy, używanie sitka mija się z celem, ponieważ większość pary ucieka bokami między brzegiem garnka i przykrywki, zaś urządzenie elektryczne pociąga ze sobą dodatkowy wydatek na energię elektryczną, która z roku na rok drożeje. Pozostaje więc pytanie, czy warto zainwestować w garnki do gotowania na parze Philipiak? Jak najbardziej! To naczynia wykonane z wysokiej jakości stali, która nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z produktami, dzięki czemu uzyskujemy najlepszy smak jedzenia. Co jeszcze wyróżnia markę? Naczynia są antyalergiczne, antybakteryjne i kumulują ciepło, dzięki czemu potrawy nie tracą na jakości, a szkodliwe dla organizmu materiały nie przedostają się do jedzenia – czytamy na stronie. Producent promuje również dodatkowe wydarzenia związane z promocją zdrowia i dobrego stylu odżywiania, organizując Obiady Czwartkowe, na których goszczą ambasadorowie marki, jak na przykład Karol Okrasa, Katarzyna Cegielska, Elżbieta Zapendowska, Karolina Malinowska oraz Łukasz Zagrobelny.

Naczynie Philipiak – opinie użytkowników

Wydawać się może, iż garnek do gotowania na parze firmy Philipiak, podobnie jak inne naczynia producenta, są zbyt drogie. Jednak zadajmy sobie dwa pytania: czy warto oszczędzać na własnym zdrowiu? Jakie są opinie użytkowników, którzy mają te garnki w swoich kuchniach? Wystarczy przeczytać kilka komentarzy na profilu marki, by przekonać się, że ich kupno to jedna z najlepszych decyzji konsumentów, a także inwestycja we własne zdrowie:

– Jak widzę wypowiedzi marudnych, ręce opadają. Mam wiele naczyń tej firmy, nie żałuję. Philipiak w mojej kuchni jest już prawie dwa lata. Polecam bo warto mieć takie garnki, jednak nie polecam czytania bredni że coś jest za drogie – przekonuje Pan Kazimierz Ćwiek.

W podobnym tonie wypowiada się Ryszard Kądziołka: W rzeczywistości jest królewską w swym sposobie przyrządzania potraw. Piecze, grilluje, smaży, praży i do tego jak ktoś woli, to bez tłuszczu. Oszczędność energii, dbałość o zdrowie oraz odzyskanie czasu dla siebie są podane w gratisie. Szkoda, że większość nie potrafi tego liczyć oraz zwracać uwagi na takie cechy podczas wyboru towaru do zakupu.

Naczynia Philipiak Milano promuje również Anna Ibisz-Nowak, ambasadorka marki:

Przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia do gotowania na parze czy też garnków do kuchni, należy zrobić rachunek sumienia: lepiej zainwestować w certyfikowany produkt wysokiej jakości, jaki będzie służył przez wiele lat, czy lepiej często kupować naczynia niskiej jakości, które mogą być wykonane z materiałów nieznanego pochodzenia lub też wydzielać szkodliwe dla naszego zdrowia substancje?

Wybierajmy wysokiej jakości produkty, ponieważ na zdrowiu się nie oszczędza. Dbajmy więc o siebie na co dzień, wybierając gotowane na parze potrawy, unikając nadmiaru soli, cukrów oraz zachowując zdrową aktywność fizyczną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest