Nazwa ektoina dla większości osób brzmi nieco tajemniczo, nawet jeśli znają ją ze słyszenia. Ze względu na cenne właściwości ta substancja jest stosowana zarówno w kosmetykach, jak i niektórych wyrobach medycznych, na przykład w kroplach do oczu. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest ektoina, jakie ma działanie i kiedy stosować preparaty zawierające ją w swoim składzie.
Spis treści
Ektoina – co to takiego?
Ektoina to aminokwas, naturalny związek chemiczny produkowany przez niektóre bakterie halofilone i inne mikroorganizmy zaliczane do ekstremofilów, czyli przystosowanych do życia w szczególnie trudnych warunkach [1]. Organizmy te w procesie ewolucji wykształciły szereg zdolności przystosowawczych, które pozwalają im zasiedlać m.in. gejzery, wody i gleby o znacznym zasoleniu czy pustynie, gdzie dzienna amplituda temperatury i stopnień nasłonecznienia są ekstremalne. Jednym z mechanizmów przystosowawczych ekstremofilów jest produkcja ektoiny – substancji, która wykazuje silne działanie protekcyjne. Chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, negatywnym wpływem zasolenia i innych niekorzystnych czynników oraz oddziaływaniem niskich i wysokich temperatur. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i nawilżające.
Wykorzystanie ektoiny w przemyśle kosmetycznym i medycynie
Właściwości ektoiny zostały docenione przez przemysł kosmetyczny i medycynę, znajdując szerokie zastosowanie w kosmetykach nawilżających i chroniących przed promieniowaniem słonecznym oraz w preparatach medycznych: kroplach do oczu i do nosa oraz maściach i kremach. Niewątpliwą zaletą ektoiny jest brak działań niepożądanych tej substancji. Produkty zawierające ektoinę można stosować u dzieci, mogą też używać ich kobiety w ciąży i karmiące mamy. Kosmetyki z ektoiną mają działanie silnie nawilżające, ochronne i przeciwstarzeniowe. Krople do nosa i oczu z ektoiną tworzą na śluzówce barierę ochronną, a przy okazji wspierają jej naturalne nawilżenie.
Kiedy stosować krople z ektoiną?
Krople z ektoiną przeznaczone są dla osób borykających się z objawami alergii. Nawilżają śluzówkę i tworzą na jej powierzchni barierę, która utrudnia kontakt z alergenem. Dostępne są krople i aerozole do nosa z ektoiną łagodzące objawy kataru siennego, ampułki z roztworem soli morskiej i ektoiną do inhalacji oraz nawilżające krople do oczu z dodatkiem ektoiny. Krople do nosa i ampułki z ektoiną są przydatne także przy nadmiernym wysuszeniu śluzówki nosa – na przykład z powodu używania klimatyzacji czy w ogrzewanych pomieszczeniach.
Krople do oczu z ektoiną łagodzą objawy alergii, takie jak podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu. Wspierają działanie naturalnego filmu łzowego, tym samym zapobiegając wysuszeniu powierzchni oka. Przeciwzapalne działanie ektoiny łagodzi obrzęk związany z reakcją alergiczną i zmniejsza ryzyko wiosennego zapalenia spojówek na tle alergicznym. Dodatkowo ektoina tworzy na powierzchni oka tarczę ochronną, co utrudnia przenikanie alergenom i innym zanieczyszczeniom. Nawilżające krople do oczu z ektoiną i kwasem hialuronowym zaliczane są do tzw. sztucznych łez, których stosowanie zalecane jest w objawowym leczeniu zespołu suchego oka [2]. Schorzenia tego nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczone zwiększa ryzyko uszkodzenia i infekcji rogówki i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku [3].
Wybierając krople do oczu z ektoiną, zwróćmy uwagę na ich skład – nie powinny zawierać konserwantów, które mogą powodować podrażnienia. Im prostszy skład preparatu, tym lepiej.
Ektoina na atopowe zapalenie skóry
Maści i kremy z ektoiną stosuje się również przy problemach skórnych, zwłaszcza przy atopowym zapaleniu skóry. Podobnie jak w przypadku innych preparatów z ektoiną, substancja ta łagodzi stany zapalne oraz objawy takie jak swędzenie czy zaczerwienienie skóry. Wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry i poprawia poziom nawilżenia, chroniąc skórę przed utratą wody. Wykazuje też działanie przeciwalergiczne i przeciwfotouczulające (chroni wrażliwą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego).
Preparaty z ektoiną są bezpieczne, a ich stosowanie w krótkim czasie przynosi ulgę przy objawach związanych z suchością oczu, śluzówki nosa czy skóry. Wzmacnia też naturalną barierę antyalergiczną.
Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
Artykuł sponsorowany.
Bibliografia:
- ALEKSANDRA SZABELAK, MICHAŁ SCHULZ, ADAM BOWNIK, Efekty oddziaływania ektoiny na zwierzęta i człowieka, Med. Weter. 2019, 75 (6), 335-339.
- Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.
- Poradnik Zespół Suchego Oka, https://www.wszo.pl/wp-content/uploads/2019/06/DrNowosielska_poradnik_Zespol_Suchego_Oka.pdf