Mało kto słyszał o tak nietypowej chorobie jak drunkoreksja. Inaczej można ją nazwać alkoreksją. Jest to zaburzenie odżywiania. Czym tak na prawdę cechuje się ta nietypowa, groźna choroba? Jak możemy się przed nią chronić. I najważniejsze, czy każdy jest podatny na zachorowanie na nią?
Spis treści
Co to jest drunkoleksja?
Zacznijmy od tego czym jest drunkoleksja. Objawia się ona w sytuacjach, gdy dana osoba zamiast spożywania pokarmu w trakcie picia alkoholu postępuje odwrotnie – kiedy ma pić alkohol, znacznie ogranicza lub w ogóle rezygnuje z posiłków. Choroba jest stosunkowo nowa. Wszyscy kojarzą głównie choroby z problem z odżywianiem takie jak bulimia czy anoreksja. Po raz pierwszy nazwę użyto dopiero w 2008 roku, nic więc dziwnego, że nikt o niej nie słyszał. Tak jak w przypadku tych chorób ta, również nieleczona jest bardzo groźna. Spotyka ona osoby w młodym wieku.
Charakterystyka drunkoreksji
Jest ona połączeniem dwóch zaburzeń. Pierwsze z nich to nadmierne spożywanie alkoholu, podchodzące aż do alkoholizmu. Drugie zaś jest bardzo związane z anoreksją. Bardzo trudno jest odkryć tą chorobę u pacjenta. Zazwyczaj jest ona mylona z jedną lub drugą popularnym zaburzeniem i w ten sposób leczona, często nieskutecznie. Wynika to z tego, że osoby cierpiące na anoreksję nierzadko sięgają w nadmiarze po alkohol, z kolei w przypadku alkoholizmu u wielu uzależnionych spotykane są zaburzenia odżywienia. Co w takim razie charakteryzuje osoby, które zapadły na tą chorobę? Pacjent nie chcąc zwiększyć swojej masy ciała stara się ograniczyć spożywanie pokarmu, tylko po to aby spożywany w nadmiarze alkohol właśnie nie przyczynił się do tego. Prościej to ujmując, osoba taka po prostu pije duże ilości alkoholu, który poniekąd jest sycący, przy tym nie jedzą lub spożywa drastycznie małe posiłki.
Pacjenci mogą unikać posiłków lub zmniejszać ich objętość po to, aby zastąpić przyjmowane wraz z pokarmem kalorie tymi, które dostarczą oni do organizmu wraz ze spożywanym alkoholem. Z anoreksją związane są też inne problemy, natury psychicznej takie jak lęk przed przyrostem masy ciała, negatywne odbieranie własnego wyglądu, a także spadek masy ciała poniżej normy dla danego wieku. Drunkoreksja, anoreksja i alkoholizm są ze sobą tak naprawdę bardzo blisko związane. W przebiegu anoreksji ograniczenie pokarmów ma prowadzić do zmniejszenia zbyt dużej masy ciała. Z kolei w przypadku alkoholizmu pacjenci tracą zainteresowanie pokarmem.
Kto ma największe predyspozycje do zachorowania?
Z badań wynika, że problem dotyka ludzi młodych, gównie studentów. Może się to łączyć z niskim funduszem przeznaczonym na jedzeniem i jednocześnie chęcią imprezowania, gdzie głównie spożywa się alkohol. To prowadzi do tego, że taka młoda osoba jest w stanie przeznaczyć swoje pieniądze tylko na alkohol, zapominając o jedzeniu. Prowadzi to do diety alkoholowej, czyli ciągłym spożywaniu alkohol. Najbardziej podatne są osoby, które:
- mają niską samoocenę
- traumy z przeszłość, np. molestowanie w dzieciństwie
- przekonanie, że ciało wygląda źle
Jaki wpływ na zdrowie ma drunkoreksja?
W przypadku tej choroby, skutki uboczne są pomieszane ze skutkami ubocznymi anoreksji oraz alkoholizmu. Pacjenci mogą doświadczać np. zaburzeń ze strony układu krwiotwórczego i sercowo-naczyniowego, jak i nabywać dolegliwości ze strony m.in. przewodu pokarmowego i układu nerwowego. U osób z drunkoreksją dochodzić może również do osłabienia i zaburzeń endokrynologicznych.
Leczenie drunkoreksji
Jeszcze do końca nie opracowano jak można pomóc osobom chorym na drunkoreksję. Często pomoc działa na dwóch płaszczyznach, czyli pomaga się jak alkoholikowi i jak osobie chorej na anoreksję. Pacjentom z tym problemem można jednak zaproponować kilka różnych oddziaływań, które będą się skupiały na występujących u nich poszczególnych problemach. W leczeniu alkoreksji należy również uwzględnić potrzebę opanowania uzależnienia od alkoholu, a także przydatna jest terapia skierowana ku wyeliminowaniu nieodpowiedniego postrzegania własnego ciała i związanych z tym niewłaściwych nawyków żywieniowych. Jak widzimy na chorobę może zapaść więcej osób niż się może wydawać, występuje ona w młodych kręgach studentów, osób zbyt mało pewnych siebie, którzy wchodzą na dorosłą ścieżkę. Warto ich przestrzegać przed chorobą, na którą mogą nieumyślnie zapaść.