Dieta zwiększająca płodność – zasady, efekty i opinie

Nie od dziś wiadomo, że istnieje ogromny związek pomiędzy sposobem naszego odżywiania, a płodnością. Według statystyk, co piąta para w Polsce ma problemy z poczęciem dziecka, a liczba ta z każdym rokiem niebezpiecznie wzrasta. Odpowiednio zbilansowana dieta, złożona z mało przetworzonych, wartościowych produktów, jest niezbędna dla zachowania prawidłowej masy ciała oraz dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jadłospis przyszłych rodziców powinien być urozmaicony oraz bogaty w liczne wartości odżywcze. Jest to konieczne, aby cieszyć się dobrym stanem zdrowia oraz mieć pewność, że narządy rozrodcze funkcjonują właściwie. Liczne badania wykazały, że niektóre składniki zawarte w pożywieniu są szczególnie znaczące dla płodności. Już podczas planowania powiększenia rodziny warto zwrócić uwagę na to, aby jadłospis był bogaty w owe składniki. Dla każdego przyszłego rodzica powinno to być priorytetem w trosce o prawidłowy przebieg ciąży, a przede wszystkim zdrowie swoje i swojego dziecka.

Dieta płodności: jadłospis, co jeść?

Dieta ma ogromne znaczenie dla organizmu, a to co spożywamy wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie i wygląd. Istnieje wiele składników diety, które są bardzo ważne dla organizmu jeszcze przed podjęciem starań o dziecko, gdyż zwiększają szansę na poczęcie, a ich niedobory mogą przyczyniać się do problemów z płodnością. Jednym z kluczowych składników dla prawidłowego rozwoju noworodka jest witamina B9, czyli kwas foliowy, którego niedostateczne spożycie przez przyszłą matkę może wpływać na zagrożenie ciąży lub wady rozwojowe u noworodków. Najwięcej folianów zawierają ciemnozielone warzywa, drożdże, wątroba oraz nasiona roślin strączkowych. Zaleca się również regularne suplementowanie tego składnika każdej kobiecie planującej ciążę za pomocą tabletek.

Niezmiernie ważne dla utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi są węglowodany złożone, które zapobiegają zaburzeniom gospodarki hormonalnej organizmu. Ich źródłem są pieczywo z pełnego przemiału, ryż brązowy oraz kasze.

Niedobór witaminy E, zwanej również „witaminą płodności” prowadzi natomiast do zaburzeń przebiegu ciąży oraz zwyrodnienia plemników u mężczyzn. Jej bogatym źródłem są przede wszystkim olej słonecznikowy, żółtka jaj, orzechy laskowe i niektóre warzywa liściaste.

NNKT, czyli Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz systemu nerwowego, a ich niedobór w okresie ciąży może prowadzić do niedorozwoju płodu. Aby temu zapobiec należy zadbać o dietę bogatą w morskie ryby i oleje roślinne.

Żelazo to pierwiastek konieczny do prawidłowego funkcjonowania zarodka i komórki jajowej, a jego niedostateczna ilość może ograniczać wzrost płodu. By nie doprowadzić do jego braków należy spożywać podroby zwierzęce oraz czerwone mięso, które są jego najlepszym źródłem. Ponadto w diecie przyszłych rodziców ogromnie ważne jest dbanie o odpowiedni podaż cynku, selenu, witaminy C oraz B12.

Dieta płodności: czego unikać

Jak wiemy płodność zależy też od tego, co jemy, dlatego pary starające się o dziecko powinny zrezygnować z produktów obfitujących w tłuszcze nasycone, węglowodany proste i sztuczne barwniki oraz konserwanty, ponieważ zmniejszają one szanse na spłodzenie potomka. Słodycze, jedzenie typu fast food, zupki w proszku, słone przekąski oraz słodkie napoje gazowane powinny znaleźć się na liście pokarmów zakazanych. Oczywiście alkohol, papierosy i inne używki są stanowczo zabronione, gdyż sprzyjają zaburzeniom owulacji oraz poronieniom samoistnym, a także mają wpływ na obniżenie płodności i pogorszenie produkcji spermy u mężczyzn.

Dieta propłodnościowa jest niezwykle ważna, gdyż gwarantuje właściwe przygotowanie do ciąży, a także zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu. Z prośbą o pomoc w ułożeniu takiej diety możemy zwrócić się zarówno do ginekologa jak i dietetyka. Pamiętaj, aby wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo i czerpać satysfakcję z poprawy jakości życia swojej rodziny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest