Dieta VLCD zasady, efekty i opinie

Skrót VLCD pochodzi od słów Very Low Calorie Diet, czyli dieta o bardzo obniżonej kaloryczności. Taki sposób utraty kilogramów jest popularny od kilku lat i polega na przyjmowaniu dziennie 500-1000 kalorii, podczas gdy standardowo przyjmujemy ich ponad 2000. Taki sposób odżywiania ma oczywiście doprowadzić do znacznego spadku masy ciała w krótkim czasie, jednak od zwykłych diet odchudzających różni się przede wszystkim tym, że nie spożywamy posiłków przygotowanych przez siebie. Kupujemy gotowe mieszanki, które po rozpuszczeniu w wodzie stanowią pełnowartościowy posiłek. Zawierający odpowiednią porcję witamin, białka (dzięki temu nie dochodzi do utraty masy mięśniowej) oraz cukrów i tłuszczów. Obniżona zawartość dwóch ostatnich składników odżywczych ma znaczący wpływ na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Zasady diety VLCD

Tego typu diety przez bardzo niską kaloryczność produktów pozwalają schudnąć w krótkim czasie, jednak wiąże się to z osłabieniem organizmu w pierwszych dniach stosowania diety oraz z możliwością wystąpienia efektu jo-jo po jej zakończeniu, jednak producenci radzą jak tego uniknąć. Jej kaloryczność wynosi poniżej 800 kcal. dziennie, podczas gdy przeciętnie dziennie spożywamy ok. 2500-3000 kcal. Z tego względu dieta VLCD może być stosowana jako pełnowartościowe całodniowe wyżywienie.

Etapy diety VLCD

Większość diet VLCD jest podzielona na trzy etapy. Pierwszy z nich polega na przyjmowaniu wyłącznie produktów przygotowanych przez producentów, czyli głównie zup, koktajli i batonów. Producenci informują o tym ile posiłków i w jakiej kolejności należy przyjmować. Oczywiście na każdym produkcie są informacje dotyczące przygotowania (zwykle jest to dodanie odpowiedniej ilości wody). Na tym etapie diety można zauważyć zmęczenie, bóle głowy i inne objawy spowodowane zbyt małą kalorycznością posiłków, dlatego zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego do minimum. W drugim etapie do posiłków z proszku stopniowo dodaje się zwykłe produkty spożywcze, zalecane jest również zwiększenie wysiłku fizycznego. Ostatni etap to utrzymanie niskiej wagi, dzięki niskokalorycznym posiłkom oraz ćwiczeniom.

Wady i zalety diety VLCD

Podstawowym i oczekiwanym efektem diety VLCD jest skuteczna utrata masy ciała. Wraz z utratą kilogramów zmniejsza się hiperinsulinemia, poprawia się gospodarka lipidowa i węglowodanowa oraz obniża ciśnienie krwi, które często są efektem ubocznym otyłości.

Plusem tego typu diety jest to, że osoba odchudzająca się nie musi samodzielnie przygotowywać posiłków i obliczać kaloryczności każdego z nich, ponieważ robi to za nią producent. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotowych koktajli, zup i innych produktów, a następnie przyjmować je w dawkach zaleconych przez producenta. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów diet VLCD, różnią się od siebie szerokością palety produktów i zaleceniami producentów, do których należy się stosować, aby schudnąć w krótkim czasie.

Dieta VLCD jest dietą restrykcyjną, dlatego przeznaczona jest dla osób z otyłością które nie uzyskują efektów leczenia stosując wyłącznie dietę niskokaloryczną.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania diety VLCD są: 

  • ciężkie postacie zaburzeń rytmu serca,
  • zaawansowana choroba niedokrwienna serca,
  • hiperglikemia z ketozą,
  • choroby przebiegające z utratą białka i elektrolitów,
  • zespół Cushinga,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • choroby psychiczne,
  • epilepsja.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest