Dieta ryżowa – zasady, efekty i opinie

Każdy z nas chce czuć się atrakcyjnie czy poprawić stan zdrowia. Obecnie dietetycy proponują nam wiele rozwiązań ku zrzuceniu zbędnych kilogramów. Coraz częściej słyszymy o diecie ryżowej.
Posiada ona zarówno zwolenników jak i osoby, krytycznie nastawione do tego sposobu odchudzania. Zapewne dzieje się to za sprawą wielu ograniczeń, jakie nakazuje nad proponowany jadłospis. Faktem jest to, że owa gama zawartych produktów jest dość restrykcyjna.

Dieta ryżowa, zasady

Zależnie od tego, jaki chcemy uzyskać efekt i jaka jest nasza granica wytrzymałości oraz samozaparcia, możemy dobrać dla siebie jedno z rozwiązań, ponieważ dieta dzieli się na dwa sposoby:

  • Krótkoterminowy – polega na spożywaniu wyłącznie brązowego ryżu przez trzy dni, gdzie wartość kaloryczna nie może przekroczyć więcej niż do tysiąca kalorii. Zaleca się podział na śniadanie, obiad oraz kolacje. Podczas jej trwania pijemy wodę niegazowaną, słabą kawę oraz herbaty ziołowe.
  • Długoterminowy – jest to dużo prostsze, a zarazem korzystniejsze rozwiązanie – dzięki temu, że sam ryż zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego, nie odczuwamy narastającego głodu oraz w tym wariancie możemy uwzględnić dodatkowe produkty, aby nasze danie było smacznie skomponowane, a są nimi – warzywa, owoce, wszelkiego rodzaju ziarna oraz orzechy, (choć tutaj musimy zwrócić uwagę na kaloryczność, spożywajmy je w małych ilościach oraz w nie każdym daniu), chude ryby oraz mięsa nie zawierające tłuszczu, idealnie, jeśli są przygotowane na parze. Dodatkowo niskotłuszczowe- jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleka oraz jaja (jednak nie więcej niż dwie sztuki dziennie, najlepiej ugotowane lub przyrządzone na ‘miękko’)

Dieta ryżowa efekty

Najczęściej możemy natknąć się na bardzo restrykcyjny obraz kalorii, który liczy od ośmiuset do tysiąca kalorii spożywanych w ciągu doby. Musimy tutaj zachować szczególną rozwagę, ponieważ nasze życie nie opiera się jedynie na diecie, a także pracy, obowiązkach, a więc nie czarujmy się – osiemset kalorii, spowoduje u nas zmęczenie, migrenę oraz rozdrażnienie. Dietetycy alarmują, aby zacząć u kobiet od spożywania tysiąca dwustu kalorii, natomiast u mężczyzn do tysiąca pięciuset, co daje nam logiczny obraz ‘ścięcia’ spożywanych kalorii, dotychczas. To bardzo ważne, aby każdą z diet rozpocząć oraz przechodzić rozważnie, unikając późniejszego efektu jo-jo czy pogorszenia stanu zdrowia. W ciągu miesiąca możemy zrzucić niepotrzebne od pięciu do dziesięciu kilogramów.

Dieta ryżowa – przykładowy jadłospis na dwa dni

  • śniadanie – 1/3 torebki ugotowanego ryżu, 250 ml mleka 2%,
  • II śniadanie – 2 kromki żytniego chleba z sałatą i pomidorem,
  • obiad – sałatka z torebki ryżu, 1/2 zielonego ogórka, 4 plastrów szynki, 4 plastrów żółtego sera, koperku, czosnku i ulubionych przypraw,
  • podwieczorek – 2 ciasteczka ryżowe,
  • kolacja – 130 g ugotowanego ryżu, 120 g twarożku, 50 g ananasa, 50 g kiwi;

 

  • śniadanie – 3 wafle ryżowe, 3 plastry chudej szynki drobiowej, 3 plastry pomidora, liść sałaty,
  • II śniadanie – 1/2 torebki ryżu, 1 szklanka chudego mleka,
  • obiad – kotleciki ryżowo-drobiowe ze szklanki ugotowanego ryżu, 1 jaja i 100 g zmielonej piersi drobiowej,
  • podwieczorek – szklanka dmuchanego ryżu z musem ze szklanki malin i łyżeczki miodu,
  • kolacja – 1/2 szklanki ugotowanego brązowego ryżu zapieczonego z ząbkiem czosnku, natką pietruszki i ziołami prowansalskimi;

Dieta ryżowa – opinie

Opinie negatywne możemy spotkać u osób, które dietę zastosowały w niewłaściwy sposób, zapewne korzystając z pierwszego, krótkoterminowego rozwiązania. W drugim sposobie często słyszymy świetne słowa, najczęstszymi argumentami są – brak uczucia powracającego głodu, co dzieje się za sprawą ryżu oraz warzyw, które zawierają w sobie duże pokłady błonnika. Drugim natomiast – brak ‘nudy’ na talerzu. Nie ma się, czemu dziwić, przy urozmaiconej diecie możemy cieszyć się zarówno smakiem oraz wieloma kompozycjami, zapominając o ‘sztywnych’ zasadach.

Jeśli zdecydujesz się przejść na dietę ryżową czy jakąkolwiek inna, a odczuwasz spadki stanu zdrowia, po pierwsze skonsultuj się ze swoim lekarzem, pamiętaj, każda z diet jest właściwa, aczkolwiek tylko właściwie dobrana i rozważnie wcielana w życie, przyniesie Ci pozytywne efekty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest