Wrzody żołądka potrafią mocno pogorszyć nasze samopoczucie, jednak nie jesteśmy z tym problemem odosobnieni, ponieważ problem wrzodów żołądka dotyka nawet 10% ludności. Na szczęście odpowiednia dieta potrafi poprawić komfort życia. Jakie są przyczyny powstawania wrzodów żołądka? Kiedy warto się zbadać i jaką dietę zastosować, aby wrzody żołądka nie nasilały się?
Spis treści
Wrzody żołądka przyczyny
Wrzody żołądka to problem, który dotyka wiele osób. Wrzody są zazwyczaj zlokalizowanie w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. U mężczyzn przypadłość jakimi są wrzody na błonie śluzowej dwunastnicy pojawia się częściej niż u kobiet, jednak nie oznacza to, że panie są całkowicie bezpieczne – kobiety również cierpią na wrzody. Najczęstszą przyczyną występowania wrzodów żołądka jak i dwunastnicy jest Helicobacter Pylori zwany w skrócie Hp. Jednak Helicobacter nie jest jedyną przyczyną problemu. U palaczy możliwość wystąpienia wrzodów żołądka jest wyższa niż u osób niepalących. Również niektóre leki jak niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ketoprofen zwiększają ryzyko wystąpienia wrzodów. Istnieją czynniki genetyczne, które zwiększają ryzyko zachorowania np. u osób z grupą krwi 0 ryzyko zachorowania jest wyższe niż w przypadku innych grup krwi. Wrzody rzadziej są powiązane z innymi chorobami, jednak osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna, zespół Zollingera-Ellisona czy zakażone wirusem opryszczki pospolitej również mogą zachorować. Warto również dodać, że choroba dawniej zwana była chorobą dyrektorską, ponieważ uważano, że stres i brak regularnych posiłków w ciągu dnia jest przyczyną wrzodów żołądka, niestety obecnie wiadomo już, że również u osób z bezstresowym trybem życia, które regularnie jadają posiłki pojawia się problem z wrzodami.
Wrzody żołądka objawy
Jak rozpoznać wrzody żołądka? Najczęściej wrzody objawiają się bólem brzucha wstępującym najczęściej na wiosnę lub jesienią. Towarzyszy nam uczucie zgagi i brak apetytu. Również problemy z zaparciami i biegunkami mogą świadczyć o wrzodach. Innymi z objawów jest uczucie mdłości, kwaśny posmak i wymioty. Nie lekceważmy tych objawów, nieleczone wrzody żołądka w najgorszym przypadku mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe.
Wrzody żołądka leczenie
Jeżeli podejrzewamy u siebie wrzody to w pierwszej kolejności skontaktujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania na badania i do lekarza specjalisty. Aby wykluczyć wrzody konieczne może być badanie endoskopowe. Leczenie wrzodów polega na podaniu antybiotyku, który ma za zadanie usunąć bakterię Helicobacter Pylori z organizmu. Przy leczeniu wrzodów żołądka bardzo istotna jest odpowiednia dieta.
Wrzody żołądka a dieta
Dieta przy wrzodach żołądka nie musi należeć do nudnych czy niesmacznych. Dieta powinna być lekka do strawienia, ale również nie powinna nasilać wydzielania soków trawiennych. Przede wszystkim odstawy tłuste i ciężkostrawne potrawy, panierki czy dania smażone lub grillowane. Zamiast tego postawmy na jedzenie na parze lub przyrządzanie w rękawie czy folii. Również dania gotowane powinny znaleźć się w naszym menu. Sięgnijmy po zupy – wodne jak i gęste, przeciery i puree z warzyw oraz owoców. Sięgajmy po chude mięso, ryby, jajka i delikatne sery. Jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego to sięgnijmy po kisiele czy galaretki owocowe. Unikajmy za to kwaśnych owoców, tłustego mięsa, bulionów i przypraw ostrych oraz kwaśnych, ograniczmy zużycie soli i odstawmy kawę jak i alkohol. Rzucenie palenia w przypadku palaczy może być konieczne. Zwróćmy również uwagę na liczbę posiłków. Jedźmy mniej, ale regularnie i częściej. Sięgajmy po posiłki co 2-3 godziny, a ostatni posiłek zjedzmy przynajmniej 2-3 godziny przed snem.
Wrzody żołądka potrafią uprzykrzyć życie jednak z odpowiednią dietą i leczeniem możemy odzyskać komfort życia jak i zdrowie.