Diety owocowe to jeden z najlepszych sposobów na szybki, skuteczny detoks organizmu. Większość z nich opiera się na posiłkach składających się jedynie z warzyw i owoców. Ich głównym zadaniem jest pozbycie się z organizmu toksyn, ale sprzyja również szybkiej utracie kilogramów. Jednym z wariantów kuracji owocowej jest dieta jabłkowa
Spis treści
Drogocenne wartości jabłka
Jabłka są owocami niskokalorycznymi (100 g owocu to około 50 kcal), są źródłem wielu witamin i minerałów. Zawierają przeciwutleniacze , czyli substancje o działaniu antyoksydacyjnym (zwalczają wolne rodniki) Jednym z nich jest kwercetyna – związek działający przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Reguluje poziom cholesterolu we krwi, hamuje rozwój miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca. Jabłka są źródłem witamin takich jak A, C, PP. B1, B2 i B3 a także mikroelementów, kwasów organicznych i cukrów. Jabłka zawierają pektyny, zapobiegające wchłanianiu tłuszczów oraz przyśpieszających proces odchudzania. Owoc ceniony jest głównie przez wysoką zawartość błonnika pokarmowego – usprawnia on funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wspomaga pracę jelit, chroni przed zaparciami oraz innymi chorobami, w tym rakiem jelita grubego. Błonnik podkręca metabolizm i wspomaga spalanie tłuszczów w organizmie. Medycyna wykorzystuje jabłka w leczeniu biegunek u dzieci oraz chorób wrzodowych u dorosłych.
Zaleca się, aby jeść owoc w postaci surowej, razem ze skórką, ponieważ to właśnie w niej znajduje się najwięcej substancji odżywczych, w miąższu występuje ich aż pięć razy mniej.
Charakterystyka diety jabłkowej
Dieta jabłkowa jest jedną z najbardziej skutecznych diet przyśpieszających proces przemiany materii, pozwala także na zgubienie zbędnych kilogramów. W ciągu trzech dni możemy stracić 2 kilogramy. Oczywiście wyjściowy efekt diety uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji naszego organizmu. Dieta jabłkowa to doskonały sposób na oczyszczenie naszego organizmu z toksyn, pomaga również przy problemach z układem pokarmowym takich jak wzdęcia, zaparcia, czy uczucie nadmiernej ciężkości. Pomaga również przywrócić skórze naturalny blask oraz poprawia nasze samopoczucie.
Kuracja jabłkowa jest dobrym wstępem do rozpoczęcia właściwej diety odchudzającej bądź przygotowaniem do zmiany nawyków żywieniowych. Do samej diety również należy się odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed jej rozpoczęciem zaleca się zrezygnowanie z kawy i alkoholu oraz ograniczenie spożywanie słodyczy. Należy także zmniejszyć dzienną dawkę kalorii tak, aby nie było zbyt dużego przeskoku pomiędzy ilością energii przyjmowaną przed dietą i w trakcie niej. Białe pieczywo należy zastąpić pełnoziarnistym a ziemniaki i makaron kaszą gryczaną bądź jaglaną. Również po zakończeniu kuracji jabłkowej należy wracać do zbilansowanej diety powoli, jeść posiłki lekkostrawne, zapotrzebowanie kaloryczne zwiększać w taki sposób, aby nie spowodowało ono szoku dla organizmu.
Dwa warianty diety jabłkowej
Dieta jabłkowa występuje w dwóch wariantach – pierwszy z nich obejmuje jadłospis składający się tylko i wyłącznie z jabłek bądź ze świeżo wyciśniętego soku. Płyny przyjmowane podczas tego rodzaju głodówki powinny ograniczać się do niegazowanej wody mineralnej oraz naparów ziołowych na bazie rumianku bądź mięty. Rygorystyczną dietę, składającą się jedynie z samych jabłek powinniśmy stosować nie dłużej niż trzy dni. Ten sposób odżywania nie dostarcza nam wszystkich wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dłuższe stosowanie może doprowadzić do osłabienia organizmu, zawrotów głowy czy nawet zasłabnięcia. Diety jabłkowej nie można uznać za odpowiednio zbilansowaną i bezpieczną. Skutkuje szybkim ale również niezdrowym dla organizmu zrzuceniem zbędnych kilogramów. Powinno się ją stosować jako formę detoksu, nie jako rodzaj diety redukcyjnej. W czasie jednego dnia można zjeść do 2 kilogramów jabłek – w postaci surowej, soku lub ugotowanych.
Drugim wariantem kuracji jabłkowej jest dieta zbilansowana podczas, której owoce stanowią dodatek do lekkich posiłków bazujących na chudym mięsie, rybach nabiale oraz innych owocach i warzywach. Mniej rygorystyczna wersja diety opiera się na kilku podstawowych zasadach:
- Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno mieścić się w granicach 1000 kcal.
- Powinna trwać 5, maksymalnie 7 dni
- Każdy dzień powinniśmy rozpoczynać od wypicia szklanki przegotowanej wody z łyżką octu jabłkowego – taka mieszanka wypita na czczo przyśpiesza metabolizm oraz oczyszcza organizm z toksyn
- Zaleca się spożywanie około 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej i naparów ziołowych
- Należy odstawić cukier oraz ograniczyć spożywanie kawy i herbaty – zawarte w nich kofeina i teina podczas diet niskokalorycznych mogą silniej oddziaływać na nasz organizm
- W jadłospisie podczas tego wariantu diety mogą pojawić się: pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby, jaja, chude sery, czy warzywa takie jak pomidory, ogórki, papryka, sałata, szpinak.
- Jabłka należy wprowadzać do każdego posiłku
- Ważne jest, aby starać się spożywać jabłka ze skórką – to w nich znajduje się najwięcej wartości odżywczych
- Zamiast soli zaleca się użycie świeżych ziół
Przykładowy jadłospis diety jabłkowej zbilansowanej:
Śniadanie:
Jabłko z naleśnikiem lub owsianką. Można wykorzystać cynamon jako dodatek.
pół chudego twarogu wymieszanego z chudym mlekiem oraz jabłkiem i marchewką
II Śniadanie:
Jogurt naturalny z cynamonem i jabłkiem
Sałatka z jabłkiem i śliwkami
Obiad
Sałatka z 3 jabłek, cebuli, szpinaku i 1 jajka na twardo
100 g piersi z kurczaka, 100 g brązowego ryżu, surówka ze startego jabłka i marchewki
Kolacja
Grillowany łosoś z surówką z jabłka
2 pieczone jabłka z cynamonem
Składniki diety możesz ze sobą dowolnie łączyć i modyfikować posiłki tak, aby dieta nie była monotonna. Ważne, aby nie przekraczać dziennej dawki kalorii oraz pamiętać, aby do każdego posiłku dołączyć jabłka, są one podstawą oczyszczającej diety.
Efekty diety jabłkowej
Kuracja jabłkowa skutkuje w głównej mierze oczyszczeniem organizmu z toksyn oraz przyśpieszeniem procesów przemiany materii. Gubienie zbędnych kilogramów jest dodatkowym atutem, nie powinniśmy jednak stosować diety przez dłuższy czas ze względu na niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wartości odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Warto pomyśleć jednak o wprowadzeniu większej ilości jabłek do naszego codziennego jadłospisu ze względu na ich dobroczynne działanie dla naszej gospodarki wewnętrznej.