Zgrabna sylwetka i brak odkładającego się tłuszczu to marzenie każdego. Czasem jednak, po wielu nieudanych próbach odchudzania, przychodzi moment prawdziwego załamania. Obecnie wiele osób poleca metodę wspomagającą spalanie tkanki tłuszczowej, idealną dla wszystkich tych, którym do tej pory nie wychodziło. Dieta IF, bo o niej tu mowa, okazuje się zupełną rewolucją. Sprawdź, czy i w jaki sposób może pomóc również Tobie.
Spis treści
Dieta IF – na czym to polega?
Skrót „IF” pochodzi od angielskiego „Intermittent Fasting”, który można przetłumaczyć jako „przerywany post”. Co ważne, jadłospis nie jest w żaden sposób skonkretyzowany. Możesz spożywać to, co lubisz i na co masz akurat ochotę. Ważne jest tylko, by przez pewne okresy nie jeść w ogóle, czyli złamać popularną regularnych trzech posiłków dziennie.
Dieta IF może zakładać na przykład 16 godzin bez jedzenia i 8 godzin na jedzenie. Czasem podział wypada na konkretne dni – pięć dni spożywasz normalne posiłki, dwa – pościsz. Trzeba jednak pamiętać, by nie organizować sobie dwóch dni postu pod rząd, ponieważ w ten sposób można zaszkodzić swojemu organizmowi. Czas trwania okna żywieniowego należy dostosować indywidualnie.
Kto może stosować dietę IF, a kto powinien ją sobie podarować?
Na dietę IF mogą się zdecydować wszyscy ci, którzy bezskutecznie podchodzili do odchudzania. Nie powinny jej jednak stosować osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną lub stale niedosypiające. Nie mogą z niej skorzystać także chorzy na nerki lub wątrobę. Wszyscy pozostali powinni dopasować ją do swoich możliwości indywidualnie, by nie spowodować żadnych niepożądanych skutków ubocznych.
Jakie efekty przynosi dieta IF?
Przede wszystkim, dieta IF umożliwia szybkie spalenie dużej ilości tłuszczu. W chwili, gdy następuje okres postu, organizm człowieka oczyszcza się ze wszystkich toksyn, co wychodzi mu jak najbardziej na dobre. Co więcej, tego rodzaju przerwa w jedzeniu pozytywnie wpłynie na mózg, zmniejszając ryzyko zachorowań na dolegliwości związane z układem nerwowym – Alzheimera lub Parkinsona.
Zwolennicy tej metody odchudzania wskazują na mechanizmy, które rządziły dawniej ludźmi. W dawnych czasach nie jadaliśmy przecież regularnie, a między poszczególnymi posiłkami mieliśmy długie okresy postu. Dzięki diecie IF zbliżamy się do tego modelu, naturalnie wspierając potrzeby naszego organizmu. Oczywiście, każdą dietę trzeba przeprowadzać rozważnie i najlepiej skonsultować ją ze specjalistą.
Wady diety IF
Okresowe poszczenie może być bardzo ciężkie dla wielu osób, szczególnie perspektywa kilku godzin bez jedzenia. W czasie adaptacji mogą pojawić się zawroty głowy oraz zmęczenie. IF nie jest zalecany również dla pacjentów z hipoglikemią reaktywną. Omijanie posiłków może zaburzać produkcję enzymów trawiennych, co prowadzi do problemów trawiennych. Negatywną reakcją może być zwiększenie odczuwania stresu. Kolejnym problemem jest trudność w pokryciu całodziennego zapotrzebowania na energię i wszystkie składniki odżywcze tylko w 1–2 posiłkach na dobę.