Produkty żywnościowe, które niegdyś uważane były za podstawowy składnik diety każdego człowieka, dziś poszły w odstawkę. Zwiększona świadomość ludzka, rozwój medycyny czy zwracanie uwagi na nasze samopoczucie, sprawiły iż spore grono naszego społeczeństwa zauważyło negatywny wpływ pewnych produktów na organizm. Obecnie, mamy częściej do czynienia ze swego rodzaju alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi. I choć istnieją one od zarania dziejów, dziś są poddawane leczeniu.
Spis treści
Usuń z jadłospisu to, co ci szkodzi…
Podstawą przy leczeniu alergii pokarmowych jest eliminacja konkretnych składników. Zastosowana tuż po wystąpieniu pierwszych objawów, może doprowadzić nawet do ich ustąpienia. Dieta ta polega zatem na okresowym lub w najgorszym przypadku stałym wykluczeniu składników, które nasz organizm źle toleruje. Jednocześnie powinny zostać one zastąpione składnikami o podobnej wartości odżywczej.
Kiedy przejść na dietę?
Pierwsze objawy dają znać o sobie zwykle niedługo po spożyciu konkretnej rzeczy. W zależności od organizmu dolegliwości te, mogą mieć różny stopień nasilenia. U niektórych zostaną ledwie zauważone, u innych okażą się być na tyle uciążliwe, iż uniemożliwią normalne funkcjonowanie. Do najczęstszych symptomów należą więc częste biegunki, wymioty, astma, refluks, obrzęki, rumień skórny, wstrząs anafilaktyczny, a nawet atopowe zapalenie skóry. Jeśli zauważysz zmiany nasilające się po zjedzeniu danego posiłku, warto wybrać się na konsultację lekarską, by ustalić przyczynę i postawić konkretną diagnozę.
Dieta eliminacyjna – co i jak jeść?
Mąka pszenna, mleko, migdały, pomidory, soja, orzechy, jajka… Produkty te stanowią grupę składników najbardziej uczulających. Alergia tego rodzaju może wystąpić w każdym momencie, niezależnie od wieku. Kluczowym jest zatem wprowadzenie nowej, zbilansowanej diety, która dostarczy organizmowi potrzebnych mu wartości odżywczych i witamin. Podobnie jak w przypadku diet odchudzających, należy pamiętać iż usunięcie danej pozycji z diety może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Ze względu na możliwe wystąpienie niedoborów, jadłospis powinien zostać ułożony indywidualnie pod jednostkę oraz przede wszystkim na podstawie zaleceń specjalisty.
Atopowe zapalenie skóry – dieta
Wyeliminowanie z dotychczasowej diety składników, które mogą wpływać uczulająco, poprawi stan skóry atopowej. Dolegliwość ta bardzo często występuje właśnie na skutek spożywania określonych dań. Świąd, wysypka i obrzęki stanowią dość problematyczne objawy, których nie pozbędziemy się z dnia na dzień. Osoba skarżąca się na powyższe symptomy, powinna całkowicie wykluczyć produkty mleczne, ale także takie które zawierają histaminę. Związek ten wydzielony w zbyt dużej ilości do naszych tkanek, wywołuje świąd.
Eliminacja pokarmów – czy to rzeczywiście konieczne?
Choć dieta eliminacyjna częściowo zlikwiduje objawy, takie jak wzdęcia, nieustające bóle brzucha czy zmiany skórne, alergia nie zostanie wyleczona całkowicie. Poprawi jednak nasze samopoczucie, także pod względem psychicznym. Dolegliwości tego rodzaju uprzykrzają nam zwykle codzienność, wprawiają nas w zakłopotanie i stawiają w dość kłopotliwych sytuacjach. Warto wówczas przywrócić nasz organizm na odpowiedni tor i umożliwić mu zachowanie równowagi. Nieleczone alergie mogą prowadzić nawet do śmierci. Dbałość o nasze zdrowie powinna stanowić punkt pierwszy w życiu każdego z nas. Zaniedbany i wyczerpany organizm nie jest w stanie spełniać swych podstawowych funkcji. Warto więc regularnie go wspomagać.