Kto chociaż raz był na diecie ten doskonale wie, że najlepiej chudnie się w towarzystwie. Odpowiednie wsparcie, wspólna motywacja a przede wszystkim – taki sam jadłospis. Dieta dla dwojga? Tak, to jest możliwe!
Spis treści
Chudnąć w parze – jakie wybrać ćwiczenia?
Od dawna wiadomo, że jeśli chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, najlepiej robić to z kimś, kto ma taki sam cel. A jeśli tą osobom jest nasz partner/partnerka – to już jest połowa sukcesu.
Jak schudnąć razem? Przede wszystkim należy ustalić wspólny cel i plan, który pomoże nam go osiągnąć. Wiadomo, że kluczem do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego, co znaczy, że spalanych kalorii musi być więcej, niż tych, które przyjmujemy.
Rodzaj ćwiczeń, jakie wybierzemy, zależny tylko od nas. Jedni preferują ruch na świeżym powietrzu, inni zaś nie wyobrażają sobie życia bez wizyty na siłowni. Jest bardzo dużo możliwości wspólnego spalania kalorii w terenie – wycieczki rowerowe, bieganie, tenis, basen – można wymieniać bez końca. Wspólna aktywność fizyczna nie tylko motywuje nas do osiągania jak najlepszych wyników. Spędzanie czasu z kimś bliskim powoduje, że nie odczuwamy tak szybko zmęczenia i znużenia, które często jest przyczyną rezygnacji.
Wizyta na siłowni z partnerem to również świetny pomysł na wspólne chudnięcie. Sprzęty do ćwiczeń są zazwyczaj poustawiane obok siebie. Jeśli zaś interesuje nas trening fitness, możemy wybrać aktywności w tych samych godzinach lub zapisać się na takie zajęcia, które przeznaczone są zarówno dla pań jak i dla panów – cross fit, trampoliny a nawet zumba – doskonale nadają się na trening dla par.
Dieta dla par – czy jest to możliwe?
Oczywiście, że tak! Najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem jest zamówienie cateringu dietetycznego. Tzw dieta pudełkowa to świetna alternatywa dla zapracowanych par, które nie mają czasu gotować a przy tym pilnować codziennej dawki kalorycznej. Obecnie na rynku prawie każda firma cateringowa oferuje dietę dla par. Wystarczy tylko określić swoje preferencje smakowe, liczbę kalorii i zaznaczyć ewentualne zaostrzenia np. uczulenie na gluten czy laktozę i cieszyć się z posiłków wspólnie z partnerem.
Taka dieta pudełkowa ma niestety jedną, podstawową wadę – jest dość kosztowna. Gotowanie w domu również może być przyjemne, szczególnie jeśli robimy to wspólnie z partnerem, lub umówimy się na dyżury w kuchni. Należy pamiętać, że dzienny bilans energetyczny dla kobiety wynosi ok. 1300-1400 kcal, a dla mężczyzny ok. 1700-1800 kcal. Komponując więc swoje posiłki miejmy na uwadze wielkość porcji dla niej i dla niego.
Oto przykładowy jadłospis, który uwzględnia potrzeby żywieniowe zarówno kobiety jak i mężczyzny:
Pomysł 1:
Śniadanie: zapiekany omlet ze szparagami (250 g)
II śniadanie: panie: 2 mandarynki; panowie: 1 pomarańcza
Obiad: leczo z indykiem (ok. 450 g)
Podwieczorek: suszone ananasy: panie – 2 plasterki; panowie – 4
Kolacja: sałatka fasolowa (400 g)
Pomysł 2:
Śniadanie: jajecznica z pomidorami i słodką papryką (panie – 100 g; panowie 150 g + kromka chleba pełnoziarnistego)
II śniadanie: jogurt owocowy – panie 100 g; panowie 150 g
Obiad: tortilla z kurczakiem (400 g)
Podwieczorek: szklanka wybranego soku owocowego
Kolacja: brokuły w serowym sosie z serka topionego (300 g)
Pomysł 3:
Śniadanie: panie: kromka chleba pełnoziarnistego z tuńczykiem i ogórkiem; panowie: 2 kromki
II śniadanie: wafle ryżowe (panie – 2; panowie – 4 )
Obiad: cielęcina gotowana (300 g), kasza gryczana (125 g), surówka z marchwi
Podwieczorek: szklanka wybranych owoców
Kolacja: sałatka z fetą i suszonymi pomidorami (300 g)
Wspólne ćwiczenia, wspólna dieta – to nie tylko doskonały sposób na pozbycie się zbędnej oponki na brzuchu. Nic nie zbliża bardziej niż wspólne spędzanie wolnego czasu, taka sama pasja i miłość do tej samej kuchni. A kiedy ta kuchnia jest dietetyczna, lżej nam będzie nie tylko na sercu.