Znana bardziej pod nazwą program “Fit for Life”, dieta Diamondów – jak nazwa wskazuje została stworzona przez Harveya i Marilyn Diamondów. Bazuje ona głównie na trzech zasadach:
- należy spożywać warzywa i owoce zawierające duże ilości wody,
- należy odpowiednio łączyć produkty spożywcze, przykładowo – nie dozwolone jest spożycie w jednym posiłku węglowodanów złożonych i białka
- należy “właściwie” spożywać owoce.
Nie bez powodu nazywana jest dietą niełączenia. Żywność powinna być spożywana w takich kombinacjach, by w żaden sposób nie utrudniały oraz nie spowalniały one procesów trawienia i były zgodne z tzw. chemią trawienia. Podczas tej diety nie trzeba liczyć kalorii, należy jednak stosować się zasady, że 60% energii dostarczanej przez pokarm ma pochodzić z węglowodanów, 30% z białka i tylko 10% z tłuszczu. Należy także przestrzegać odpowiednie pory spożywania posiłków, tzn. węglowodany jemy na śniadanie i obiad, a na kolację białko. Usprawni to nasz metabolizm oraz przyśpieszy trawienie.
Teoria zakłada istnienie trzech faz w dobowym cyklu biologicznym organizmu: od 12 do 20 odbywa się zaopatrzenie (jedzenie i trawienie), w godz. 20-4 następuje przyswajanie i wykorzystanie składników odżywczych, a od 4 do 12 organizm oczyszcza się z produktów ubocznych. Dlatego też do południa wolno jeść tylko owoce lub pić soki owocowe. Co dziennie należy spożywać co najmniej 2 porcje owoców, natomiast pomiędzy posiłkami powinno się przegryzać orzechy, jabłka, marchew, ananasy. Pić można tylko między posiłkami.
Spis treści
Przykładowy jadłospis diety Diamondów
Śniadanie:
- Sok ananasowy, banan, truskawki.
Obiad:
- Naleśniki faszerowane sałatką z 2 filiżanek sałaty, pomidora, 1/2 filiżanki kukurydzy, 1/4 filiżanki brokułów, łyżki majonezu i soku z cytryny.
Kolacja:
- Natarta ziołami ryba upieczona na grillu, gotowane szparagi oraz fasola.
Dlaczego nie powinno się łączyć węglowodanów złożonych z białkiem?
A no dlatego, że żołądek człowieka nie jest w stanie prawidłowo strawić oby tych związków jednocześnie. W przeciwnym wypadku spożyte jedzenie pozostanie w żołądku dłużej niż powinno i będzie powodować rozmaite, nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (m.in. gazy, wzdęcia). Dlatego też, w celu optymalnego trawienia, białko i skrobia powinny być łączone wyłącznie z warzywami.
Woda jest niezbędna dla prawidłowego przebiegającego procesu oczyszczania organizmu. Tym samym, równie duży nacisk kładziony jest spożycie warzyw i owoców bogatych w duże ilości wody. Ponadto, w przeciwieństwie do wody wypijanej, ta spożywana w owocach i warzywach doskonale transportuje składniki odżywcze zawarte w tych produktach do komórek naszego organizmu, a następnie czyści jelita.
O co chodzi z tym “właściwych” spożyciem owoców?
Owoce zawsze powinny być świeże i soczyste. W dodatku, mogą być spożywane wyłącznie na pusty żołądek i z odpowiednim odstępem czasowym od następnego posiłku. Dzięki temu, że strawienie owoców jest niezwykle energooszczędne i całkiem szybkie, ich spożycie powinno mieć na celu usprawnienie detoksykacji organizmu, a szczególnie jelit.
Jak widać, dieta Diamondów nie wydaje się szczególnie restrykcyjna. W zasadzie okazuje się taka, że z powodzeniem stosować można ją przez całe życie.
Zalety i wady diety Diamondów
Dieta Diamondów jest szczególnie polecana jako dieta oczyszczająca o działaniu odchudzającym. Dodatkowo poprawia wygląd skóry, włosów oraz paznokci.
Niestety jak większość diet wcale jednak nie jest tak zdrowa, jak utrzymują to jej autorzy. Negatywne opinie zarzucają, że jest zbyt uboga w białko, a co za tym idzie w wapń, cynk, witaminy z grupy B (ryboflawinę i tiaminę) oraz żelazo. Mało uwagi poświęca się w niej rozróżnieniu różnych typów tłuszczów, odpowiedniemu spożyciu wody i błonnika czy też znaczeniu aktywności fizycznej. Dlatego większość dietetyków zaleca jej stosowanie nie dłużej niż jeden miesiąc.