Dieta cukrzycowa – zasady, efekty i opinie

Cukrzyca niestety została jednym z symboli dzisiejszego świata. Choruje na nią mnóstwo ludzi, a kolejni co chwilę dowiadują się, że ich również dotyczy ta choroba. Cukrzyca wiąże się ze zmianą trybu życia, zmianą sposobu, w jaki chory musi się odżywiać. Cukrzyca, dieta – te dwie rzeczy nieodłącznie idą ze sobą w parze.

Dieta cukrzycowa – zasady

Dieta jest nieodłącznym elementem leczenie osób, chorujących na cukrzycę. Przestrzeganie jej jest niezbędne w celu kontrolowania poziomu glukozy i unikaniu sytuacji, które mogą być zagrożeniem. Każda dieta wymaga konsultacji z profesjonalistą który pomoże ją dobrać i dostosować do każdego chorego. Każda dieta w cukrzycy wygląda dosyć podobnie, wymaga jednak dostosowania do wszystkich aspektów, czyli płci, wieku, stanu zdrowia czy dotychczasowego trybu życia.
Podstawą diety cukrzycowej jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny określa szybkość z jaką odbywa się trawienie konkretnego produktu i jego zdolność do zwiększenia poziomu glukozy we krwi. Dieta taka jest odpowiednio przygotowana i opiera się na założeniach piramidy zdrowego odżywiania. Chorym z cukrzycą poleca się również dietę śródziemnomorską.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym to zwykle produkty, które są mało przetworzone, czyli na przykład chleb razowy, naturalny nabiał i jego przetwory czy większość surowych warzyw i owoców, orzechy, nasiona.
Według zaleceń dieta osoby chorej na cukrzycę musi składać się z odpowiednich proporcji mikroskładników. Jadłospis powinien składać się z:

  • 40-50% węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym
  • 30-35% tłuszczów
  • 15-20% białka

Dieta w cukrzycy powinna być oparta na regularnym spożywaniu posiłków. Spożywane produkty powinny posiadać odpowiednią zawartość błonnika. Warto wyeliminować ze swojej diety spożywanie cukrów prostych.
Produkty rozgotowane posiadają wyższy indeks glikemiczny, niż takie ugotowane na półtwardo.

Dieta przy cukrzycy typu 2

Taka dieta często skupia się na zmniejszeniu masy ciała, dlatego że wiele osób, chorujących na cukrzycę boryka się z otyłością. Zrzucenie kilogramów umożliwi poprawę kondycji organizmu, a więc zwykle dieta dla osoby z cukrzycą typu 2 to taka, która pozwoli na zrzucenie na wadze.

Dieta cukrzycowa – jadłospis:

Jest to przykładowy jadłospis dla osoby z cukrzycą typu 2 – 1500 kcal

Śniadanie: owsianka ze słonecznikiem i jagodami
Drugie śniadanie: chleb żytni z serkiem homogenizowanym, rukolą i jajkiem na twardo
Obiad: Dorsz w sosie pomidorowym z oliwkami
Podwieczorek: Jogurt z otrębami i orzechami
Kolacja: sałatka z pomidorem, ogórkiem i twarogiem

Dieta cukrzycowa w ciąży

Podstawy diety cukrzycowej w ciąży są takie same, jednak jest kilka aspektów, które ją wyróżniają:

  • Zwiększone zapotrzebowanie na białko – 30%
  • Rozłożenie diety na 3 posiłki główne i 3 dodatkowe
  • Odpowiednia kaloryczność
  • Ostatni posiłek w granicach godziny 22 – 22:30, który wyeliminuje hipoglikemii nocnej

Co można, a czego nie można jeść?

W diecie dla cukrzyków pojawiają się produkty, których zdecydowanie powinniśmy unikać i takie, które powinniśmy spożywać z powodzeniem. Czego powinniśmy się wystrzegać?
Produkty, które powinniśmy sobie odpuścić to smalec, masło, tłuste sery, mięsa i wędliny, fast-foody, parówki, pasztety, gazowane słodkie napoje, alkohol, miód, majonez, słone i słodkie przekąski

Co powinniśmy jeść?

  • Warzywa – 350-500 g dziennie, na przykład papryka, rzodkiewka, szparagi, ogórki, groch, fasolę, soczewicę. W menu powinny przeważać warzywa surowe.
  • Węglowodany złożone – brązowy ryż, płatki owsiane, kasza gryczana, kasza pęczak, kasza jęczmienna
  • Owoce – 300 g dziennie. Należy uważać na owoce suszone i bardzo słodkie.

Dieta cukrzycowa – efekty i opinie

Dieta cukrzycowa jest obowiązkowa dla osób, które zmagają się z tą chorobą. Jednak ogólnie dieta cukrzycowa postrzegana jest po prostu jako zdrowa dieta, którą stosować powinny również osoby zdrowe. Osobom chorym na cukrzyce pozwala kontrolować poziom glukozy we krwi, zrzucić kilogramy, które ułatwią funkcjonowanie osobom chorym. Dobrze dobrana dieta zapewnia utrzymanie dobrej wartości ciśnienia tętniczego, zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy i redukuje ryzyko chorób naczyniowych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest