Dieta chronometryczna – zasady, efekty i opinie

Dieta zgodna z fazami księżyca zwana również dietą chronometryczną może brzmi abstrakcyjne jednak uważa się, że dieta zgodna z cyklem księżycowym może pomóc w utracie wagi.

Dieta chronometryczna zasady

Na samym wstępie warto zapoznać się z zasadami diety chronometrycznej. Nazwa diety nie jest bez znaczenia, bywa zwana dietą księżycową ze względu na jej zgodność z cyklem księżycowym Dieta ta trwa tylko – lub aż – 28 dni, przez ten czas odżywiamy się zgodnie z fazami księżyca.

Spożycie kalorii podczas trwania diety księżycowej jest regulowane. Przez dwa pierwsze tygodnie diety spożywamy tylko 1000 kalorii dziennie, po 2 tygodniach ilość kalorii zmienia się na 1200 kalorii spożywanych dziennie.

W skład codziennego odżywania wchodzą trzy posiłki: śniadanie, obiad i kolacje spożywane o określonych, regularnych porach. Istnieje jednak wyjątek od reguły – jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie możesz spożyć dodatkowy posiłek pomiędzy śniadaniem a obiadem.

Posiłki traktujmy bardzo poważnie, zmiany w czasie i ilości przyjmowanych posiłków np. omijanie obiadu może zaburzyć cykl diety, warto również zwrócić uwagę na to, że produkty, które jemy na obiad często nie są zgodne z tym, co możemy jeść na kolację.

W czasie diety należy całkowicie odstawić sól oraz to co łasuchy lubią najbardziej, czyli słodycze.
Głównym punktem diety jest ilość kalorii, które możemy spożyć do południa, założeniem diety jest spożycie dań, które dostarczą nam ok. 70% dziennej dawki energii do południa, dlatego też śniadanie powinno stanowić kluczowe danie w ciągu całego dnia.

Każdy typ jedzenia ma swoje określone pory spożycia, tym sposobem zaczynając dzień od godziny 7 do godziny 10 możemy spożyć pieczywo, tłuste mięso czy wędliny – warto sprawdzać wędliny, aby zawierały jak najmniej soli. Od rana do godziny 12 możemy spożywać owoce świeże i suszone oraz orzechy, migdały czy pestki rośli takich jak np. słonecznik. Warto zwrócić uwagę na owoce, powinny być to bardziej syte owoce takie jak np. banan. Dwie godziny dłużej, bo do godziny 16 możemy sięgać po zboża i kasze, makarony czy ryże czyli produkty przetworzone ze zbóż i pseudo-zbóż. Godzinę dłużej czyli do godziny 17 możemy zjeść owoce o mniejsze zawartości kalorii np. arbuz czy jabłko. Między godziną 9 a 22 sięgaj po jaja, delikatne mięso, ryby czy nabiał. Czas pomiędzy godziną 12:30 a 15 to czas na rośliny strączkowe czy brokuły. Od 12:30 do 22 możemy również spożywać pozostałe warzywa.

Dietę zaczynamy na cztery dni przed pełnią, pozwala to przygotować nasz organizm do diety. Warto zwrócić uwagę na spożywane ilości żywności – spożywajmy takie same ilości lekkich owoców w ciągu czterech pierwszych dni aż do południa. Resztę posiłków spożywamy normalnie. Kolejnym etapem diety jest przestrzeganie zaleceń czyli spożywanie 1000 kalorii dziennie zgodnie z planem. Trzeci etap to etap podczas którego zwiększamy ilość kalorii z 1000 na 1200. Musimy pamiętać, że spożycie alkoholu podczas diety jest zakazane. Warto również odstawić mleko i cięższe sery.

Dieta chronometryczna a oczekiwane efekty

Przestrzeganie diety podczas jednego cyklu czyli 28 dni pomaga w utracie aż 3 kilogramów. Należy pamiętać jednak, że zbyt szybkie porzucenie diety czy powrót do starych nawyków może prowadzić do efektu jo-jo.

Dieta chronometryczna i jej opinie

Dieta sprawdza się jeśli chcemy schudnąć 2-3 kilogramów w ciągu miesiąca, możemy stosować ją na dłuższy okres niż jeden cykl jednak wymaga to prawdziwej silnej woli. Jedną z zalet diety jest brak utraty dobrego samopoczucia w czasie jej stosowania.

Dieta chronometryczna może brzmi dziwnie, jednak efekty w czasie jej stosowania potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest