Czy dieta cambridge działa? Odpowiedź jest prosta. Każda dieta działa, jeśli jest przestrzegana. Niestety potrzeba dwudziestu ośmiu dni do zmiany nawyku żywieniowego. Na dodatek podczas odchudzania trudno liczyć kalorie i pilnować by jeść o określonych porach. To tutaj największą przewagę mają gotowe posiłki.
Spis treści
Dieta Cambridge – początki
Powstała w latach siedemdziesiątych i stała się popularna najpierw w Stanach Zjednoczonych, a później w Wielkiej Brytanii. Do Polski trafiła dopiero w dziewięćdziesiątym piątym roku. Stworzyli ją doktorzy Alan Howard i Ian McLean-Bairde, którzy zajmowali się leczeniem otyłości. Powstały dwie wersje tego programu żywieniowego brytyjski i amerykański.
Dieta Cambridge – na czym polega?
Dieta składa się z kilku stopni energetycznych. Pierwszy z nich opiera się na spożywaniu tylko i wyłącznie produktów przygotowanych przez dostawcę. Pięć posiłków dziennie nie przekracza ośmiuset kalorii. Przeważają płyny, takie jak koktajl o smaku cappuccino, czy zupa jarzynowa. Dieta jest wysokobiałkowa i może wprowadzić w stan ketozy.
W następnych etapach stopniowo zwiększa się obecność normalnych posiłków w diecie. Jednak producent zaleca by nawet po zakończonym cyklu zamiast jednego normalnego dania używać produktu stworzonego przez przedsiębiorstwo. Ma to zapobiec pojawieniu się efektu jo-jo. To stwierdzenie jest nie zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, która klasyfikuję dietę Cambridge jako dietę cud.
Czy przynosi efekty?
Jeśli ktoś przestrzega zaleceń producenta jest w stanie schudnąć nawet piętnaście kilogramów. I utrzymać tą wagę aż do końca trwania ostatniego cyklu energetycznego. Niestety z powodu bardzo małej liczby kalorii wielu klientów skarży się na efekt jo-jo, albo przerwanie cyklu. Sam producent zaleca picie dużych ilości wody. Mówi też, że ogólne osłabienie organizmu, zaparcia i bóle głowy są całkowicie normalne.
Czy jest bezpieczna?
Niestety dieta budzi wiele kontrowersji. Z powodu niskiej kaloryczności bardzo obniża pracę metabolizmu. Na dodatek organizm spala nie tylko tłuszcz, ale i mięśnie. Tutaj na niewiele zdają się ćwiczenia fizyczne. Złe samopoczucie i zmęczenie organizmu sprawia, że bardzo trudno skończyć ten program żywieniowy.
Producenci odradzają stosowanie tej diety osobom z problemami serca, chorującym na anoreksję, schizofrenię albo uzależnienie od używek. Na stronach internetowych przedstawicieli Cambridge znajduje się też długa lista schorzeń i zaburzeń, które wymagają wcześniejszego skontaktowania się z lekarzem.
Dieta Cambridge cena i dystrybucja
Dieta Cambridge jest droga. Na jednej ze stron cena siedmiu batonów orzechowych wynosi siedemdziesiąt sześć złotych. Cena za taką samą ilość zup jest podobna. Jeśli chodzi o program startowy i pięć posiłków zaprojektowanych przez przedsiębiorstwo, koszt może sięgać sześćdziesięciu złotych. Oczywiście wykupienie całego pakietu na pewno jest o wiele tańsze.
Wysoka cena jest spowodowana jakościowymi składnikami z których wytwarzane są posiłki. Mimo niskiej kaloryczności wypełnia ona całkowite dziennie zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Na dodatek saszetki nie są szeroko dystrybuowane. Legalnie kupić je można tylko na oficjalnych stronach przedstawicieli. Dodatkowo pracownicy często oferują bezpłatne konsultację z dietetykiem.
Dieta Cambridge została stworzona dla hospitalizowanych chorych cierpiących na nadwagę. Taki rodzaj posiłków z pewnością pozwolił im nabrać zdrowych nawyków żywieniowych. Jednak przy codziennym funkcjonowaniu należy poważnie zastanowić się nad tym, czy jej stosowanie nie odbije się na jakości naszej pracy i na zdrowiu w dłuższej perspektywie.