Chrapanie to uciążliwy problem. Dotyczy zarówno osoby chrapiącej, jak i partnera, z którym chrapiący śpi. Przyczyny tej dolegliwości są różne, często jest skutkiem niewłaściwego trybu życia, a konkretniej – nieodpowiedniej diety. Przedstawiamy kilka dietetycznych (i nie tylko!) sposobów, by zwalczyć chrapanie.
Spis treści
Czym jest chrapanie?
Chrapanie jest niczym innym, jak efektem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło spowodowane opadnięciem tylnej części gardzieli. Dotyka ona wówczas nasady języka, w efekcie czego powstają drgania, czyli chrapanie. Nie jest to niebezpieczne zjawisko, póki nie wstępuje u chrapiącego tak zwany zespół bezdechu czynnego, który wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Niemniej, chrapanie jest problemem bardzo uciążliwym zarówno dla osoby chrapiącej, jak i jej otoczenia. Statystycznie przez chrapanie tracimy nawet do 1,5 godziny snu w ciągu nocy.
Chrapanie – przyczyny
Przyczyn chrapania jest wiele. Między innymi może być spowodowane niedrożnością nosa, skrzywionymi przegrodami nosowymi, przerostem migdałków, obniżonym napięciem mięśni języka i gardła, ale także… otyłością i niezdrowym trybem życia.
Sposoby na chrapanie
Na skrzywienia przegrody nosowej i inne podobne dolegliwości pomocy szukać możemy jedynie u lekarza. Zanim jednak udasz się do specjalisty, wypróbuj poniższe sposoby na chrapanie, ponieważ Twoje problemy mogą wynikać z nieodpowiedniego trybu życia.
1. Dbaj o dietę i odpowiednią masę ciała
To zdecydowanie najważniejszy punkt i to od jego wprowadzenia powinniśmy zacząć walkę z chrapaniem. Często powodem chrapania jest otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach szyi. Uciska ona gardło i je zwęża, co utrudnia przepływ powietrza i powoduje drgania, czyli chrapanie. Konieczne zadbaj o prawidłową masę ciała – zaowocuje to nie tylko przespanymi nocami, ale również ogólną poprawą zdrowia.
Odpowiednia dieta nie tylko pomoże nam zrzucić nadmierne kilogramy, ale też rozwiąże nasz problem z chrapaniem. Jeśli nie jesteś osobą otyłą, a dalej cierpisz na tą dolegliwość, przyjrzyj się swojemu jadłospisowi.
Alergie i nietolerancje pokarmowe to powszechny problem w dzisiejszych czasach, wywołany przez ogólne zanieczyszczenie planety. Mogą one również być przyczyną chrapania, podobnie jak żywność wywołująca i nasilająca przewlekły stan zapalny w organizmie oraz wzmagająca wydzielanie śluzu w drogach oddechowych.
Jakie produkty należy zatem ograniczyć?
Chrapanie może być spowodowane spożywaniem takich produktów jak nabiał, cukier, białe pieczywo, czerwone mięso i wysoko przetworzone wędliny, fast-foody, a także alkohol i napoje gazowane.
Co jeść?
- Miód – ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne
- Wegańskie alternatywy dla nabiału – zamiast produktów zawierających zwierzęce białko, możesz wybrać te pochodzenia roślinnego (jak mleko sojowe)
- Cebula – ma działanie przeciwzapalne, pomaga obniżyć przekrwienie górnych dróg oddechowych
- Kurkuma – pomaga leczyć stany zapalne w organizmie
- Ryby – są świetnym zamiennikiem czerwonego mięsa
2. Zmiana pozycji snu
Osoby chrapiące często śpią na plecach, co tylko wzmaga opadanie mięśni. Chrapiącym zaleca się spanie na boku lub brzuchu.
3. Zmiana poduszki
Wybierz poduszkę, która delikatnie uniesie Twoją głowę. Spanie zbyt wysoko lub zbyt płasko zwęża gardło jeszcze bardziej, co przyczynia się do głośniejszego chrapania.
4. Odpowiednie przygotowanie sypialni
Przed zaśnięciem upewnij się, że w pokoju panuje temperatura od 18 do 22 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza utrzymuje się w granicach 40-60%. Takie warunki zapobiegną wysuszaniu błony śluzowej, ale też nadmiernemu wydzielaniu się flegmy.
5. Lek na chrapanie
Jeśli powyższe metody nie są wystarczająco skuteczne, możesz udać się do apteki po preparaty ułatwiające oddychanie. Warto także skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje przyczyny chrapania i dobierze odpowiedni proces leczenia.
Chrapanie to problem kilku milionów Polaków i najczęściej dotyczy mężczyzn. Jest on bardzo uciążliwy zarówno dla osoby chrapiącej, jak i dla partnera, z którym dzielimy łóżko. Jeśli ta dolegliwość dotyczy także Ciebie, koniecznie wypróbuj powyższe porady, by cieszyć się spokojną nocą. Sen jest bardzo ważny dla zdrowego trybu życia, warto więc zadbać o to, by go nie zakłócać.