Dieta 8-godzinna – na czym polega?Zasady, efekty i opinie

Dieta 8-godzinna została stworzona przez Davida Zinczenko i Petera Moore, którzy szczegółowe jej zasady opisali w swojej książce, która bardzo szybko stała się bestsellerem. Według autorów jest to skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, bez liczenia kalorii i zwracania uwagi na to, ile się je. Zapewniają, że w ciągu tygodnia można schudnąć nawet 5 kg. Wielu ludzi zaciekawił ten sposób żywienia, ale na czym on właściwie polega?

Zasady diety

Główną i najważniejszą zasadą tej diety, jest to, że w ciągu dnia można jeść tylko przez 8 godzin, a przez pozostałe 16 należy powstrzymać się od jedzenia. Dzięki temu organizm zyskuje dużo czasu na regenerację, strawienie spożytych w ciągu dnia pokarmów, spalenie dostarczonych kalorii oraz usunięcie zalegających w organizmie toksyn.

Godzina rozpoczęcia diety jest sprawą indywidualną i każdy może dopasować ją do siebie, ważne tylko, by zmieścić się w ośmiu godzinach. Czyli przykładowo jeśli śniadanie zjemy o godzinie 10, to możemy jeść tylko i wyłącznie do godziny 18, po tym czasie następuje całkowity zakaz spożywania pokarmów. W trakcie powstrzymywania się od jedzenia dozwolone jest jedynie picie wody oraz niesłodzonej kawy i herbaty. Bezwzględnie zakazane są napoje gazowane, soki, alkohol i mleko. Jednak nie tylko w okresie postu, ale w ciągu całego dnia należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Autorzy diety zalecają, by jak najbardziej opóźnić pierwszy posiłek i nie jeść go o zbyt wczesnej porze. Zapobiegnie to sytuacji w której zakaz spożywania pokarmów nastąpi już w połowie dnia.

Ale co zrobić kiedy po wstaniu z łóżka doskwiera nam głód?

Wystarczy wypić ciepłą kawę lub herbatę, które wypełnią żołądek i na pewien czas zniwelują uczucie głodu. Zinczenko i Moore zalecają także, by przed śniadaniem wykonać 8 minutowy trening. I wcale nie chodzi tu o wyciskanie na sztandze, a jedynie spacer, skłony, wymachy rąk i nóg lub poranne ścielenie łóżka. Według nich, te kilka minut dziennie wystarczy, by utrzymać organizm w dobrej kondycji.

Jesz ile chcesz i co chcesz

Twórcy diety zapewniają, że przestrzegając 8-godzinnego spożywania pokarmów w ciągu dnia, nie trzeba liczyć kalorii. Czyli można jeść tyle ile się chce, bez żadnych ograniczeń. Dodatkowo wcale nie wykluczają spożywania niezdrowych i wysoko przetworzonych pokarmów. Nie oznacza to jednak, że przez osiem godzin można opychać się do woli daniami typu fast-food i słodyczami. Mimo, że w diecie tej nie ma całkowitego zakazu spożywania tego typu przekąsek, autorzy nie zalecają wybierania wysoko przetworzonych produktów, ponieważ w ten sposób nie uzyska się efektu odchudzającego, a dodatkowo organizm nie zostanie odpowiednio odżywiony. Najlepiej wybierać dobrej jakości pokarmy, które są bogate w cenne wartości odżywcze. Ilość posiłków w ciągu dnia jest również sprawą indywidualną. Można jeść od dwóch do pięciu posiłków dziennie w dowolnych odstępach czasowych, byleby tylko zmieścić się w ośmiu godzinach.

Zalety i wady diety 8 -godzinnej

Żeby cieszyć się z efektów nie trzeba przestrzegać tego sposobu żywienia codziennie, wystarczą minimum trzy dni w tygodniu. To dobra informacja dla tych, którym ciężko utrzymać dietę na dłużej. 8 godzin bez jedzenia wpływa na spadek dziennego spożycia kalorii, a co za tym idzie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Jednocześnie zmniejsza się odporność organizmu na insulinę oraz produkcja hormonu wzrostu. ograniczanie posiłków pozwala na polepszenie funkcji poznawczych oraz zmniejszenie występowania chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroby Parkinsona.

Dietę 8-godzinną nie powinny stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. Niestety istnieje ryzyko, że 16-godzinny post może wywołać wilczy apetyt i przyjmowanie nadmiernej ilości pokarmów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest