Czym jest hipertonik? Jak go przyrządzić w domu?

Ruch to zdrowie. Trudno nie zgodzić się z przywołanym stwierdzeniem. Kładąc nacisk na aktywność fizyczną często zapominamy jednak o tym, jak ważna jest regeneracja organizmu po wysiłku. Jeśli nie pozwolimy ciału wypocząć, zamiast dobrej formy zafundujemy sobie: chroniczne zmęczenie, urazy i kontuzje. Co zrobić, by temu zapobiec? Z pomocą przychodzą producenci artykułów spożywczych dla osób zajmujących się treningiem i uprawiających sport. W ich ofercie znajdziemy hipertoniki. Co kryje się pod rzeczonym pojęciem?

Hipertonik – co to takiego?

Hipertoniki to napoje o dużej zawartości cukrów i elektrolitów (jonów sodu, potasu, wapnia, magnezu, chlorku i fosforu). Dzięki wysokiej kaloryczności pozwalają w stosunkowo krótkim czasie odzyskać energię utraconą na skutek wysiłku lub wzmożonej aktywności fizycznej. Przyśpieszają proces odbudowy glikogenu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż osmolalność wspomnianych płynów przekracza 330 mOsm/kg H2O. Co to oznacza w praktyce? Napoje hipertoniczne nie zaspokajają pragnienia. Wręcz przeciwnie, mają właściwości odwadniające. Dlatego najlepiej stosować je razem z izotonikami, które uzupełnią niedobory wody w organizmie.

Hipertoniki i napoje energetyczne – to samo, a może zupełnie coś innego?

Oba przedstawione wyżej pojęcia często są traktowane jako synonimy. Tymczasem, wbrew powszechnie panującej opinii, nie należy ich utożsamiać. Nasuwa się zatem pytanie: co je różni? Skład i rola, jaką pełnią. Wspólny mianownik wszystkich energetyków stanowi zazwyczaj kofeina i tauryna. Związki te działają pobudzająco na układ nerwowy człowieka. Niwelują senność i zmęczenie. Pozytywnie wpływają na pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze. Są dobre w przypadku studentów przygotowujących się do sesji egzaminacyjnej, ale osoby zajmujące się aktywnością fizyczną powinny ich zdecydowanie unikać. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej napoje energetyczne nie dostarczają odpowiedniej ilości węglowodanów i mikroelementów potrzebnych do regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku. Często okazują się nawet niebezpieczne. Powodują wzrost ciśnienia tętniczego krwi i szybsze bicie serca.

Hipertonik – zrób go sam!

Na współczesnym rynku znajdziemy szereg różnego rodzajów płynów o właściwościach hipertonicznych. Do wspomnianej kategorii zalicza się na przykład: syropy, likiery, soki owocowe, etc. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty – poza dużą ilością cukrów prostych – zawierają nierzadko również sztuczne barwniki, środki konserwujące oraz szereg innych szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogą wywołać bóle głowy, żołądka, nudności, wymioty, a nawet alergie. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się zatem własnoręczne przygotowanie hipertoniku. Nie wymaga to żadnych specjalnych urządzeń ani umiejętności. Wystarczą artykuły używane na co dzień w domowej kuchni.

Pomarańczowe orzeźwienie

Składniki:

  • 900 mililitrów niegazowanej wody mineralnej
  • 3 łyżki miodu
  • świeżo wyciśnięty sok z dwóch pomarańczy
  • ¼ łyżeczki soli himalajskiej
  • kilka listków mięty
    Sposób przygotowania
    Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia soli i miodu. Na koniec można dodać kilka drobno posiekanych listków mięty (do smaku).

Warzywna bomba energetyczna

Składniki:

  • 1 burak
  • 2 małe marchewki
  • 4 pomidorki koktajlowe lub jeden „zwykły” pomidor
  • ćwiartka selera
  • 2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
    Sposób przygotowania
    Warzywa trzeba dokładnie umyć, obrać ze skórki (pomidory warto wcześniej sparzyć), pokroić na mniejsze kawałki i wycisnąć z nich sok. Do powstałej „mikstury” należy dolać sok z pomarańczy, a następnie wszystko dokładnie wymieszać.

Hipertoniki – kupować czy przygotowywać na własną rękę?

Hipertoniki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zajmują się na co dzień uprawianiem sportu i potrzebują szybkiego „zastrzyku” energii po intensywnym, wyczerpującym treningu. Należy jednak mieć na uwadze jedną niezwykle istotną kwestię – opisywane płyny nie służą nawodnieniu komórek. Ich głównym „zadaniem” jest uzupełnienie niedoboru elektrolitów utraconych podczas wysiłku. Zamiast inwestować w gotowe napoje ze sklepowej półki, lepiej przyrządzić je samodzielnie. Wówczas będziemy mieć pewność, że dostarczamy organizmowi sprawdzone i wartościowe składniki odżywcze.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest