Kiedy decydujemy się na zmianę nawyków żywieniowych i postanawiamy jeść zdrowiej, najczęściej jednym z naszych pierwszych dietetycznych postulatów jest zamiana ziemniaków na ryż. Mówi się również, że to dzięki diecie opartej na ryżu Azjaci mogą cieszyć się szczupłą sylwetką, zdrowiem oraz długim życiem. Czy rzeczywiście ryż obfituje w niezwykłe właściwości? Czy warto stawiać na niego chcąc odżywiać się zdrowo i wartościowo? Na powyższe pytania odnajdziecie odpowiedź w tym artykule.
Spis treści
Ryż i jego kalorie
Zastanawiając się nad wartościami odżywczymi i energetycznymi ryżu, warto rozpocząć od podzielenia go na dwa zasadnicze typy:
Pierwszym z nich jest ryż biały, który dużo częściej gości w naszych kuchniach niż ryż brązowy. 100 gramów gotowanego białego ryżu to 130 kcal. Dla porównania, w 100 gramach ziemniaków gotowanych znajdziemy tych kalorii zaledwie 86. Nie oznacza to wcale, że ziemniaki są bardziej wskazane przy diecie osoby pragnącej utracić zbędne kilogramy. Wszystko za sprawą indeksu glikemicznego – im niższy jest ów indeks, tym dłużej możemy cieszyć się energią, którą czerpiemy z pożywienia. W tym wypadku, indeks glikemiczny ryżu białego jest dużo niższy niż indeks glikemiczny ziemniaków.
Drugi typ ryżu to ryż brązowy (naturalny). W przeciwieństwie do ryżu białego, jest on oczyszczony jedynie ze swej niejadalnej warstwy, zatem jest dla nas również bardziej wartościowy. Pomimo zbliżonej kaloryczności, charakteryzuje się wyższą zawartością błonnika oraz jeszcze niższym indeksem glikemicznym.
Jak ugotować ryż?
Jednym z czynników powodujących częstszy wybór ryżu białego jest stosunkowo łatwiejsze jego przygotowanie niż ryżu brązowego. Oba rodzaje ryżu należy dokładnie wypłukać przed rozpoczęciem gotowania. Warto jednak mieć na uwadze, że białemu ryżowi wystarczy 10 minut gotowania, aby był zdatny do spożycia, natomiast ryż brązowy powinien się gotować co najmniej pół godziny. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość, ponieważ, po odpowiednim ugotowaniu, ryż nieoczyszczony potrafi być równie smakowity jak ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Aby mieć pewność, że ryż brązowy został odpowiednio przygotowany, warto odstawić go po ugotowaniu jeszcze na 10 minut a następnie po raz kolejny dokładnie go wypłukać. W przypadku ryżu białego również warto odstawić go na chwilę po ugotowaniu.
Decydując się na zmianę nawyków żywieniowych należy przede wszystkim rozprawić się mitem, że to, co mniej kaloryczne jest na pewno zdrowsze. Dieta powinna być zbilansowana, czyli powinniśmy dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników i przy okazji nie odczuwać uporczywego uczucia głodu. Pomóc w tym może nam brązowy ryż, który oprócz tego, że zawiera wiele wartościowych substancji odżywczych, syci nas i umożliwia długie utrzymanie energii z uwagi na już wcześniej wspomniany niski indeks glikemiczny. Ponadto, duża zawartość błonnika w brązowym ryżu determinuje przyspieszenie przemiany materii, co również wpływa korzystnie na naszą sylwetkę. Zatem jeżeli nadal zastanawiasz się czy warto zamienić ziemniaki na brązowy ryż, to gorąco do tego zachęcamy.