Pieczywo jest jednym z podstawowych produktów spożywanych każdego dnia. Część bułek i chlebów wypiekana jest z pieczywa mrożonego, które pozwala zachować ich świeżość. Jednak na temat mrożonego pieczywa pojawiło się wiele mitów. Najpopularniejsze z nich to założenia, że taki rodzaj pieczywa jest nieświeży oraz pełen konserwantów, mający negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie wszystkie z tych mitów mają jednak potwierdzenie w rzeczywistości, a produkty wykonane z mrożonego pieczywa cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów.
Spis treści
Czy pieczywo mrożone jest zdrowe?
Proces wytwarzania pieczywa mrożonego nie różni się zbytnio od sposobu tworzenia zwykłego pieczywa. Jedyna różnica to przerwanie wypiekania po około 80 procentach. Na skład mrożonego pieczywa składa się zazwyczaj mąka, drożdże, woda, sól, czasami także cukier i tłuszcz. Ten rodzaj pieczywa zostaje poddany procesowi szybkiego chłodzenia, a następnie mrożenia.
Jeśli chodzi o mrożenie, jest to proces, który nie jest w żadnym stopniu niebezpieczny. Jego przebieg podobny jest do mrożenia w zwykłych zamrażarkach, a jedyną różnicą jest użycie technologii, a mianowicie metody owiewowej. Metoda ta polega na bardzo szybkim zamrażaniu, przy użyciu zimnego powietrza. Jest ona całkowicie bezpieczna, ponieważ do mrożenia używane jest tylko powietrze, a nie substancje chłodzące, takie jak azot lub dwutlenek węgla.
Pieczywo mrożone- fakty i mity
Składniki odżywcze w mrożonym pieczywie występują w podobnej ilości co w zwykłym pieczywie. Sam proces mrożenia nie powoduje utraty substancji odżywczych. Co więcej, chroni przed bakteriami i pleśnią i z tego powodu nie dopuszcza stosowania konserwantów. Częstym mitem jest przekonanie, że zamrożony chleb lub bułki mają w składzie wiele konserwantów, jednak nie jest to zgodne z prawdą. Gdyby tak było, mrożenie nie byłoby potrzebne, ponieważ wypieki pozostałyby świeże przez dłuższy czas dzięki substancjom konserwującym. Jednak z powodu braku tych substancji, pieczywo wykonane z naturalnych składników jest zamrażane w celu uniknięcia czerstwienia.
Prawdą natomiast jest przekonanie, że mrożenie pieczywa redukuje ilość marnowanej żywności. W sklepach pieczywo przeznaczone do wypieku jest przyrządzane na bieżąco. Oznacza to, że jeśli w danym dniu dużo klientów chce je kupić, można rozmrozić większą ilość. Jednak jeżeli zapotrzebowanie jest małe, nie ma potrzeby wyrzucania pieczywa, ponieważ może ono być dopieczone i wystawione na sprzedaż w następnych dniach.
Pieczywo bezglutenowe jest doskonałym przykładem efektywności procesu mrożenia. Jest to typ pieczywa, które jest sprzedawane w takiej formie w prawie całej Europie. Dzięki zamrożeniu, data przydatności do spożycia wynosi około roku. Ponadto, pieczywo bezglutenowe tworzone jest bez użycia substancji konserwujących ani chemicznych składników. Po zakupie i odmrożeniu wykazuje się taką samą świeżością, jak pieczywo wyjęte z pieca. Właściwości wypieku nie zmieniają się podczas mrożenia, szczególnie, że proces ten nie jest długotrwały.
Ważnym elementem procesu mrożenia jest dobór składników. Pieczywo pełnoziarniste stanowi idealny przykład zdrowego wypieku. Taki wypiek charakteryzuje się zawartością niewielkiej ilości naturalnych składników, między innymi mąki pełnoziarnistej, wody, drożdży, soli oraz dodatków w postaci ziaren. Skład ten jest najzdrowszy, ponieważ dostarcza do organizmu witaminę B, żelazo oraz błonnik pokarmowy.
Według wielu ekspertów, mrożenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów umożliwiających zachowania świeżości wypieków. Ponadto, dzięki temu procesowi substancje odżywcze zostają nie są eliminowane. Czynniki, które wpływają na to, czy pieczywo jest zdrowe nie zależą od procesu mrożenia, tylko od jego składu oraz doboru składników. Pieczywo jest zdrowsze, jeśli w swoim składzie nie zawiera zbyt wielu składników. Zamrożone wypieki mogą być przechowywane w warunkach chłodniczych nawet przez okres dwunastu miesięcy, a ich jakość nie zmieni się. W takim przypadku mąka używana do produkcji pieczywa powinna zawierać w swoim składzie więcej glutenu i wykazywać się wysoką aktywnością enzymatyczną. Zazwyczaj jednak mrożone pieczywo zostaje dostarczone do sklepów w ciągu dwóch dni od wyprodukowania.