Czy można schudnąć wyłącznie na diecie?

młoda kobieta robi sałatki przy kuchni

Osoby, które nie przepadają za wszelkimi formami aktywności fizycznej, chcąc schudnąć, często zadają sobie pytanie, czy da się zrzucić zbędne kilogramy bez ćwiczeń. Możliwość osiągnięcia i utrzymania prawidłowej wagi bez treningów to zagadnienie ważne również dla pacjentów obłożnie chorych lub niepełnosprawnych, a także w podeszłym wieku. A więc, czy da się schudnąć wyłącznie dzięki diecie? Podpowiadamy.

Deficyt kaloryczny – kluczowy czynnik w odchudzaniu

Można schudnąć wyłącznie dzięki diecie, lecz proces odchudzania bez ćwiczeń może być bardziej czasochłonny. Utrata masy ciała rozpoczyna się, wtedy kiedy jesteśmy na tzw. deficycie kalorycznym, czyli spalamy więcej kalorii, niż sobie dostarczamy. Deficyt można osiągnąć, zwiększając swoją aktywność fizyczną lub zmieniając dietę na taką o niższej kaloryczności. Najlepsze efekty daje połączenie tych dwóch działań. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest schudnięcie wyłącznie dzięki diecie.

Żeby rozpocząć odchudzanie, należy obliczyć swój wskaźnik PPM, czyli podstawowej przemiany materii, który określa liczbę wydatkowanych kalorii przez nasz organizm podczas odpoczynku, a także wskaźnik CPM, czyli całkowitą przemianę materii, który określa, ile kalorii codziennie zużywamy. Kaloryczność diety odchudzającej nigdy nie może być niższa niż wartość wyliczonego wskaźnika PPM. Na początku najlepiej ustalić deficyt energetyczny na poziomie 10-15% CPM. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy bez ćwiczeń, możemy dodatkowo postawić na suplementy na odchudzanie, lecz pamiętajmy, o tym, że żadne preparaty nie zastąpią nam zdrowej, zbilansowanej diety o odpowiedniej kaloryczności.

Odpowiednie nawodnienie ułatwia kontrolowanie masy ciała

Odchudzanie wyłącznie za pomocą diety może ułatwić nam też odpowiednie nawodnienie organizmu. Spożywając wodę przed i po posiłku, możemy zmniejszyć porcje i szybciej odczujemy uczucie sytości. Podczas jedzenia warto jednak unikać picia napojów, ponieważ w ten sposób hamujemy aktywność enzymów trawiennych w jamie ustnej. Spożywanie od 1,5 do 2 l wody dziennie przyspiesza też usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.

Czy można nie ćwiczyć wcale?

Osoby zdrowe, które nie chcą ćwiczyć, ponieważ nie lubią aktywności fizycznej, powinny pamiętać, że treningi wpływają nie tylko na spalanie kalorii, a więc ułatwiają odchudzanie, ale przede wszystkim są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ruch to zdrowie, dlatego, nawet jeżeli nie mamy ochoty chodzić na siłownię, powinniśmy postawić na inny rodzaj ćwiczeń, a więc na przykład spacery, pływanie, czy jazdę na rowerze. Już 30 minut aktywności fizycznej dziennie może ochronić nas przed niektórymi chorobami cywilizacyjnymi.

 

Artykuł zewnętrzny. Źródło zdjęcia głównego: freepik.com

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest